11 października 1967 roku zmarła Halina Poświatowska. W rocznicę jej śmierci Częstochowa podsumuje dedykowany pisarce projekt „Haśka. Poświatowska in art”. Na wydarzenia jubileuszowe złożą się m.in.: wystawa, wieczór poezji, koncert oraz premiera specjalnie zrealizowanego filmu.
Inauguracja projektu „Haśka. Poświatowska in art” przypadła na 21 marca – Międzynarodowy Dzień Poezji. W przeddzień Biblioteka Publiczna zorganizowała spotkanie z profesor Grażyną Borkowską z IBL PAN, autorką książki „Nierozważna i nieromantyczna, o Halinie Poświatowskiej”. Największym wydarzeniem dedykowanym poetce w roku jej jubileuszu był finał 36. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Gala organizowana przez Regionalny Ośrodek Kultury wspólnie z Ośrodkiem Promocji Kultury „Gaude Mater” odbyła się 21 marca w sali Teatru im. Adama Mickiewicza. OPK oraz Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta zaprosili na tę okoliczność Janusz Radka z premierowym programem piosenek napisanych przez artystę do wierszy Poświatowskiej. Wieczorem I LO im. J. Słowackiego zaprosiło w swoje mury, w których przed laty poetka pobierała edukację. Jej dziewczęcy portret był rzutowany na ścianę kamienicy w Al. NMP 4, gdzie Haśka ukrywała się wraz z rodzicami w czasie wojny i gdzie nabawiła się choroby serca. Hitem była też emisja z wieży ratuszowej bicia serca i głosu poetki czytającej swój wiersz. Miasto wypełniły utwory Haliny Poświatowskiej eksponowane w witrynach księgarń, sklepów czy aptek.
Kolejna symboliczna data przypadła na 9 maja – urodziny Poświatowskiej. W przeddzień w OPK otwarta została wystawa prac częstochowskich malarzy interpretujących wiersze jubilatki. A w dniu urodzin Poświatowskiej jej utwory czytane były przez uczniów SP nr 8, śpiewane w OPK w premierowym programie pieśni przygotowanym przez prof. Aleksandrę Nawe – kuzynkę poetki. Biblioteka gościła pisarkę Mariolę Pryzwan („specjalistkę” od Poświatowskiej). Ośrodek Kultury Filmowej zaprosił na pokaz filmów na różne sposoby związanych z naszą poetką. Ukazał się jubileuszowy numer „Galerii” Literackiego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji „Li-TWA”. Częstochowski Klub Kolekcjonerów wydał „1 Haśkę” – monetę okolicznościową (wciąż dostępna w OPK).
Oczywiście to nie wszystkie propozycje odwołujące się do jubileuszu, ale wszystkich po prostu wymienić się nie da. Tym bardziej, że za pasem 11 października z nowymi imprezami. Jubileusz znów poprzedzi wystawa prac malarskich, inspirowanych poezją Poświatowskiej, a stworzonych przez członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza.(wernisaż 7 października o godz. 19.00 w sali OPK). MPK wypuściło już w obieg bilety z nadrukiem przypominającym o jubileuszu. W witrynach w Alejach znów pojawią się wiersze Haśki, a w niedzielę (za sprawą pracowników OPK i Muzeum Częstochowskiego) z wieży ratuszowej popłynie głos bijącego serca i recytacji poetki. Także 11 października jej wiersze recytować będą aktorzy w Teatrze im. Adama Mickiewicza (godz. 16.00). Na godz. 14.30 zaprasza Ośrodek Kultury Filmowej, gdzie premierę będzie miał film „Wszystkie adresy Poświatowskiej” w reżyserii Michała Tkaczyńskiego. Wreszcie o godz. 18.00 w Ośrodku Promocji Kultury piosenki do wierszy poetki zaśpiewa Małgorzata Bańka. Aktorka, wokalistka i kompozytorka niedawno prezentowała swój program „Właśnie kocham. Poświatowska” w Teatrze Polonia. Tylko ona, fortepian i publiczność - to Krystyna Janda nadała tak minimalistyczną formę koncertowi, który Małgorzata Bańka – jak mówi - przygotowywała kilka lat, czytając Poświatowską z oddalenia, podczas pobytów we Francji i na Kostaryce.
Link do rozmowy z Michałem Tkaczyńskim o nowym filmie: http://cgk.czestochowa.pl/page/2554,aktualnosci.html?id=6173%20Ha%9Cka
Poświatowska in art 11.10.2015 (niedziela)
11.30 - uroczyste złożenie kwiatów na grobie Haliny Poświatowskiej (Cmentarz św. Rocha)
14.30 - premiera filmu Michała Tkaczyńskiego „Wszystkie adresy Poświatowskiej” połączona ze spotkaniem z reżyserem (Kino Studyjne "Iluzja" - Ośrodek Kultury Filmowej w Częstochowie, wstęp wolny)
16.00 – Salon poezji poświęcony twórczości Haliny Poświatowskiej (Teatr im. Adama Mickiewicza, wejściówki w cenie 10 zł do nabycia w kasie teatru)
18.00 - „Właśnie kocham. Poświatowska” – spektakl muzyczny Małgorzaty Bańki (Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, bilety w cenie 15 zł do nabycia w sekretariacie OPK)
Źródło:PAP S.A.
Fot. UM Częstochowa