Już w sobotę, 9 lutego możemy bezkarnie objadać się pizzą, gdyż właśnie tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Ten najbardziej znany włoski przysmak, cieszy się niesłabnącym uznaniem zarówno wśród profesjonalnych znawców kuchni, jak i amatorów dobrego jedzenia. Skorzystajmy z okazji i spróbujmy przyrządzić najsłynniejszy placek świata w domu. Oto kilka wskazówek, które pomogą przygotować najsmaczniejszą domową pizzę.
Pizza na własną rękę
Wszyscy smakosze włoskiego specjału powinni nauczyć się go przyrządzać samodzielnie. Przygotowanie pizzy to prawdziwe pole do popisu kulinarnego, bez przeszkód możemy improwizować i eksperymentować, co daje nam możliwość stworzenia własnej niepowtarzalnej kompozycji smakowej. W tej materii ogranicza nas tylko wyobraźnia i preferencje kulinarne. Jednak, jeśli chcemy zrobić pizzę w domu z ulubionymi dodatkami, warto zastosować się do kilku wskazówek. Aby uniknąć kulinarnej wpadki najlepiej wypróbować sprawdzony już przepis. Zasięgnijmy więc informacji u przyjaciół czy rodziny lub poszukajmy receptury w sieci. Następny krok to dobór odpowiednich składników, tak aby się dobrze ze sobą komponowały. - Pamiętajmy, że największą uwagę musimy zwrócić na ciasto i dobór sera, którego na pizzy zwykle jest dużo, przez co znacząco wpływa na jej smak – mówi Ewa Polińska z Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej w Mońkach, producenta serów żółtych typu holenderskiego i szwajcarskiego.
Jaki ser wybrać do pizzy?
Oprócz tradycyjnej włoskiej pizzy, mamy jej przeróżne odmiany lokalne: np. polską wiejską z boczkiem i cebulą, hawajską z ananasem i szynką, grecką z fetą czy turecką z kebabem. Jednak podstawowym składnikiem, który łączy te wszystkie rodzaje jest ser, bez którego pizzy sobie nie wyobrażamy. Nie musimy ograniczać się do standardowej mozzarelli, mając do wyboru szeroki wachlarz różnego rodzaju serów. – Najważniejsze, aby po zapieczeniu ser był smaczny. Dlatego najpierw poznajmy właściwości sera i wymagania związane z jego pieczeniem. Dzięki temu dowiemy się, jak dany ser zachowa się podczas obróbki termicznej: czy zyska dodatkowe walory smakowe, czy też je straci. Niektóre sery pod wpływem wysokiej temperatury mogą zmieniać smak i zapach na gorszy. Są i takie, które powinno się piec w określonej - nie za wysokiej temperaturze i tylko przez ściśle określony czas. Wybierając ser zwróćmy także uwagę na jego jakość. W tym celu szczegółowo przeanalizujmy etykietę, aby wystrzec się produktu z domieszką tłuszczów roślinnych, czyli seropodobnych. Na pizzy sprawdzi się ser żółty Gouda (np. MSM Mońki), który doskonale nadaje się do dań na ciepło. Po podgrzaniu bardzo dobrze się topi i ciągnie, wydobywając smak dania. Jeśli chcemy, aby smak i aromat sera był dominujący, zrezygnujmy z innych wyrazistych dodatków. Amatorzy sera mogą skomponować pizzę z jego kilku różnych rodzajów, tak by tworzyła harmonijną całość. Z powodzeniem można użyć edamskiego lub morskiego. Aby ser łatwo i szybko rozprowadził się na pizzy, dobrze jest go zetrzeć, a następnie dobrze schłodzić w lodówce – radzi Ewa Polińska.
Pizza w 5 krokach
Przedstawiamy przepis na pizzę i kilka trików, dzięki którym jej samodzielne przygotowanie będzie łatwe, nawet dla początkujących.
Przepis na pizzę z salami
Przykładowe składniki: ciasto, sos, ser żółty Gouda MSM Mońki, 2 pomidory, sparzone, obrane ze skórki i pokrojone na plasterki, 4 łyżeczki suszonego oregano, sól i świeżo zmielony pieprz, 1 nieduża cebula, 10 dag salami i szynki cienko pokrojonej
Krok 1 – ciasto
Na jedną dużą pizzę przygotuj: 1 szklankę ciepłej wody (ok. 50°C), 15 g drożdży , 1 łyżeczkę cukru, 3 szklanki mąki chlebowej, 1 łyżeczkę soli
Dobra rada:
Aby ciasto wyrosło, koniecznie musimy dodać do niego drożdży. Pamiętajmy, by wszystkie składniki łączone z drożdżami miały temperaturę pokojową, właściwą dla ich wzrostu. Rozkruszamy je w kubku z wodą i cukrem i odstawiamy na 10-15 minut.
Krok 2 – wyrób ciasto
Drożdże mieszamy z solą i oliwą z oliwek. Następnie do dużej plastikowej miski wsypujemy mąkę, a na środku robimy dołek, do którego wlewamy drożdże. Całość zagniatamy rękoma, tak aby ciasto nie przywierało do miski i rąk. Ciasto powinno być zwarte i nie pękać, jeśli jest za rzadkie – dosypmy mąki. Kiedy utworzy się zwarta i sprężysta struktura, ugniatamy ją jeszcze 5 minut, skrapiamy oliwą i zawijamy w folię spożywczą. Na koniec wkładamy do miski i przykrywamy ręcznikiem.
Dobra rada:
Chcesz, aby ciasto wyrosło szybciej? Wstaw je do piekarnika obok miski z gorącą wodą. Przez godzinę powinno podwoić objętość. Najlepiej piec je około 2 godzin. Po przełożeniu ciasta na blachę, pozostawmy je na 15 minut, aby jeszcze lekko wyrosło i dopiero wstawmy do piekarnika.
Krok 3 – pieczenie
Nasze domowe piekarniki nie są na tyle profesjonalne, aby osiągnąć tak wysoką temperaturę, jak piece w pizzerii. Dlatego zwykle sos i dodatki przypalają się zanim ciasto zostanie wypieczone. Jednak jest na to rada. Aby ciasto dobrze się wypiekło, wstawmy je do piekarnika nagrzanego do 180°C bez dodatków. W tej postaci pieczemy około 7-10 minut. Następnie wyjmujemy ciasto z piekarnika i zwiększamy temperaturę do 210-220°C. Dodajemy sos i dodatki.
Dobra rada:
Aby pizza z dodatkami się nie przypaliła najlepiej dopiekać ją około 15-20 minut.
Krok 4 – zrób sos
Najpopularniejszy i najprostszy jest sos pomidorowy.
Składniki: 1 mała cebula, czosnek, oliwa z oliwek - 2 łyżki, 1 szklanka przecieru pomidorowego, przyprawy
Najpierw siekamy cebulę, czosnek przepuszczamy przez praskę. Wrzucamy na rozgrzaną oliwę i podsmażamy. Następnie dodajemy przecier pomidorowy i gotujemy na małym ogniu przez około 15 minut. Dodajemy pieprz i sól.
Dobra rada:
Aby sos był smaczny i aromatyczny można dodać do niego odrobinę cukru, a pod koniec gotowania zioła.
Krok 5 – ser i dodatki
Na ciasto nakładamy sos. Wystarczą trzy łyżki stołowe. Na sos nakładamy starty na grubym oczku ser żółty. Powinna to być warstwa ok. 0,5 cm i podobnie jak w przypadku sosu, sera też nie powinno być zbyt dużo, bo zacznie wytapiać się z niego tłuszcz. Wiem natomiast, że powinien być to ser dobrej jakości. Często łączy się dwa gatunki sera. Jeden powinien się dobrze ciągnąć, a drugi dobrze zapiekać. Na plackach rozkładamy plasterki pomidorów, posypujemy je oregano, solą i świeżo zmielonym pieprzem. Kładziemy cebulę, pokrojoną na kawałki szynkę i salami.
Ale jeśli chodzi o składniki, to każdy z nas ma swoje ulubione. Pieczarki, salami, papryka peperoni, szynka, boczek, oliwki, czasami jajko gotowane, a czasami surowe wybijane na pizze w końcowej fazie pieczenia, to najczęściej spotykane na naszych pizzach. Pamiętajmy, że ilość tych składników ma znaczenie. Każdy składnik, to spora ilość wilgoci. Podczas pieczenia soki z tych dodatków nie zdążą odparować i mamy zamiast sztywnej, wypieczonej pizzy, coś miękkiego w okrągłym kształcie. Dlatego dwa, trzy składniki, to wystarczająca ilość. Jeżeli więcej, to w pomniejszonych ilościach. Żeby pizza którą pieczemy przypominała nam słoneczną Italię, posypmy ją ziołami lub poszarpmy świeże zioła już po upieczeniu. Najodpowiedniejsze, to oregano, bazylia, tymianek.
Przepis poleca szef kuchni Dworu Korona Karkonoszy, Robert Muzyczka