Według projektu, niezagospodarowane obecnie miejsce przy ul. Koziej w Częstochowie ma zmienić się nie do poznania: będą tam m.in. leżanki i huśtawki dla dorosłych. I sporo nowej zieleni. Najpierw miasto musi jednak rozstrzygnąć przetarg na te prace – oferenci mają czas do końca lipca.
Część terenu, na którym stanie przyszły park kieszonkowy – około 500 m kw – zajmuje porośnięte samosiejkami gruzowisko po wyburzonym budynku. Z kolei przyległy obszar jest już częściowo zagospodarowany – jest tam siłownia ,,pod chmurką”.
Powierzchnia pod przyszły park będzie najpierw wyrównana i uporządkowana. Nowa nawierzchnia będzie po części nawierzchnią klinkierową, częściowo z desek tarasowych oraz tłucznia.
Projekt zakłada, że wypoczynkowymi elementami obiektu będą ławki, hamaki, huśtawki miejskie dla dorosłych oraz drewniano-stalowe leżanki. W obrębie parku kieszonkowego znajdzie się również trejaż – czyli rodzaj charakterystycznej dla ogrodów, płaskiej konstrukcji podtrzymującej roślinność. Będą stojaki rowerowe i kosze na śmieci. Zamontowane zostanie ogrodzenie – niskie oraz panelowe, które posłuży za podstawę pod pnącza – hortensję pnącą i glicynię chińską (o fioletowych kwiatach). Odtworzone będą trawniki; pojawi się też liczna, nowa zieleń – m.in. ponad 300 sztuk porzeczki alpejskiej ,,Schmidt”, platany klonolistne ,,Alphen’s Globe”, cisy pospolite czy świerki serbskie.
Firmy chcące wziąć udział w przetargu na wykonanie tych prac mogą składać swoje oferty w Urzędzie Miasta Częstochowy, w Biurze Obsługi Interesanta, przy stanowisku Wydziału Nadzoru i Administracji, na parterze budynku UM przy ul. Śląskiej 11/13. Czas na to jest do 31 lipca, do godz. 9.30.
Jeśli przetarg i same roboty przebiegną bez przeszkód i opóźnień, park kieszonkowy ma być gotowy do końca listopada tego roku, a w pełni zagospodarowany zielenią – do końca maja przyszłego roku.
Nowe miejsce przy ul. Koziej nie będzie pierwszym tego rodzaju parkiem kieszonkowym w Częstochowie. Wiosną 2018 roku – z inicjatywy rady lokatorskiej oraz przy wsparciu finansowym Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS – na Rakowie, przy ul. Żareckiej, powstał podobnego rodzaju zakątek. Zasadzono tam 15 drzew oraz krzewy; zamontowano ławki, stół szachowy, piaskownicę dla dzieci i huśtawkę. Jesienią 2018 roku zielone aneksy wypoczynkowe – stworzone na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa UM w ramach programu ,,Kierunek Przyjazna Częstochowa” – zostały oddane do użytku także przy ulicach Bohaterów Katynia, Bardowskiego i Stromej. W tym roku, w maju, także na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, między wielorodzinnymi budynkami przy ul. Kontkiewicza na Wyczerpach powstał kameralny zakątek wypoczynkowo-rekreacyjny.
Źródło: UM