piątek, 6 lipca 2018

Ulga na start – decyzję podejmij świadomie

Przepisy zwalniają niektórych przedsiębiorców z opłacania - przez całe sześć miesięcy - składek na ubezpieczenia społeczne. To ułatwienie, potocznie nazywane ulgą na start, ma pomóc osobom rozkręcającym własny biznes, ale niesie też ze sobą pewne niekorzystne konsekwencje, o których trzeba wiedzieć.

Z ulgi na start może skorzystać przedsiębiorca, który po raz pierwszy podejmuje działalność gospodarczą albo ponownie po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej i nie wykonuje dla byłego pracodawcy tego, co robił dla niego jako pracownik w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym. Korzystając z tej formy wsparcia przedsiębiorca przez sześć miesięcy nie płaci składek na ubezpieczenia społeczne, natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne jest nadal obowiązkowa. 
 
Ulga na start to prawo, a nie obowiązek.

Można z niej skorzystać, ale nie trzeba. Trzeba pamiętać o tym, że w czasie ulgi przedsiębiorca nie jest objęty ubezpieczeniami społecznymi. - Jeśli w trakcie ulgi na start przedsiębiorca zachoruje, będzie miał wypadek w pracy lub musi zaopiekować się dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny to nie otrzyma z ZUS zasiłków, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. W tym czasie również nie odprowadzane są składki na ubezpieczenie rentowe i emerytalne. Dlatego na konto emerytalne nie odłożona zostanie ani złotówka. Również przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy nie wystarczy sama niezdolność do pracy, trzeba jeszcze udowodnić wymagany okres składkowy i nieskładkowy oraz to, że powstała ona w tych okresach lub w ciągu 18 miesięcy od ich ustania – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Jak liczyć okres 6 miesięcy?

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z takiej formy wsparcia na starcie, warto wiedzieć jak liczony jest okres preferencyjny. Z ulgi na start może korzystać maksymalnie przez 6 miesięcy kalendarzowych od podjęcia działalności gospodarczej. Jeśli rozpocznie działalność pierwszego dnia miesiąca, to ten miesiąc jest uwzględniany jako pierwszy z 6 miesięcy korzystania z ulgi. Jeśli natomiast rozpocznie działalność w trakcie miesiąca, to okres ulgi liczysz od kolejnego miesiąca kalendarzowego. Zawieszenie działalności nie spowoduje wydłużenia okresu jej trwania.
Zawsze też można zrezygnować z korzystania z ulgi na start i zgłosić się do ubezpieczeń społecznych. Jednak kolejny raz będzie można skorzystać z takiej ulgi dopiero po 60 miesiącach kalendarzowych od dnia zakończenia bądź zawieszenia działalności. 

Co po uldze na start?

Gdy przedsiębiorca skorzysta z ulgi na start przez 6 miesięcy lub wcześniej z niej zrezygnuje, może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru składek. Przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe ma prawo opłacać składki od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Z preferencyjnych składek skorzystać mogą osoby, które:

• nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły innej pozarolniczej działalności,
• nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej (w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym) wykonywałeś czynności, które wchodzą w zakres Twojej działalności gospodarczej.
Jeśli przedsiębiorca zrezygnował z ulgi na start, okres 24 miesięcy kalendarzowych, przez które może opłacać składki od preferencyjnej podstawy, liczy od dnia objęcia ubezpieczeniami społecznymi, czyli od dnia, który wskaże we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym go zgłosi.
Jakie są skutki opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne?

Decyzja o skorzystaniu z preferencyjnej podstawy wymiaru składek będzie miała wpływ na wysokość świadczeń:

• z ubezpieczenia chorobowego (m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, zasiłku opiekuńczego),
• z ubezpieczenia wypadkowego (m.in. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego).
Świadczenia te są obliczane od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe. Jeśli przedsiębiorca zadeklaruje kwotę 30% minimalnego wynagrodzenia, to ta kwota będzie przyjęta do obliczenia przysługujących mu zasiłków.

Działalność bez wpisu do CEIDG?

Jeśli osoba wykonuje działalność nieewidencjonowaną nie musi zgłaszać się jako przedsiębiorca do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Nie opłaca żadnych składek na ubezpieczenia. Jeśli jednak nie spełniasz warunków do prowadzenia takiej działalności (o warunkach na www.biznes.gov.pl) musi zarejestrować swoją firmę w CEIDG i zgłosić się do ubezpieczeń. W okresie prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, tak jak w okresie korzystania z ulgi na start, nie podlega się ubezpieczeniom społecznym, a w związku z tym nie korzysta z ochrony, którą te ubezpieczenia gwarantują.