Kilkuset wystawców weźmie udział już w najbliższy weekend w jubileuszowej 25. edycji Krajowej Wystawy Rolniczej połączonej z Dniami Europejskiej Kultury Ludowej. Będzie można m.in. spróbować produktów tradycyjnych i lokalnych, obejrzeć nowoczesny i zabytkowy sprzęt rolniczy.
W II i III Al. Najświętszej Maryi Panny, na Placu Biegańskiego, na terenie IV LO im. H. Sienkiewicza, Miejskiej Galerii Sztuki oraz w Alei Sienkiewicza zobaczymy około 400 wystawców m.in. maszyn i narzędzi rolniczych, drobnego inwentarza, produktów tradycyjnych i lokalnych, kwiatów i krzewów ozdobnych, produktów ekologicznych, nasion, pasz, miodów. To największa w województwie i jedna z większych w kraju imprez o charakterze wystawienniczo-targowym.
- Zaczynaliśmy w 1991 roku w Liceum Sienkiewicza. Była to mała wystawa, licząca kilak maszyn rolniczych - wspomina Grzegorz Boski, dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. - Obecnie jesteśmy na takim etapie, że nie możemy przyjąć więcej wystawców ze względu na ograniczony teren. Co roku staramy się zapewniać nowe atrakcje zwiedzającym, rolnikom, mieszkańcom Częstochowy. W tym roku z uwagi na jubileusz wzdłuż III Al. NMP będą wywieszone banery z naszym zdaniem najciekawszymi zdjęciami wykonanymi z wystaw w latach 1991-2015.
Inną nowością tegorocznej edycji będzie wystawa zabytkowych ciągników rolniczych. - Ciągniki będą uruchamiane co godzinę. Będzie można zobaczyć jak te maszyny kiedyś pracowały. W sobotę o godz. 15 odbędzie się parada tych maszyn - informuje Boski.
Imprezie towarzyszyć będą występy zespołów folklorystycznych i koncerty folkowe Karoliny Cichy oraz zespołu Same Suki (więcej informacji tutaj).
Organizatorem XXV Krajowej Wystawy Rolniczej jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, a współorganizatorem Urząd Miasta Częstochowy.
Patronat nad nią objęli minister rolnictwa i rozwoju wsi, wojewoda śląski, marszałek województwa śląskiego, prezydent Częstochowy oraz Konferencja Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. Honorowy patronat objął prezydent RP Andrzej Duda.
Krajowa Wystawa Rolnicza będzie czynna od 2 do 4 września w godz. 10-18.
W programie:
Targi: Nasienne, Paszowe i Pszczelarskie
Wystawy: Polska Nauka Rolnicza, Maszyny i narzędzia rolnicze, Odnawialne źródła energii o mikroinstalacje, Zabytkowe maszyny rolnicze, Drobny inwentarz
Ponadto:
- Prezentacja Instytucji Rządowych i Agencji Rolniczych
- Prezentacja sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich
- Festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych
- Prezentacja lokalnych grup działania
- Prezentacja zagród edukacyjnych
- Kiermasze: kwiatów i krzewów ozdobnych, produktów ekologicznych
- Występy krajowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych
- Wystawie towarzyszyć będą XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej.
2 września
11.00-18.00 – wystawy w Muzeum Częstochowskim
Miejsce: Pawilony Wystawowe w Parku Staszica oraz galeria Dobrej sztuki, Aleja NMP 47
18.00 – wystawa malarstwa Karoliny Matyjaszkowicz „Zaświaty”
Miejsce: Regionalny Ośrodek Kultury, ul. Ogińskiego 13a
3 września
10.00 – otwarcie Krajowej Wystawy Rolniczej i XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej
Miejsce: Akademia polonijna, ul. Pułaskiego 4/6
11.30 – przemarsz oficjalnych gości w towarzystwie Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mażoretkami GOK we Wręczycy Wielkiej na teren Wystawy
Targi Sztuki Ludowej
14.15. – „Innowacje w PROW 2014-2020 – szansą na rozwój polskiego rolnictwa – konferencja
Miejsce: aula Akademii Polonijnej
15.00 – korowód zabytkowych ciągników rolniczych po terenie wystawy
16.00 – 20.00 - XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej
Wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”, Karolina Cicha, ZPiT „Ziemia Kłobucka”, Kapela „U Andrzeja”, Zespół Śpiewaczy Kłobuczanie, Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej.
Miejsce: Plac Biegańskiego
18.00 - Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
Miejsce: Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej, ul. Wilsona 16
Organizator: Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie
(wstęp na zaproszenia)
4 września
11.00 – uroczysta Msza Św. Dożynkowa
Miejsce: Błonia Jasnogórskie
15.00 – 20.00 XVII Dni Europejskiej Kultury Ludowej
Wystąpią: RZPiT „Dolina Dunajca” z Nowego Sącza, Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”, Zespół Taneczny „Bystrzyca” z Bystrzycy, Czechy, ZPiT „Beskid” z Bielska Białej, RZPiT „Rybarzowice” z Rybarzowic, Same Suki, Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”.
Miejsce: Plac Biegańskiego
XXV Krajowa Wystawa Rolnicza i 17. Dni Europejskiej Kultury Ludowej, towarzyszą ogólnopolskim uroczystościom dożynkowym na Jasnej Górze. Szczegóły można znaleźć tutaj: http://jasnagora.com/.
Źródło: UM Częstochowy