11 października 1967 roku zmarła Halina Poświatowska. W rocznicę śmierci, na rodzinnym grobowcu wybitnej poetki przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty i zapalili znicze. Podsumowano także dedykowany pisarce projekt „Haśka. Poświatowska in art”.
Projekt „Haśka. Poświatowska in art”, popularyzujący dorobek artystyczny poetki zainaugurowano 21 marca, w Międzynarodowy Dzień Poezji. W jego ramach, w poszczególnych miesiącach odbywały się m.in. recitale, przegląd filmów poświęconych Halinie Poświatowskiej, wystawy plastyczne, salony poezji, spektakl teatru tańca, finał konkursu poezji śpiewanej dla młodzieży, wykłady, spacer po Częstochowie śladami Haliny Poświatowskiej, spotkania autorskie i promocje wydawnictw dedykowanych poetce.
Kulminacją obchodów, 11 października była m.in. premiera filmu Michała Tkaczyńskiego „Wszystkie adresy Poświatowskiej” połączona ze spotkaniem z reżyserem w Ośrodku Kultury Filmowej. Tego samego dnia, wiersze poetki recytowali aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza, a ostatnim akcentem obchodów był spektakl muzyczny „Właśnie kocham. Poświatowska” w wykonaniu Małgorzaty Bańki w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.
W niedzielę, przed południem, kwiaty na grobie poetki, na cmentarzu św. Rocha, złożył zastępca prezydenta Krzysztof Łoziński. Helena Myga (imię zmienione oficjalnie na Halina w roku 1961) urodziła się 9 maja 1935 r. w Częstochowie, przy ul. 7 Kamienic. Ciężka choroba serca nabyta w dzieciństwie skazała ją na długie leczenie, pobyty w szpitalach, uniemożliwiła regularną naukę. Serce stało się bohaterem i tematem wielu jej utworów. Dzięki opiece prof. Juliana Aleksandrowicza, Poświatowskiej nie tylko udało się rozwinąć talent poetycki, ale również wyjechać na operację do Filadelfii w USA. Skomplikowany zabieg na otwartym sercu pozwolił jej przeżyć jeszcze 9 lat. Zmarła 11 października 1967 roku w Warszawie, po drugiej operacji serca.
Źródło: PAP S.A.
Fot. UM Częstochowa