wtorek, 5 marca 2013

Projekt " Roztańczymy Chorzów, Bytom, Myszków 2013"


Od 4 marca do końca czerwca potrwają zajęcia w ramach wspólnego projektu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Urzędów Miast: Chorzowa, Bytomia i Myszkowa, pod nazwą „Roztańczymy Chorzów, Bytom, Myszków 2013”. Projekt edukacyjny skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Przedsięwzięcie zakończą w czerwcu koncerty finałowe w wykonaniu dzieci, przygotowane przez instruktorów tańca z Zespołu „Śląsk”.
Celem projektu jest kultywowanie wartości kultury ludowej i narodowej, prezentowanie i popularyzowanie bogactwa śląskiego folkloru, promocja miast biorących udział w projekcie, rozwijanie współpracy i nawiązywanie kontaktów z placówkami kulturalnymi z okolicy, wyrównanie szans edukacyjnych dzieci oraz poszukiwanie młodych talentów z predyspozycjami artystycznymi.
Projekt jest skierowany do dzieci ze szkół podstawowych oraz starszych roczników przedszkolnych. Zakłada wspomaganie istniejących w mieście zespołów folklorystycznych prowadzonych w szkołach i  jednostkach kultury oraz profesjonalne szkolenie nauczycieli i instruktorów zespołów folklorystycznych. Umożliwia zarówno szkolonym nauczycielom, jak i dzieciom  zaangażowanym w działania, bezpośredni kontakt z pedagogami tańca i śpiewu oraz profesjonalnymi artystami Zespołu „Śląsk”. Tworzy platformę wymiany doświadczeń oraz ułatwia korzystanie z bogatego zasobu śląskich pieśni i tańców.
Intencją organizatorów jest, aby uczestnicy zajęć w przyszłości zasilali zespoły folklorystyczne działające w miastach - partnerach projektu, a Zespół „Śląsk” obejmie je patronatem i zapewni materiały dydaktyczne oraz pedagogów.
W realizacji projektu weźmie udział ok. 600 dzieci, w 16 placówkach oświatowych: 10 przedszkolach i 6 szkołach podstawowych. Zajęcia poprowadzą artyści i pedagodzy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Program warsztatów tanecznych obejmie zajęcia z podstaw tańca, naukę prostych tańców i zabawy taneczne oraz zajęcia umuzykalniające, rytmiczne i wokalne. W każdej z placówek oświatowych zostanie przygotowany inny projekt choreograficzny, który zostanie zaprezentowany w czerwcu, podczas koncertu finałowego dla rodziców, opiekunów i nauczycieli. W każdej z placówek dzieci będą się uczyły dwóch tańców wybranych z listy śląskich tańców ludowych: od buczku, owczarka, grozika, kokotka, trojaka, gołąbka, diobołka, zwodzonego lub zajączka. Stopień trudności choreografii zostanie dostosowany do umiejętności uczestników.
Koordynacja Projektu: Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny oraz Wydziały Edukacji Urzędów Miast.