poniedziałek, 27 kwietnia 2015

MAJÓWKA „ŚLĄSKA” Z MUZYKĄ POWAŻNĄ

PREMIEROWE WYKONANIE
„MSZY ŁACIŃSKIEJ ES-DUR” STANISŁAWA MONIUSZKI

2 maja o godz. 17:00 chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpi z koncertem muzyki sakralnej Stanisława Moniuszki. W programie premierowe wykonanie „Mszy łacińskiej Es-dur” oraz „Msza łacińska Des-dur” - do muzyki organowej w wykonaniu Krzysztofa Anczyka. Artystom Zespołu gościnnie będą towarzyszyć soliści: Joanna Moskowicz (sporan), Magdalena Kulig (alt), Mateusz Myrlak (tenor) i Janusz Żak. (bas) 

Koncert odbędzie się w Kameralnej Sali Koncertowej - dawnej Kaplicy Pałacowej - w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.  

Koncert jest hołdem dla Stanisława Moniuszki w związku z przypadającą 5 maja 196. rocznicą jego urodzin i 150 rocznicą skomponowania przez niego „Mszy łacińskiej Es-dur”. To doskonała okazja, aby przypomnieć słuchaczom, że Stanisław Moniuszko był nie tylko autorem - najczęściej kojarzonej z nim - muzyki operowej i pieśniarskiej, ale także kompozytorem ok. 80 utworów muzyki sakralnej: mszy, kantat, hymnów, litanii i psalmów. W interpretacji chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” jego wielkie, sakralne dzieła nabierają nowego wyrazu, nadając muzyce podniosłego charakteru. Poszukując nowych form różnorodności repertuarowej, a jednocześnie promując narodowych kompozytorów, Zespół sięgnął po kompozycje Moniuszki już w 2014 roku. W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego chór Zespołu „Śląsk” zaprezentował dwukrotnie dzieła Moniuszki podczas premierowych koncertów w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie Śląskim. Festiwalowa publiczność wysłuchała wówczas „Litanii Ostrobramskich” (maj), a kilka miesięcy później „Mszy żałobnej g-moll” i „Mszy łacińskiej Des-dur” (listopad). Sukces tych koncertów zachęcił Zespół „Śląsk” do dalszych poszukiwań inspiracji muzycznych w twórczości Stanisława Moniuszki.

„Msza Es-dur”, którą „Śląsk” zaprezentuje po raz pierwszy 2 maja, została skomponowana na kwartet solistów, chór mieszany i organy do tekstu łacińskiego. Powstała w 1865 roku. Moniuszko skomponował dzieło z okazji objęcia stanowiska dyrektora warszawskiego konserwatorium przez fenomenalnego polskiego skrzypka Apolinarego Kątskiego. Ponieważ Moniuszko współpracował z uczelnią (prowadził chóry i wykłady z chóralistyki), postanowił przyjęcie stanowiska przez kolegę uczcić specjalną kompozycją. Na znajdującym się w archiwum Towarzystwa Muzycznego w Warszawie rękopisie „Mszy Es-dur”, widnieje napis skreślony ręką Moniuszki: „dla uczniów i uczennic Instytutu Muzycznego na pamiątkę wspólnej pracy: 8 maja 1865”. Prawykonanie „Mszy Es-dur” odbyło się w warszawskiej katedrze św. Jana, 26 listopada 1865 roku, siłami Instytutu Muzycznego. Dzieło zrodzone w przypływie nadzwyczajnej weny twórczej autora, należy z do najlepszych utworów sakralnych powstałych w połowie XIX stulecia w Europie.

„Msza łacińska Des-dur” (1870) to utwór ośmioczęściowy odpowiadający podziałowi w mszy łacińskiej, o wielkim bogactwie środków muzycznych oddających zarówno pasyjne cierpienie, jak i wielką radość zmartwychwstania. Kompozycja łączy siłę z liryką, głosy solowe wnikają w chóralne, a na zakończenie utworu modlitwa rozszczepia się w szeroki akord.

Stanisław Moniuszko nawiązywał w swojej twórczości do ludowych korzeni. W utworach sakralnych wykorzystywał elementy religijnych śpiewów ludowych, dlatego dzieła Moniuszki tak znakomicie korespondują z profilem artystycznym Zespołu „Śląsk”. Dzięki potędze głosów kilkudziesięcioosobowego chóru i muzyce organowej wykonywanej na żywo, koncert w kameralnej Sali Koncertowej Zespołu „Śląsk” gwarantuje melomanom najwyższy poziom wykonawczy i niezapomniane przeżycia artystyczne. Warto przypomnieć sobie ten cenny i interesujący nurt twórczości Stanisława Moniuszki, oddając mu w ten sposób należny hołd w rocznicę Jego urodzin.

Do udziału w koncercie Zespół „Śląsk” zaprosił czterech znakomitych solistów – Joannę Moskowicz (sopran), Magdalenę Kulig (alt), Mateusza Myrlaka (tenor) i Janusza Żaka (bas).