Realizowana przez Gminę Olsztyn inwestycja polegała na wybudowaniu wzdłuż DK-46 odrębnej od jezdni, szerokiej na 4,5 m drogi rowerowej (na dł. ok. 2,5 km), pozwalającej na bezpieczny i komfortowy przejazd od rynku w Olsztynie do granicy z Częstochową na wysokości Odrzykonia (nowa droga łączy się z wybudowanym wcześniej fragmentem ścieżki do granicy gminy). Całość kosztowała gminę Olsztyn 2,5 mln zł i sfinansowana została w całości ze środków gminnych.
Ze strony Częstochowy w tym kierunku obecnie realizowana jest inwestycja związana z przebudową ul. Korfantego (I etap) od ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników, która w swoim zakresie ma także budowę infrastruktury pieszej i rowerowej. Do granicy administracyjnej miasta droga zostanie doprowadzona w ramach realizacji budowy II etapu ul. Korfantego (w tym roku powstanie projekt inwestycji).
Już w tej chwili można oczywiście dosyć wygodnie i różnymi drogami dojechać rowerem z Częstochowy do Olsztyna, ale miasto chce do granic miasta i olsztyńskiej ścieżki doprowadzić drogę dla rowerów o podobnym standardzie, jak zrealizowany obecnie odcinek olsztyński.
Otwarcie nowej drogi w Olsztynie odbyło się w niedzielę, 19 maja przy wjeździe do Olsztyna, od strony Częstochowy.
Uroczystego przecięcia wstęgi w kształcie łańcucha rowerowego dokonał wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski w towarzystwie zaproszonych gości, wśród których był m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Uroczystość odbyła się w ramach Jurajskiego Święta Cyklistów ,,Olsztyńska Korba" dedykowanego wszystkim miłośnikom jazdy na rowerze.
Warto przypomnieć, że efektem współdziałania między Częstochową a Olsztynem jest także niedawne uruchomienie przez częstochowskie MPK specjalnej autobusowej linii sezonowej 67R ze specjalną przyczepką dla rowerów.
Częstochowa w ramach programu ,,Lepsza Komunikacja” sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę rowerową – w mieście jest coraz więcej nowych ścieżek, działają rowery miejskie, w zeszłym sezonie uruchomiono także nową stronę internetową i aplikację mobilną ,,Brama Jury” (zawierającą propozycje kilkudziesięciu tras), zachęcającą do wycieczek w bliższy i dalszy plener. Nowe odcinki dróg rowerowych powstają obecnie z okazji budowanych centrów przesiadkowych (przy trzech częstochowskich dworach kolejowych).
Miasto chce, aby częstochowskie ścieżki rowerowe nie zamykały się w granicach miasta, ale wiodły do miejsc, które są szczególnie atrakcyjne – a takimi są tereny sąsiadujących z miastem jurajskich gmin.. Dlatego też podpisano porozumienia dotyczące rowerowych połączeń Częstochowy ze Mstowem i Olsztynem.
Turystyczne połączenie ze Mstowem zostało już sfinalizowane z obu stron. Dzięki wydzielonym ścieżkom wzdłuż nowych dróg Częstochowa połączyła się także w ostatnich latach z Rędzinami (2016) i Konopiskami (2018).
Źródło: UM Częstochowa, UG Olsztyn