Na początku maja rusza kolejna, czwarta już edycja organizowanego przez miasto oraz lokalnych artystów przedsięwzięcia ,,Aleje – tu się dzieje!”.
Do końca sierpnia Częstochowę odwiedzą m.in. popularni pisarze, podróżnicy, aktorzy, fotograficy i graficy oraz cała rzesza znakomitych muzyków.
Tak jak w poprzedniej odsłonie alejowego projektu, każdy dzień tygodnia dedykowany jest innej dziedzinie artystycznej, a wydarzenia podzielono na tematyczne cykle. Poniedziałek będzie dniem literatury i podróży. Pojawią się też propozycje dla młodszych częstochowian, jak choćby możliwość spotkania z… anakondą. We wtorki królować będą sztuki wizualne – fotografia, grafika, film, ilustracja i graffiti.
Środy z kolei zdominuje teatr w przestrzeni między Ratuszem a Odwachem. Czwartkami zawładnie żywioł muzyki improwizowanej – zarówno jazzu tradycyjnego jak i nowoczesnego. O swing, feeling i wysoki poziom solówek, które zabrzmią z kameralnej sceny na ,,Bieganie”, zadbają zawodowi jazzmani i koordynatorzy tego cyklu - Tadeusz Erhardt-Orgielewski i Michał Walczak.
Piątek to tradycyjnie ,,Muzyczne podróże z Michałem Roratem” i ,,Muzyczny punkt spotkań Jarosława Woszczyny”. Na piątki zaplanowano także obecną w ,,Alejach” od roku ,,Lokalną akustykę” oraz zupełnie nowy cykl ,,Ulica często chowa najlepsze”. W jego ramach na tzw. ,,Kwadratach” pojawią się m.in.członkowie uznanych zespołów muzycznych w nietypowej dla siebie roli ulicznych wykonawców.
Niedziela to cykl ,,Podwieczorek z klasyką”, w czasie którego różne składy instrumentalistów zagrają przy ,,Dziewczynce z gołębiami”. W soboty natomiast pojawią się rozmaite propozycje poza regularnymi, alejowymi cyklami, w tym między innymi znany już mieszkańcom i gościom Festiwal Retro Częstochowa. Podczas festiwalu gwiazdy krajowej sceny muzycznej i teatralnej wykonają największe przeboje kabaretowe dwudziestolecia międzywojennego.
- Tegoroczna akcja „Aleje – tu się dzieje” to blisko 140 zaplanowanych wydarzeń. W tym roku, oprócz kontynuacji oraz nowych propozycji naszych artystów, w alejowy cykl w większym stopniu włączają się kolejne miejskie instytucje kultury - mówił w czasie wtorkowego spotkania zapowiadającego „alejową” akcję prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Na placu Biegańskiego o nowych propozycjach w ramach akcji opowiadali pracownicy Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta oraz dyrektorzy: Muzeum Częstochowskiego, OPK „Gaude Mater”, Biblioteki Publicznej i Miejskiej Galerii Sztuki. Muzyczne wydarzenia i cykl „Ulica często chowa najlepsze” rekomendował Krzysztof Niedźwiecki, a koncert „Kalinowe niebo” Marzena Kopczyńska i Michał Gawlicz.
CO W MAJU?
Majowe ,,Aleje” otworzy spektakl ,,Przyj, dziewczyno przyj!” Wiolety Komar na scenie między Ratuszem a Odwachem. W następnych tygodniach obejrzymy tu przedstawienia teatrów Fieter, T.C.R. i PidGin. W tym miesiącu zaplanowano także literackie spotkania z Weroniką Murek, Remigiuszem Mrozem, Robertem Szmidtem oraz fotograficzne - z Adamem Pańczukiem.
W ramach cyklu podróżniczego Częstochowa gości będzie legendę polskiego himalaizmu Krzysztofa Wielickiego – zdobywcę Korony Himalajów i Karakorum, członka amerykańskiego The Explorers Club, pierwszego Polaka uhonorowanego prestiżową nagrodą tego stowarzyszenia. Piosenki literackie na zaproszenie OPK „Gaude Mater” zaśpiewa Barbara Wierzbicka. Akustycznie zagrają ,,lokalsi” Marcin Czerwiński i Shamboo.
W czasy jazzu tradycyjnego przeniosą nas Five O’Clock Orchestra, trzykrotni zdobywcy ,,Złotej Tarki”, a w krainę bluesa – Forsal. Michał Walczak zaprosi na koncert kwartetu Pawła Surmana. Okaże się też m.in. jak z ulicznym graniem radzi sobie aktor Lech Dyblik.
Pod szyldem ,,Objazdowej biblioteki” pojawi się piętrowy autobus, w którym możliwość zrobienia sobie zdjęcia z postacią znaną z literatury będzie połączona ze zbiórką książek dla częstochowskich domów dziecka i dziecięcych oddziałów szpitalnych (akcję organizuje Biblioteka Publiczna).
Poza tym wystartują znane cykle Michała Rorata, Jarosława Woszczyny oraz ,,Podwieczorek z klasyką.” Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Więcej o projekcie: http://aleje.czestochowa.pl/ https://www.facebook.com/alejetusiedzieje/, a także w miesięczniku „Jasne, że Częstochowa i na ulotkach.
KALINOWE NIEBO ORAZ DZIEŃ SAMORZĄDU
Katarzyna Figura, Renata Przemyk, Katarzyna Pakosińska, Elżbieta Romanowska, Paulina Przybysz i inni znani artyści wystąpią w Częstochowie podczas koncertu „Kalinowe niebo”, dedykowanego Kalinie Jędrusik. Będzie on głównym punktem obchodów 26. Dni Samorządu Terytorialnego, którym w tym roku towarzyszą: Piknik Podmiotów Ekonomii Społecznej „Organizacje rodzinom” oraz Festiwal Nauki Politechniki Częstochowskiej.
Tegoroczne Dni Samorządu Terytorialnego zaplanowano na weekend 28-29 maja. Główną atrakcją będzie koncert z przebojami częstochowianki Kaliny Jędrusik. Wszystko za sprawą podwójnego jubileuszu - 85 lat od oficjalnej daty urodzin i 25 lat od śmierci aktorki.
W sobotę 28 maja po godz. 20 na placu Biegańskiego wybrzmi kilkanaście największych przebojów Kaliny Jędrusik, w tym takie hity jak: „Bo we mnie jest sex”, „Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną”, „Jesienna dziewczyna”, „Stacyjka Zdrój”, „Nie odchodź”, „S.O.S.”, czy „Nie budźcie mnie”. Wykonają je popularni artyści teatru i estrady, m.in.: Katarzyna Figura, Renata Przemyk, Katarzyna Pakosińska, Elżbieta Romanowska, Paulina Przybysz, Natalia Sikora, Jan Młynarski, Natalia Ochmańska, Sambor Dudziński.
Towarzyszył im będzie zespół muzyczny w składzie: Wojciech Fedkowicz, Jacek Fedkowicz, Michał Jurkiewicz, Leszek Szczerba i Krzysztof Niedźwiecki. Poszczególne utwory zilustrują m.in. fragmenty filmu „Lekarstwo na miłość”, pojawią się także nagrania dźwiękowe – wypowiedzi znanych osób o Kalinie Jędrusik i jej samej o Częstochowie.
Scenariusz koncertu nawiązuje do biografii artystki (Częstochowa – ojciec – szkoła – Dygat - Kabaret Starszych Panów, itp.), ale i związanych z nią emocji, w tym przede wszystkim… miłości. „Kalinowe niebo” poprzedzi występ Katarzyny Mirowskiej & Jam Bandu (w repertuarze: swing, jazz, covery hitów lat 60. i 70.). Przez całe popołudnie, przed sceną, liczne atrakcje dla dzieci przygotuje Stacja Animacja.
W niedzielę na Promenadzie Czesława Niemena zaplanowano Piknik Podmiotów Ekonomii Społecznej „Organizacje - rodzinom”. Od godziny 11.00 do 18.00 odbędą się tu m.in. pokazy: sportów walki i ćwiczeń akrobatycznych, pierwszej pomocy oraz rasowych psów i kotów; pomiary ciśnienia tętniczego i poziomu glikemii; porady tematyczne; będą animacje dla dzieci i zamki dmuchane; wystawy fotografii; występy artystyczne; fitness, tango argentyńskie, kizumba; prezentacje częstochowskich Rad Dzielnic; konkursy z nagrodami i wiele innych…
Podczas Pikniku, którego celem jest promocja działań częstochowskich organizacji pozarządowych poprzez stworzenie przestrzeni do bezpośredniego kontaktu liderów NGO z mieszkańcami miasta, będzie można honorowo oddać krew w mobilnym ambulansie RCKiK.
Tego samego dnia (28 maja) na placu Biegańskiego w godzinach 12.00-18.00 odbędzie się także Festiwal Nauki Politechniki Częstochowskiej.
Majowy rozkład jazdy akcji „Aleje – tu się dzieje!”: http://czest.info/ALEJE-TU-SIĘ-DZIEJE
Źródło: PAP S.A.