Tegoroczna edycja Dni Częstochowy będzie kluczowym elementem kampanii promującej przywrócenie województwa. Włączą się w nią wywodzące się z naszego miasta gwiazdy muzyki.
24. Dni Częstochowy będą odbywać się pod hasłem "Jasne, że Województwo Częstochowskie".
- Z wielu powodów żaden częstochowianin nie powinien pozostać wtedy w domu - twierdzi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. -Po pierwsze, przygotowaliśmy wiele fajnych i ciekawych imprez przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, po drugie, podczas tych dni będziemy promować odzyskanie województwa przez Częstochowę. A pomogą nam w tym zacni i znani na świecie artyści, którzy są związani z naszym miastem.
- Staramy się, aby każda miejska impreza była wyjątkowa i dostarczyła naszym mieszkańcom mnóstwo pozytywnych emocji - przekonuje wiceprezydent Częstochowy Jarosław Marszałek.
- Jestem przekonany, że takie będą 24. Dni Częstochowy.
Święto miasta rozpocznie się w piątek, 26 sierpnia.
Na placu przed szczytem jasnogórskim o godz. 19 odbędzie się msza św. w intencji Częstochowy i jej mieszkańców celebrowana przez abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego. Tego samego dnia od godz. 10-18 będzie można bezpłatnie zwiedzić Park Miniatur Sakralnych na Złotej Górze.
W sobotę o godz. 12 w Ratuszu Miejskim nastąpi otwarcie wystawy w Gabinecie Wybitnych Częstochowian - "Od Waldemara Miechowskiego wszystko się zaczęło... 70 lat sportu żużlowego w Częstochowie 1946 - 2016".
- W czasie, gdy na mapie administracyjnej kraju było województw częstochowskie, Włókniarz zyskiwał największe laury i sukcesy. W tym roku mija 70. rocznica istnienia sportu żużlowego w Częstochowie - zauważa Janusz Jadczyk, dyrektor Muzeum Częstochowskiego. - Dlatego wspólnie z klubem, kibicami i Stowarzyszeniem Motocyklowym "Zjazd Gwiaździsty" organizujemy to przedsięwzięcie. Ten sport nie istniałby, gdyby nie wybitnie postaci - Waldemar Miechowski, Marian Kaznowski, Józef Kafel, czy Sławek Drabik. Chcemy pokazać przez pryzmat tych osób, ich dokonań sportowych to, co w częstochowskim żużlu najistotniejsze.
Od godz. 15 do 18 na parkingu Hali Sportowej Częstochowa odbywać się będą próby sportowe w ramach XXXI Częstochowskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych. - To bardzo atrakcyjna część naszego rajdu. Zawodnicy starają się wykrzesać z tych starych maszyn wszystkie możliwe siły i wykazać się również swoją sprawnością jako kierowcy - mówi Antoni Miechowski z Automobilklubu Częstochowskiego.
O godz. 16 w Ośrodku Promocji Kultury "Gaude Mater" odbędzie się z kolei wernisaż 9. Międzynarodowego Biennale Miniatury, czyli dzieł, które mogą mieć maksymalnie 10 na 10 cm i muszą być płaskie. - Tegoroczna edycja jest znów rekordowa. Do oceny konkursowej zgłoszone zostało 887 miniatur 325 autorów z całego świata. Na wystawie prezentowanych będzie 277 prac 154 autorów - informuje Tadeusz Piersiak, dyrektor OPK "Gaude Mater".
Również o godz. 16 na osiedlu Północ (teren za linią tramwajową) rozpoczną się koncerty gwiazd muzyki wywodzących się z Częstochowy. Jako pierwsza na scenie pojawi się Agata Dziarmagowska. Po niej wystąpi Sarius, potem Shamboo. Zabawę w rytmach reggae zapewni publiczności Habakuk, który w ubiegłym roku hucznie świętował w Częstochowie jubileusz 25-lecia działalności artystycznej. Następnie swoje największe hity zagra i zaśpiewa Formacja Nieżywych Schabuff. Wystąpi świeżo po wydaniu nowego singla „Ludzie są fajni”. Na finał gratką dla wszystkich fanów Muńka Staszczyka będzie koncert formacji T.Love. Całość poprowadzi znany dziennikarz i konferansjer, częstochowianin Irek Bieleninik.
W niedzielę, 28 sierpnia o godz. 16 w Parku Wypoczynkowym "Lisiniec" zaplanowano Festiwal Kolorów - imprezę plenerową polegającą na wyrzucaniu w górę kolorów holi, które tworzą wielką chmurę barw. Dodatkowo festiwal wypełni śpiew, muzyka i taniec.
Na placu Biegańskiego wielkie emocje czekają uczestników miejskiego konkursu na najładniej ukwiecony balkon. Na godzinę 19 zaplanowano uroczyste rozstrzygnięcie zabawy i wręczenie nagród. Pół godziny później częstochowianie i goście usłyszą koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Występowi będzie towarzyszyć uroczystość wręczenia nagród Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury oraz wyróżnienia „Mecenasa Kultury”.
- Filharmonia Częstochowska niezbyt często wychodzi poza swój budynek. Wiąże się to pewnymi problemami, które przestają istnieć wtedy, kiedy mamy święto miasta - zaznacza Ireneusz Kozera, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. - Charakter koncertu plenerowego jakby zmienia klasyczny repertuar, który prezentujemy w budynku filharmonii. Dlatego postanowiliśmy przygotować koncert muzyki popularnej w opracowaniu na orkiestrę symfoniczną. Wystąpi dwójka solistów, którzy brali udział w konkursie The Voice of Poland - Magdalena Meisel, oraz Michał Szyc. Prezentować będziemy najpopularniejszą muzykę polską i światową z przebojami m.in. Joe Cockera.
Źródło: wczestochowie.pl