piątek, 14 lipca 2017

Rozpoczęcie projektu "Rekultywacja śródmiejskiego zbiornika Blachownia wraz z zagospodarowaniem otoczenia".

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie tablic informacyjnych – rozpoczynających
realizację projektu "Rekultywacja śródmiejskiego zbiornika Blachownia wraz
z zagospodarowaniem otoczenia".

Projekt powyższy o łącznej wartości blisko 14,3 mln zł uzyskał najwyższą ocenę w ramach
ogólnopolskiego konkursu wniosków w działaniu 2.5 Programu Operacyjnego Infrastruktura
i Środowisko i otrzymał dofinansowanie ze środków UE w wysokości ponad 12 mln zł (85%).

Uroczystość odsłonięcia tablic odbędzie się w sobotę 15 lipca br. o godz. 11:00
przy Jeziorze "Blachownia" u z biegu ulicy H. Sienkiewicza z aleją spacerową nad
akwenem.

****
Stan obecny zbiornika Blachownia.
Teren opracowania obejmuje obszar wokół jeziora Blachownia, znajdującego się w centrum miasta
Blachownia, graniczącym bezpośrednio od strony wschodniej z ul. H. Sienkiewicza. 
W najwęższym miejscu pas wzdłuż jeziora ma szerokość 7m. Teren porośnięty jest dojrzałym drzewostanem w dobrym stanie zdrowotnym. Teren wokół jeziora jest stosunkowo płaski, posiada naturalny spadek w kierunku jeziora, a różnica wysokości pomiędzy najwyższym a najniższym miejscem wynosi ok. 3m. Od strony północy teren zamyka ulica Wczasowa, z której znajduje się wjazd na parking przy północno-wschodniej części opracowania. Nawierzchnia parkingu w większej części jest w dostatecznym stanie technicznym. Teren parkingu jest ogrodzony od strony projektowanego parku.
Na północnej części znajduje się scena letnia w złym stanie technicznym. 
Za sceną w kierunku południowym usytuowana jest mała plaża. Od zachodniej części teren opracowania graniczący z jeziorem Blachownia ma szerokość 10 m. Jest to pas ziemi pomiędzy istniejącym jeziorem a drugi jego, wyschniętą częścią. Na południowo-zachodniej szczęści teren jest porośnięty przez dojrzałe drzewa. Od południowej strony, znajdują się dodatkowe trzy stawy, połączone z jeziorem.

Opracowany teren na części południowej to pas pomiędzy nimi.
 Przez teren można przejść jedyniewąska ścieżką udeptaną przez ludzi, w kilku miejscach porośniętą, przez krzewy, utrudniające przejście. Na opracowywanym terenie znajdują się cztery mostki, pozwalające na przejście nad rzekami lub połączeniem jeziora z okolicznymi stawami. Pierwszy po zachodniej stronie jeziora nad rzeką „Stradomką”, o konstrukcji stalowej z płyt pomostowych jest w złym stanie technicznym,widoczne są duże ugięcia. Drugi usytuowany nad rowem odwadniającym, znajduje się za wschód od pierwszego mostku, w całości wykonany z drewna posiada liczne braki w pokryciu oraz brak poręczy zabezpieczającej. Trzeci mostek znajdujący się nad rzeka „Trzepizurką” na południowej stronie opracowywanego terenu, również wykonany jest z krat pomostowych. Na omawianym mostku również widoczne są liczne ugięcia krat pomostowych. Czwarty na północnej części przechodzący nad połączeniem jeziora ze stawem jest drewniany, brakuje wielu elementów oraz grozi zawaleniem.

Źródło:  Urząd Miejski w Blachowni