2000 grup, czyli prawie 437 tys. osób ze 138 krajów zadeklarowało do tej pory chęć uczestniczenia w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.
Grupy mogą zgłaszać się na to wydarzenie od 26 lipca, kiedy to został uruchomiony system rejestracji.
Z informacji przesłanej PAP przez biuro prasowe ŚDM Kraków 2016 wynika, że część grup przeszła już do kolejnej fazy rejestracji, gdzie wybierają typ preferowanego pakietu pielgrzyma, czyli usług, z jakich chcieliby skorzystać podczas pobytu w Krakowie. Grupy zgłaszane są m.in.: przez Episkopaty krajów, zakony i zgromadzenia, wspólnoty czy Diecezjalne Centra Przygotowań.
Swoje kandydatury na wolontariat krótkoterminowy zgłosiło ponad 4 tysiące młodych ludzi, głównie z Polski, ale też są zgłoszenia z Litwy, Malezji, Nigerii czy Chin. Ponad sto osób już zrekrutowano.
Trwa przyjmowanie zgłoszeń - indywidualnych oraz od organizacji - na wolontariat medyczny. Zgodnie z zamysłem organizatorów, zabezpieczenie medyczne odbywać się będzie trzypoziomowo - pierwszy poziom stanowi system ratownictwa medycznego województwa i państwa (bazujące na sieci szpitali Krakowa i regionu), drugi - sieć organizacji paramedycznych; trzeci - wolontariusze.
Przy Komitecie Organizacyjnym działa 20 wolontariuszy długoterminowych, którzy spędzą w Krakowie rok. Osoby z Brazylii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Włoch, Kanady, Francji i Niemiec pomagają przy tłumaczeniach, rejestracji, przy obsłudze strony internetowej oraz mediów społecznościowych.
Rozpoczęła się też rekrutacja zagranicznych wolontariuszy na pół roku do ŚDM, którzy przyjadą do Krakowa na początku 2016 r.
W komunikacie poinformowano, że od 25 do 29 listopada odbędzie się w Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach Międzynarodowe Spotkanie Przygotowawcze do ŚDM Kraków 2016. Uczestniczyć w nim będą przedstawiciele ok. 100 krajów, którzy w konferencjach episkopatów i międzynarodowych wspólnotach odpowiadają za przygotowania młodzieży do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Polsce.
Komitet Organizacyjny ŚDM tworzy bazę miejsc zakwaterowania pielgrzymów. Zgodnie z ideą spotkań młodzieży głównym miejscem noclegowym mają być domy mieszkańców Krakowa i inne obiekty.
Jak poinformowano, podpisane zostały umowy z krakowskimi szkołami, które są skłonne udostępnić swoje pomieszczenia na nocleg dla pielgrzymów. Umowy dotyczą także dekoracji miast, stref zakwaterowania, transportu na terenie gmin oraz ewentualnych scen Festiwalu Młodych.
Źródło: CSI PAP
Fot.PAP/M.Obara