piątek, 1 marca 2019

Galeria Jurajska zamieni się w inną galerię?

Galeria Jurajska łączy siły z Miejską Galerią Sztuki w Częstochowie. Owocem tej niecodziennej współpracy będzie seria wystaw na terenie centrum handlowego oraz seria bezpłatnych warsztatów artystycznych. Pierwsza odsłona wspólnego projektu już 3 marca w Jurajskiej.


Startuje „Galeria w Galerii”

Na całym świecie sztuka wychodzi na ulice i pasaże handlowe. Tak się też się dzieje w Częstochowie. Dzięki współpracy Galerii Jurajskiej z Miejską Galerii Sztuki w mieście zostanie zorganizowana seria wystaw, pokazów i warsztatów plastycznych dla dzieci i dorosłych. Wszystko odbywać będzie się pod hasłem „Galeria w Galerii”.

Co dokładnie zaplanowano? Począwszy od 3 marca, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w Jurajskiej odbywać będą się tematyczne wystawy artystów-plastyków oraz wielotematyczne warsztaty. Każda z odsłon wydarzenia - a zaplanowano ich dotąd 4 - będzie miała inny motyw przewodni oraz swój własny program.

- To projekt, którym chcemy przybliżyć mieszkańcom regionu sztukę i lokalnych artystów, ale także zachęcić dzieci, młodzież i dorosłych do odkrycia nowej pasji, jaką może być malarstwo, rysunek, kaligrafia bądź rzeźba. Zależy nam także na tym, aby zmniejszyć dystans pomiędzy twórcą, a odbiorcą jego dzieła w dość nietypowy otoczeniu, jakim jest centrum handlowe – mówi Violetta Dziubin-Łuszczyk, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Przedstawiciele Jurajskiej nie ukrywają, że chodzi w tym także o zabawę. – Każda z odsłon projektu to „artystyczna impreza”, dająca możliwość ciekawego spędzenia czasu wolnego w wolną niedzielę . To też okazja do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach – dodaje Dziubin-Łuszczyk.

Zostań Leonardo da Vinci

Jak to będzie wyglądać w praktyce, przekonamy się już w najbliższą niedzielę - 3 marca. Tego dnia w Jurajskiej odbędą się otwierające współpracę warsztaty „Młody Leonardo da Vinci”. W ramach wydarzenia zorganizowane zostaną m.in. zajęcia z rysunku oraz kaligrafii.

Będzie można także na żywo podejrzeć artystów przy pracy. Ci tworzyć będą m.in. portrety oraz wielkoformatowe rysunki w sepii. Prawdziwą gratką będzie specjalnie skonstruowana maszyna rysująca. Przy jej pomocy każdy będzie mógł stworzyć swój rysunek. To jednak nie wszystko.

Przez cały dzień trwać będzie wystawa prac lokalnych artystów, podczas której będzie można zobaczyć prace, ale także je nabyć. Całość imprezy prowadzona i animowana będzie przez młodych artystów, studentów oraz absolwentów ASP. Dodatkowym akcentem ma być klimat wydarzenia. Wszystkie atrakcje osadzone będą w realiach rodem z czasów twórcy „Mona Lisy”. Początek wydarzenia o godz. 12.Wstęp wolny.

- W pierwszej odsłonie przenosimy się do pracowni Leonarda. Artyści, których spotkamy będą ubrani w stroje z epoki. Będzie można także nauczyć się technik rysowania, które stosował na co dzień włoski mistrz. To zarazem zabawa oraz niezwykła, praktyczna lekcja plastyki – mówi przedstawicielka Jurajskiej.
Jak zapowiada centrum handlowe takich atrakcji ma być więcej. W planach są warsztaty m.in. pod tytułem „Zostań artystą”, „W pracowni” czy „Martwa natura”.- Każdy z warsztatów będzie poruszał inne zagadnienie sztuk plastycznych. Będzie okazja, żeby zajrzeć do pracowni malarza, ale także samemu się w niego wcielić - zapowiada.
Atrakcje, jakie wspólnie z Galerią Sztuki organizuje Jurajska, potrwają póki co do czerwca. Wydarzenie jest częścią Centrum Niedzielnej Rozrywki. W jego ramach w każdą niedzielę, także niehandlową, w Jurajskiej, która jest czynna, odbywają się wydarzenia specjalne, warsztaty, wystawy i spotkania.