środa, 25 listopada 2015

Apel o region. Co z obietnicami utworzenia województwa częstochowskiego?

Deklaracje były składane - przypomina prezydent Częstochowy

Województwo to decydowanie o podziale środków, prestiż i szansa na bycie samorządowym partnerem dla rządu i UE – pisze prezydent Częstochowy w liście do premier.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wystosował do premier Beaty Szydło apel o utworzenia województwa częstochowskiego. Jak przypomina, deklaracje były składane podczas wizyt polityków w mieście.

Według prezydenta reaktywacja województwa byłaby „sprawiedliwym zadośćuczynieniem decyzji, której skutkiem było odebranie Częstochowie i regionowi w 1999 r. - mimo sprzeciwu społeczności lokalnej - statusu miasta wojewódzkiego”.

Jak przypomina Krzysztof Matyjaszczyk, ograniczono wówczas możliwości rozwoju Ziemi Częstochowskiej, „a obiecywane byłym miastom wojewódzkim osłonowe programy nigdy nie weszły w życie”.

Według samorządowca dzięki utworzeniu województwa możliwe byłoby w Częstochowie decydowanie o podziale środków regionalnych, w tym europejskich oraz realizacja większej liczby ważnych dla regionu i miasta projektów.
Krzysztof Matyjaszczyk pisze również, że przywrócenie regionu wiązałoby się dla jego miasta z prestiżem stolicy regionu, siedziby wojewody i samorządu województwa. Jego zdaniem zmiana administracyjna byłaby również szansą na bycie samorządowym partnerem dla rządu oraz instytucji Unii Europejskiej.

Matyjaszczyk zauważa, że niektórzy przedsiębiorcy chcą inwestować tylko w większych centrach administracyjnych, takich jak miasta wojewódzkie.

Prezydent uważa, że odzyskanie przez Częstochowę statusu stolicy województwa spowoduje rozwój ośrodka akademickiego, szybsze powołanie Uniwersytetu Częstochowskiego i przyciągnięcie do miasta nowych studentów i kadry naukowej.

Jak podkreśla, Częstochowa jest 12. co do wielkości miastem w Polsce i pozbawionym statusu wojewódzkiego. Zauważa, że jego miasto jest większe m.in. od Opola, Olsztyna, Rzeszowa, Kielc czy Gorzowa.

Samorządowiec pisze też, że Częstochowa jest „jednym z największych centrów kultu religijnego świata chrześcijańskiego, a ze względu na obecność Jasnej Góry i swoją rolę w historii, bywa często nazywana `duchową` stolicą Polski”.

„Czekam na działania i realny, korzystny dla Częstochowy i regionu projekt zmian administracyjnych, który przywróci naszemu miastu utracony wojewódzki status. Wierzę, że jest to możliwe przy poszanowaniu podmiotowości ziem wchodzących w skład nowego województwa” - napisał.

Prezydent rozpoczął jednocześnie akcję, w której prosi mieszkańców o wsparcie idei powołania województwa częstochowskiego.

Propozycje powstania województwa środkowopomorskiego złożonego z subregionów słupskiego i koszalińskiego oraz warszawskiego pojawiły się latem tego roku.

Według demografa z Uniwersytetu Łódzkiego dr Piotra Szukalskiego propozycje dotyczące utworzenia woj. środkowopomorskiego i częstochowskiego prowadziłyby do pojawienia się słabych demograficznie i gospodarczo regionów oraz osłabiałyby potencjał obecnych województw.

Według niego, utworzenie nowego regionu ze stolicą w Częstochowie oznaczałoby konieczność sięgnięcia po obszary znajdujące się na terenie trzech istniejących województw: śląskiego, łódzkiego i ewentualnie świętokrzyskiego. Zdaniem Szukalskiego zakładając, iż obejmowałoby ono 11 najczęściej wymienianych powiatów, liczba mieszkańców wyniosłaby ok. 1,055 mln. Tym samym – na dziś – byłby to trzeci od końca pod względem populacji region w Polsce.

Źródło: UM Częstochowy, PAP
Fot.PAP/W.Deska