W ubiegłym tygodniu, w sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie dotyczące ochrony i opieki zwierząt w mieście.
Na spotkanie zorganizowane przez Wydział Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa oraz radną miejską Małgorzatę Iżyńską, społecznego konsultanta ds. ochrony zwierząt, zostały zaproszone instytucje, stowarzyszenia, fundacje i inne grupy działające na rzecz zwierząt w Częstochowie. Tematem dyskusji był program opieki nad bezdomnymi zwierzętami, który został zakwestionowany przez wojewodę śląskiego w części dotyczącej sterylizacji i kastracji wolno żyjących kotów. W Częstochowie zadanie to realizowane było od trzech lat i przynosiło bardzo dobre efekty w obniżaniu populacji dzikich kotów.
- Bezdomne koty pozostawione bez kontroli rozrodczej trafiają do schroniska, które musi łożyć pieniądze na ich utrzymanie, zamarzają niedożywione na naszych osiedlach w czasie zimy i chorują, co jest niebezpieczne dla ludzi i innych zwierząt – twierdzi Małgorzata Iżyńska.
Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa UM Częstochowy, interweniował w ten sprawie w wojewódzkich instytucjach, wysyłając zapytanie o interpretację ustawowych przepisów. Wszystko po to, aby na najbliższą sesję Rady Miasta przygotować zmieniony w tej części program i wrócić do sterylizacji kotów.
Jednym z tematów spotkania było również czipowanie psów i edukacja ich właścicieli. - Niewiele osób wie, że aby czip był skuteczny, należy go aktywować w bazie. W przeciwnym razie jest bezwartościowy - tłumaczy Małgorzata Iżyńska.
W trakcie spotkania poruszono także kwestie związane z zabezpieczeniem domków dla kotów na osiedlach, zapewnieniem kilkudniowej opieki kotom po sterylizacji, transportem i opieką dzikich zwierząt po kolizjach drogowych oraz sposobami na edukowanie mieszkańców w temacie adopcji zwierząt.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Biura Obrony Zwierząt APA, schroniska dla bezdomnych zwierząt, Towarzystwa Ochrony Zwierząt, Częstochowskich Kotów do Adopcji.
Źródło: wczestochowie.pl