czwartek, 20 marca 2014

ŚWIĘTO TEATRU W ZESPOLE PIEŚNI I TAŃCA „ŚLĄSK”

26 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w Koszęcinie odbędzie się Święto Teatru w Zespole "Śląsk". Wydarzenie organizowane jest w siedzibie Zespołu w ramach działań edukacyjnych Instytucji. Jego założeniem jest wprowadzenie dzieci i młodzieży w atmosferę Międzynarodowego Dnia Teatru.

źródło: fot. www.zespolslask.pl

Święto Teatru w Zespole „Śląsk” odbywa się po raz drugi. To przedsięwzięcie o zasięgu wojewódzkim skierowane do nauczycieli szkół i placówek oświatowych oraz instruktorów teatralnych pracujących z dziećmi i młodzieżą. Głównym celem jest integracja w pracy na rzecz dzieci i młodzieży oraz uwrażliwienie młodego widza na sztukę.

Na scenie Sali Widowiskowej Pawilonu im. Elwiry Kamińskiej zaprezentują się amatorskie teatry dziecięco - młodzieżowe oraz dorosłych. Wśród spektakli znajdą się: teatr obrzędowy, teatr muzyczny, teatr faktu i teatr małych form. Udział wezmą uczniowie i podopieczni placówek oświatowych województwa śląskiego: zespół teatralny „Bajduś” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krzepicach, zespół teatralny ze Szkoły Podstawowej w Kroczycach, teatr obrzędowy Gminnego Ośrodka Kultury w Mykanowie oraz zespół teatralny z Zakładu Karnego w Lublińcu.

W programie spotkań teatralnych w Zespole „Śląsk” znajdą się także warsztaty dla nauczycieli, instruktorów oraz zainteresowanej tematem młodzieży. Omówione zostaną następujące tematy:

·         „Teatr szkolny, teatr klasowy, małe formy teatralne na lekcjach języka polskiego” – Elżbieta Jatulewicz – instruktor teatralny
·         „Technika i wyrazistość mowy. Teatr obrzędowy w szkole – polskie tradycje ludowe, obrzędy, zwyczaje – strój, rekwizyt, scenografia” - Piotr Hankus - artysta Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, aktor 
·         „Muzyka w teatrze szkolnym”  - Leopold Stawarz, śpiewak, aktor
·         „Podstawy budowania scenariusza teatralnego” - Robert Dorosławski – dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, aktor, literat
·         „Teatr ożywionej formy - teatr lalek” – Sylwia Oksiuta – aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna

Wszyscy uczestnicy Święta Teatru w Zespole „Śląsk” otrzymają materiały metodyczne na temat tworzenia i prowadzenia teatru amatorskiego oraz certyfikaty uczestnictwa w warsztatach.

Głównym zadaniem przedsięwzięcia jest szeroko pojęta edukacja teatralna, która w szczególny sposób kładzie nacisk na twórczą aktywność uczestników. Jednym z najważniejszych atutów wydarzenia jest fakt, iż równocześnie mogą brać w nim udział różne grupy wiekowe, co sprzyja integracji międzypokoleniowej, uczy budowania wzajemnych relacji i dzielenia się doświadczeniami. W ramach prowadzonej przez Zespół twórczej resocjalizacji, w projekcie udział weźmie również grupa wychowanek zakładu poprawczego, a także grupa teatralna z zakładu karnego. Przedsięwzięcie składa się z trzech podstawowych elementów, jakimi są: aktywny odbiór sztuki teatralnej, polegający na oglądaniu i omawianiu spektakli i widowisk teatralnych; udział w warsztatach zawierających wszelkiego typu działania parateatralne oraz przygotowanie i realizacja wspólnych prezentacji scenicznych. Jak podkreśla koordynator Święta Teatru w Zespole „Śląsk”, Elżbieta Jatulewicz: „Korzyści, jakie ma przynieść projekt, to przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy na temat sztuki teatralnej, nabycie umiejętności tworzenia spektaklu teatralnego z uwzględnieniem warunków, w jakich będzie on realizowany, rozwijanie zainteresowań i zdolności teatralnych, artystyczna integracja międzypokoleniowa oraz wspieranie resocjalizacji przez sztukę”.

Koordynator Święta Teatru w Zespole „Śląsk”:
Elżbieta Jatulewicz - Główny Specjalista ds. Kontaktów Oświatowych w ZPiT „Śląsk”
tel. 034 3106404, tel.661340990, email: ela.jatulewicz@zespolslask.pl