wtorek, 4 września 2012

Uczniowie z Częstochowy w projekcie Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej


Już od października uczniowie szkół w Częstochowie i okolicach będą mogli wziąć udział w projekcie edukacji audiowizualnej realizowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Jego celem jest dostarczenie młodym ludziom ważnych i ambitnych filmów oraz zachęcenie do dyskusji o nich. W poprzedniej edycji projektu uczestniczyło ponad 45 tysięcy uczniów z całej Polski.
Częstochowa, 4 września 2012 r. – W Częstochowie projekt Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (NHEF) jest realizowany w Ośrodku Kultury Filmowej – Kinie Studyjnym ILUZJA  już po raz trzeci. 
W poprzednich latach uczestniczyło w nim ponad 10 tysięcy uczniów.
 -W naszym kinie ILUZJA seanse odbywają się w kameralnej, sprzyjającej skupieniu sali. Nigdy nie odstąpiliśmy od zasady, że sala kinowa nie jest salą konsumpcyjną, dlatego w OKF nie ma zapachu pop-cornu. Ciągle staramy się przywrócić sali kinowej status miejsca, w którym można przeżywać emocje, gdzie ogląda się filmy, dające iskrę zapalną do intelektualnej przygody, gorącej dyskusji, przemyśleń i refleksji.  Na te swoiste lekcje w kinie przyjeżdżają nawet szkoły oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od Częstochowy. Największą satysfakcję sprawiła nam relacja polonistki, że  na egzaminie gimnazjalnym dzieciaki ratowały się w swoich pracach pisemnych przykładami konkretnych filmów, obejrzanych właśnie  w OKF-ie. – mówi Małgorzata Stasikowska – Lis, koordynator projektu w Częstochowie.
Projekt powstał z myślą o młodych widzach, którym daje dostęp do ambitnego, niekomercyjnego kina, spotkań z gośćmi, multimedialnych prelekcji, dyskusji i warsztatów oraz interdyscyplinarnych materiałów dydaktycznych. Jest odpowiedzią na potrzebę, której nie zaspokajają do końca ani rodzice, ani edukacja filmowa w przeciętnej polskiej szkole. Idea projektu jest prosta. Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany z oferty cykl i od października do czerwca, raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina. Przed pokazem odbywają się prelekcje, a nauczyciele otrzymują materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas lekcji. Tematyka cykli jest bardzo  różnorodna. W ofercie programu można znaleźć produkcje dostosowane do wszystkich poziomów edukacyjnych.
Zgłoszenia do programu przyjmowane są w kinach, w których realizowany jest projekt oraz poprzez stronę www.nhef.pl. Rekrutacja trwa do końca września.