Phil Grabsky – pomysłodawca i główny producent całego przedsięwzięcia – przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum. Cykl „Exhibition on Screen” przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła, do których dostęp jest często z różnych powodów ograniczony. Przedstawia również fakty z życia najważniejszych artystów malarzy świata.
W nowym sezonie zobaczymy cztery tytuły – cztery filmy tematycznych poświęconych wybranym artystom, grupom lub kierunkom w malarstwie, wybranym muzeom lub pojedynczym arcydziełom. Filmy zapraszają do pracowni konserwatorskich, przybliżają techniki malarskie i detale techniczne a także tajniki badania przeszłości legendarnych obrazów. Wszystko to w jakości HD. Dotychczas niezwykły sukces odniosły m.in. filmy poświęcone dziełom Leonarda w National Gallery w Londynie, Vermeera z tego samego muzeum i Muncha w Muzeum Muncha i Galerii Narodowej w Oslo. Obecnie Wystawy na ekranie są prezentowane w ponad 1000 kinach w 30 krajach.
16 i 17 lipca, godzina 17.00
LEONARDO DA VINCI – MALARZ NA MEDIOLAŃSKIM DWORZE z The National Gallery w Londynie
Dzieła Leonarda były prezentowane w National Gallery od listopada 2011 do lutego 2012 r. w ramach wystawy pt. „Leonardo da Vinci: malarz na dworze Mediolanu”. Ekspozycja została uznana za wydarzenie artystyczne i kulturalne ostatnich lat.
Materiał filmowy zarejestrowany został przez londyńską Galerię Narodową w przeddzień otwarcia wystawy. Dzięki niemu widz może odbyć wirtualną podróż po najważniejszych eksponatach, wzbogaconą o fachowy komentarz. Przewodnikami po 90-minutowym materiale będą: wybitny historyk sztuki Tim Marlow i prezenterka Mariella Frostrup. W trakcie wystawy „Leonardo da Vinci: Malarz dworu mediolańskiego” udało się zgromadzić w jednym miejscu dzieła mistrza, które nigdy wcześniej nie podróżowały po świecie. Wśród nich znalazł się m.in. niepokazywany dotąd publicznie obraz „Salvator Mundi” (Zbawiciel Świata), który został odnaleziony przed kilkoma laty w Nowym Jorku. Na wystawie nie zabrakło „Damy z gronostajem” - jedynego dzieła Leonarda da Vinci znajdującego się w polskich zbiorach.
Kolejne odcinki :
- 3 i 4 września godzina 17.00 MANET - PORTRECISTA ŻYCIA
- 1 i 2 października godizna 17.00 MUNCH 150
- 19 i 20 listopada godzina 17.00 VERMEER I MUZYKA. SZTUKA MILOŚCI I ODPOCZYNKU
Bilety : 25 zł normalne, 20 zł ulgowe
Zapraszamy.