29 sierpnia wójt Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski, prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, starosta Częstochowski Krzysztof Smela oraz prezes PRDM „Myszków" Sp. z o. o. Stefan Cieślewicz, wbili pierwsze łopaty na ścieżce przy wjeździe do Olsztyna w pobliżu rzeźby „Olsztyńskiego Anioła Stróża”.
- Dziękuję wszystkim osobom, które miały wkład w przygotowanie tej inwestycji: Radzie Gminy Olsztyn, Pracownikom Urzędy Gminy Olsztyn i Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Moment ważny, bo roli tej nowej drogi do Olsztyna nie da się przecenić. Przygotowania trwały ponad dwa lata – mówił Tomasz Kucharski.
Asfaltowa droga o szerokości 4,5 metra, z trasą rowerową będzie przedłużeniem istniejącej ścieżki od granic Częstochowy do Odrzykonia, biegnącej wzdłuż DK-46. Zbudowane zostaną parkingi samochodowe na jej początku i końcu oraz miejsca odpoczynku dla rowerzystów. Nowa droga połączy istniejące już szlaki rowerowe od strony Częstochowy z ciągiem ulic na terenie Olsztyna: Asnyka, Kolejową, Lubomirskiego i Kazimierza Wielkiego. Gmina Olsztyn jest także w trakcie zakończenia procedury przetargowej na ciąg dalszy tej ścieżki rowerowej w kierunku Janowa i Zrębic.
- Cieszę się, że rowerowe połączenie Częstochowy z Olsztynem jest już coraz bliżej, że podpisane porozumienie działa i obie gminy sukcesywnie realizują kolejne inwestycje na swoim terenie – powiedział prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.
Częstochowa swoją inwestycję prowadzi etapami, obecnie – w związku z rozpoczęciem przebudowy ul. Korfantego - realizuje ważny fragment drogi rowerowej pomiędzy Rondem Szwejkowskiego a Skwerem Lotników. Przebudowa Korfantego ma duży wpływ na rozwój specjalnych stref ekonomicznych, wspiera inwestycje przemysłowe, ale jest także istotna dla turystyki rowerowej, bo znacząco poprawi jakość wyjazd w kierunku jurajskich terenów, w tym - przede wszystkim - Olsztyna. Wartość całego kontraktu to ponad 22,5 mln zł a zakończenie inwestycji zaplanowane jest na wrzesień przyszłego roku. Fragment drogi rowerowej, która bezpośrednio połączy się ze ścieżką z Olsztyna jest w fazie projektowania. Przyjęte rozwiązania muszą tu uwzględniać plany inwestycyjne związane z potencjalną budową tzw. Bugajskiej bis.
Źródło, Fot. UM Częstochowa