Już niebawem dzieci wymagające specjalistycznej opieki kardiologicznej z Częstochowy i okolic będą mogły być operowane bez konieczności transportowania do innych szpitali. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie podpisał umowę ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Pierwsze zabiegi planowane są już na wrzesień tego roku.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie przygotowuje się do wprowadzenia zabiegów ratujących życie wcześniaków. Dzięki współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Szpital wzbogaci się o wykwalifikowanych specjalistów z zakresu kardiochirurgii dziecięcej, którzy na miejscu operować będą dzieci wymagające chirurgicznego zamknięcia drożnego przewodu tętniczego. Oddział Patologii Noworodka zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt kardiologiczny, umożliwiający profesjonalną opiekę nad wcześniakami. Dzięki tym zmianom dzieci nie będą musiały być transportowane na zabiegi do okolicznych szpitali, co realnie wpłynie na jakość opieki neonatologicznej w częstochowskiej placówce.
– To dobra wiadomość zarówno dla wcześniaków i ich rodziców, jak również dla nas – lekarzy – mówi dr Grzegorz Zieliński, Ordynator Oddziału Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie. – Dzięki zaangażowaniu wykwalifikowanych kardiochirurgów z Zabrza będziemy mogli otoczyć opieką maluchy z masą urodzeniową nawet poniżej 1000 gram. Do tej pory noworodki, które wymagały chirurgicznego zamknięcia drożnego przewodu tętniczego transportowane były do okolicznych ośrodków zapewniających specjalistyczną opiekę kardiochirurgiczną. Transport, nawet najlepiej zorganizowany, wiązał się jednak z realnym zagrożeniem dla małego pacjenta, dlatego cieszymy się, że wspólnymi siłami podnosimy jakość opieki medycznej w naszym Szpitalu – dodaje.
Jak podkreślają specjaliści z zakresu neonatologii i kardiochirurgii, ta operacja jest bardzo często priorytetowa u wcześniaków i nierzadko ratuje ich życie. Możliwość jej przeprowadzenia bez konieczności transportowania małego pacjenta do innego szpitala znacząco wpływa na wyrównanie szans na szczęśliwy rozwój przedwcześnie urodzonych dzieci.
– W szpitalu trwają obecnie prace modernizacyjne związane z przystosowaniem oddziału do przeprowadzania tego typu zabiegów – informuje Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. – Szacujemy, że pierwsze operacje będą mogły odbyć się już we wrześniu tego roku, aczkolwiek pragniemy podkreślić, że już w tym momencie jesteśmy gotowi na to, aby objąć specjalistyczną opieką dzieci, które będą wymagały wykonania tego typu zabiegu.
Podjęcie współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to jedno z wielu działań mających na celu podniesienie rangi Szpitala jako placówki zapewniającej najlepsze standardy świadczonych usług leczniczych w regionie. Remonty odbywają się także na oddziałach Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych oraz Ortopedii i Chirurgii Urazowej.