poniedziałek, 29 lutego 2016

Częstochowa pamięta o Żołnierzach Wyklętych

We wtorek, 1 marca w Częstochowie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych flagi państwowe pojawią się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza, na placu Biegańskiego oraz przy budynkach Urzędu Miasta. Odbędą się też imprezy pod hasłem "Częstochowa pamięta".  

Data 1 marca upamiętnia wykonanie wyroku śmierci na siedmiu członkach Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" w 1951 roku w więzieniu mokotowskim.

W ramach częstochowskich obchodów zaplanowano m.in. mszę św. w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych (kościół rektoracki, godz.17), poświęcenie tablicy rotmistrza Witolda Pileckiego, Apel Poległych oraz złożenie kwiatów pod tablicą kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca".

Źródło: UM Częstochowy

[SPORT] ŚWIDNICA GOSPODARZEM MISTRZOSTW POLSKI W KOLARSTWIE SZOSOWYM

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym w 2016 roku odbędą się w Świdnicy. 
Najlepsi polscy kolarze będą walczyć o medale na Dolnym Śląsku w dniach 22-26 czerwca.

Końcówka czerwca to w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej termin zarezerwowany na rozegranie krajowych mistrzostw. UCI nie organizuje wówczas żadnych ważniejszych wyścigów, dzięki czemu w mistrzostwach mogą wziąć udział wszyscy najlepsi zawodnicy z Michałem Kwiatkowskim i Rafałem Majką na czele. Mistrzostwa Polski rozpoczną się w środę 22 czerwca od jazdy indywidualnej na czas. Tytułów mistrzowskich w elicie będą bronić Marcin Białobłocki oraz Eugenia Bujak. W sobotę 25 czerwca i w niedzielę 26 czerwca odbędą się wyścigi ze startu wspólnego – przed rokiem w Sobótce złote medale wywalczyli Tomasz Marczyński i Małgorzata Jasińska.


Chcemy z mistrzostw Polski zrobić wielkie święto kolarskie. Rozpoczęliśmy to już w ubiegłym roku w Sobótce. W tym roku zdecydowaliśmy się przenieść zawody do Świdnicy przede wszystkim ze względu na trasę – tłumaczy dyrektor generalny Lang Team Czesław Lang - Mistrzostwa Polski będą swoistymi eliminacjami do igrzysk w Rio de Janeiro, dlatego chcemy, aby były rozgrywane na trasie odpowiadającej profilem i skalą trudności trasie olimpijskiej. Wspólnie z Polskim Związkiem Kolarskim, Andrzejem Piątkiem i osobami odpowiadającymi za przygotowania olimpijskie znaleźliśmy taką trasę właśnie w Świdnicy – dodaje Lang. Wyścigi ze startu wspólnego będą rozgrywane na rundzie liczącej 37 kilometrów. Miałem okazję oglądać obydwie trasy – tę w Rio i tę w Świdnicy. Profil jest bardzo podobny, to jest bardzo ciężka trasa i trudno się spodziewać, by do mety dojechał cały peleton – mówi Andrzej Piątek, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kolarskiego – runda wyścigu elity ze startu wspólnego jest nieco dłuższa niż w Rio, tamta liczy 25 kilometrów. Mamy bardzo poważny, ośmiokilometrowy podjazd Palczyk i dwukilometrowy Złoty Las – dodaje Piątek. Dodajmy, że jazda indywidualna na czas odbędzie się na rundzie 11-kilometrowej.

Mistrzostwa Polski już po raz drugi będą organizowane przez KS Ślęża Sobótka i Lang Team. To jest naszym celem, aby mistrzostwa miały profesjonalną oprawę i były wydarzeniem medialnym. Rozmawiamy z Telewizją Polską o transmisjach z wyścigu elity. Mamy kogo pokazywać i chcemy, aby kibice mogli śledzić rywalizację najlepszych kolarzy przygotowujących się do igrzysk w Rio – zapewnia Czesław Lang. Partnerami tegorocznych Mistrzostw Polski są Miasto Świdnica oraz Dolny Śląsk. Jak mówi Prezydent Miasta Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska zawody rangi mistrzowskiej to doskonała promocja miasta przez sport i promocja niezwykle wymagającej dyscypliny, jaką jest kolarstwo. Jesteśmy przekonani, że kibice będą mieli okazję zobaczyć rywalizację na najwyższym poziomie tym bardziej, że zawodnicy walczyć będą zarówno o trykot mistrza kraju, jak i nominację olimpijską. Czeka nas wielkie sportowe wydarzenie – zapewnia Prezydent Świdnicy. A Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak dodaje, że ten region zawsze był przyjazny sportowcom i stawiał na aktywność. Również teraz, podczas najbliższych Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym, które odbędą się w dolnośląskiej Świdnicy, chcemy by nie tylko sami zawodnicy, ale także kibice kolarstwa i sportów rowerowych jeszcze raz, być może na nowo, a może jeszcze dokładniej, odkryli nasz region. Ogromna liczba tras rowerowych na całym Dolnym Śląsku, o każdym stopniu trudności, czyni z nas miejsce ukochane przez cyklistów. My z kolei cieszymy się z rosnącej liczby osób odwiedzających co roku Dolny Śląsk – mówi wicemarszałek Michalak.



Właściciele psów chcą w Częstochowie wybiegów dla swoich pupili.

Właściciele psów w Częstochowie zbierają podpisy pod petycją do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka w sprawie utworzenia na terenie miasta ogrodzonych wybiegów dla czworonogów.

- W Częstochowie jest bardzo dużo psów, a nie ma żadnego miejsca, gdzie można spuścić je ze smyczy, żeby mogły się pobawić i socjalizować z innymi czworonogami. To zmniejsza agresywność wśród psów i zwiększa bezpieczeństwo w mieście - twierdzi Natalia Kubara, pomysłodawczyni całej akcji.

W petycji, pod którą podpisało się już kilkuset właścicieli psów, jej autorzy powołują się na regulamin dotyczącego utrzymania porządku i czystości na terenie Częstochowy. Jeden z jego zapisów brzmi: "Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest jedynie w kagańcu, w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko wówczas, gdy posiadacz psa ma możliwość sprawowania nad nim bezpośredniej kontroli".

Właściciele psów z różnych częstochowskich dzielnic spotykają się w każdą niedzielę na polanie przy ul. Kukuczki na początku promenady Czesława Niemena. Ich zdaniem to właśnie tam mógłby powstać jeden z wybiegów dla czworonogów. Wskazują również m.in. park na Lisińcu.

"Ponieważ Częstochowa jest dużym terenowo miastem o wysokiej liczbie ludności, należy pamiętać, że nie może to być docelowo jeden kilkunastometrowy wybieg dla kilka prawnie udostępnionych, ogrodzonych wybiegów o odpowiednio dużej i zróżnicowanej wielkości, umiejscowionych w różnych częściach miasta" - przekonują.

- Teren z przeznaczeniem na wybieg dla psów powinien być oczyszczony, wyrównany i ogrodzony. Konieczne są ławki, kosze na odpady i woreczki na odchody - mówi Natalia Kubara. - Mile widziana byłaby altana dla właścicieli czworonogów i przeszkody dla psów. 

Podpisy pod petycją zbierane są w sklepie zoologicznym w Tesco Extra i w kantorze wymiany walut przy ul. Wilsona.

Poniżej fragment petycji:

"W Częstochowie nie ma ani jednego miejsca do tego przeznaczonego. Tereny zielone naszego miasta są miejscami wręcz obleganymi przez ludzi, dlatego my jako właściciele psów domagamy się wygospodarowania specjalnych miejsc, gdzie psy będzie można swobodnie spuścić ze smyczy i gdzie będą mogły się one bawić z innymi zwierzętami, oczywiście pod opieką swoich właścicieli. Wskazanie takie przestrzeni oraz jej wydzielenie pomogłoby w spełnianiu kolejnego postulatu, jak jest (Rozdział 6 cytowanego regulaminu, paragraf 9, pkt 1, pkt 1) cyt.: "Zachowanie środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także dołożenie starań, aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia". Wiadomo, jak ważnym elementem w wychowaniu psa jest jego socjalizacja, zarówno z innymi psami jak i ludźmi. Psia psychika, podobnie jak ludzka, potrzebuje rozładowania energii i właśnie temu służą psie wybiegi. Najprostszym sposobem jest zapewnienie psu aktywności na świeżym powietrzu, w miejscu w którym nic mu nie zagraża i gdzie on sam nie stanowi zagrożenia. Ważne jest umożliwienie wybiegania się (nie na smyczy) bez żadnych konsekwencji karnych dla właściciela oraz zapewnienie zabawy i socjalizacji z innymi psami, co zmniejsza agresję wśród zwierząt, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo w mieście. Psie wybiegi nie będą traktowane jak swego rodzaju toalety, ale jako miejsce, gdzie właściciel zmuszony jest do sprzątania po swoim czworonogu. 

Kolejnym atutem powstania psich wybiegów jest aspekt promocji, ponieważ na psich wybiegach można organizować akcje, w których udział mogą brać lokalni weterynarze, psie szkółki trenerskie oraz behawioryści, co pomoże rozwijać lokalny rynek i tym samym zwiększy wpływy miasta." 

Źródło: wczestochowie.pl 

POZORY MYLĄ - wyśmienita komedia w sam raz na Dzień Kobiet!

12 i 13 marca w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się ogólnopolska premiera najnowszej produkcji częstochowskiej Agencji Artystycznej "Certus": POZORY MYLĄ.


POZORY MYLĄ to komedia pomyłek Seymoura Blickera ze świetnymi rolami i happy endem. Aby jednak do niego dotrzeć trzeba pokonać kompletnie niewiarygodne przeszkody.

 POZORY MYLĄ to opowieść o pisarzu Shermanie, który pod pseudonimem napisał pierwszą książkę i odniósł sukces. Ponieważ jest nieśmiały, z gatunku histeryków o zaniżonej samoocenie, prosi aby w publicznej promocji zastąpił go przebojowy, przystojny przyjaciel Matt. Niestety, jak to w farsach bywa, nic nie układa się tak jak zaplanowano. Kolejne postacie powodują zabawne sytuacje i zwroty akcji.

 POZORY MYLĄ to komedia o współczesnym zjawisku, nie tylko w „celebryckim światku”, gdzie występ w znanym telewizyjnym show jest większą gwarancją sukcesu niż dobre recenzje krytyków literatury.

 POZORY MYLĄ to zabawne dialogi, brawurowe zwroty akcji i znakomita zabawa.

Obsada:
Sherman –Robert Koszucki / Kacper Kuszewski
Matt – Piotr Ligienza / Mikołaj Roznerski
Maggie – Anna Smołowik
Nancy –Anna Iberszer / Elżbieta Romanowska
Pokojówka – Olga Bończyk / Katarzyna Żak


POZORY MYLĄ - PREMIERA OGÓLNOPOLSKA! 
 12 i 13 MARCA 2016r. 
 godz.: 16:00 i 19:00 
Filharmonia Częstochowska 


***********
Bilety w cenie od 50 do 130 zł - PREMIERA GALOWA - 12 MARCA 2016r.
Bilety w cenie od 40 do 100 zł - 13 MARCA 2016r.

do nabycia w siedzibie Agencji Certus - ul. Dąbrowskiego 36/4,
pod numerami telefonów: 501 178 349 i 34 360 60 67
oraz w kasie Filharmonii i na portalu www.KupBilecik.pl


WIOSENNY KURS FOTOGRAFII

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na WIOSENNY KURS FOTOGRAFII - poziom podstawowy.
Zajęcia odbędą się w dniach:
20.03, 17.04, 22.05.19.06, w godz 10-16.
Szczegóły: ROK w Częstochowie, tel.: 34 324 46 51.

Fundusze europejskie na rozwój przedsiębiorstw

2 marca w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym odbędzie się spotkanie „Środa z funduszami dla przedsiębiorstw na rozwój”.

Spotkanie dla przedsiębiorców poprowadzą specjaliści ds. funduszy europejskich. Uczestnicy poznają najważniejsze założenia, zasady i cele wykorzystywania środków unijnych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020.

Osoby zainteresowane udziałem proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres mailowy: lpiczestochowa@arr.czestochowa.pl.

Warunkiem uczestnictwa będzie otrzymanie potwierdzenia drogą e-mail. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc o udziale w spotkaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Spotkanie odbędzie się w środę, 2 marca w w godz. 10-13 w Częstochowskim Parku Przemysłowo – Technologicznym przy ul. Wały Dwernickiego 117/121 (sala nr 1).

Więcej informacji pod numerami tel. 34/ 360 56 87 lub 34/324 50 75.

Źródło: UM Częstochowy

Miejska ślizgawka już nieczynna.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Częstochowie poinformował, że w niedzielę, 28 lutego można było ostatni raz w tym sezonie skorzystać ze ślizgawki na placu Biegańskiego.
W dalszym ciągu czynne jest sztuczne lodowisko przy ul. Boya-Żeleńskiego 6/8.

Źródło: MOSiR Częstochowa

piątek, 26 lutego 2016

Metropolici kijowscy – w poszukiwaniu staroruskiej tożsamości

W dniu 2 marca b.r., o godz. 13.30, w sali 102 Instytutu Historii AJD, odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Wolna Wszechnica Historyczna, na którym dr Kostiantyn Krainii przedstawi referat "Metropolici kijowscy Piotr Mohyła i Eugenisz Bołchowitinow w poszukiwaniu staroruskiej tożsamości: studium źródłoznawcze".

Dr Kostiantyn Krainii jest historykiem, absolwentem Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. W 2004 r. obronił pracę doktorską pt. „Studia nad historią Cerkwi Towarzystwa Historyczno-Archeologicznego 1872–1920”. Jego zainteresowania oscylują
wokół historiografii, badań źródłoznawczych i nauk pomocniczych historii. Jest autorem ponad 70 publikacji, w tym dwóch monografii:
„Historycy Kijowo-Pieczerskiej Ławry XIX – początku XX wieku” (2000 r.) oraz „Towarzystwo Cerkiewno-Historyczne i Archeologiczne w Kijowie” (2001 r.). Główne kierunki badań naukowych to historia oraz historiografia Kijowo-Pieczerskiej Ławry końca XVIII w., dzieje Akademii
Teologicznej w Kijowie i jej „szkoły” historycznej, biografistyka, problemy metodologiczne i źródłoznawcze dotyczące badań prawosławia na terenie Ukrainy. Od 2005 jest organizatorem corocznej międzynarodowej konferencji naukowej „Kościół - nauka - społeczeństwo: interakcja”. Jest redaktorem naukowym periodycznego wydawnictwa „Rocznik Bołhowitinowski”

Przedmiotem referatu będzie ukazanie intelektualnej działalność dwóch metropolitów kijowskich: Piotra Mohyły i Eugenisza Bołchowitinowa, a celem – przybliżenie tradycji historiograficznej Kijowskiej Cerkwi prawosławnej. W działalności hierarchów widoczna była potrzeba
uwypuklenia wpływów „zachodnich” na rozwój Rusi Kijowskiej, jej dziedzictwo kulturowe i historyczne. Okresy działalności Mohyły i Bołchowitinowa dzielą dwa stulecia jednak kierunki ich badawczych namysłów są zbliżone. Interesowały ich dwa główne obszary badań nad
kijowską tradycją życia chrześcijańskiego:
  • studia źródłoznawcze poświęcone badaniom latopisów łączonych z działalnością mnicha Ławry Kijowo-Pieczerskiej Nestora;
  • studia archeologiczne bazujące na badaniach terenowych zabytków architektury Kijowa okresu książęcego.

Charakterystyczne jest, że obaj organizowali wokół siebie grupę świeckich i cerkiewnych naukowców, zaangażowanych bezpośrednio w badania zabytków kijowskiej kultury oraz pisanie rozpraw historycznych. Wreszcie należy stwierdzić, że działalność Mohyły i Bołhowitinowa odegrała
kluczową rolę w kształtowaniu tzw. kijowskiej szkoły historycznej.
Twierdzenia reprezentantów „szkoły” dotyczące dominujących wpływów greckiej tradycji cerkiewnej na Ruś kijowską X-XIII w. dominują w dzisiejszej historiografii ukraińskiej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. 
Wstęp Wolny

Zaproszenia do Filharmonii Częstochowskiej.

Mamy już zwycięzców naszych konkursów.
Wysyłamy mail-e z informacją.
Sprawdzajcie pocztę!

NABUCCO 
opera z udziałem międzynarodowych solistów,
Chóru Opery Polskiej i Roncole Verdi Orchestra
15.03.2016,
Filharmonia Częstochowska

Ponownie w marcu będzie można zobaczyć słynną operę Giuseppe Verdiego Nabucco. 
W rolę tytułową wcieli się znany polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala Giulio Boschetti. 
W widowisku operowym w roli Abigail wystąpi Silvia Rampazzo. 
Towarzyszyć im będzie chór Opery Polskiej oraz Roncole Verdi Orchestra.

********************


26.02.2016, godz. 19.00 Sala koncertowa  


KONCERT SYMFONICZNY

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Jan Mráček – skrzypce
Adam Klocek – dyrygent

W programie:
L. v. Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
R. Strauss – Serenada na instrumenty dęte
R. Strauss – Dyl Sowizdrzał

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana pragnie zaprosić na kolejny koncert w ramach projektu muzycznego Multimedia Symfonia Gwiazd.
Multimedia Symfonia Gwiazd odbywa się pod mecenatem firmy Multimedia Polska, dostawcy usług telekomunikacyjnych. Mecenat Multimedia Polska umożliwi Filharmonii Częstochowskiej realizację artystycznych zamierzeń z udziałem wybitnych, utytułowanych gwiazd polskich i światowych scen muzycznych.

czwartek, 25 lutego 2016

Bajki-Rozrabiajki: Odwaga – warsztaty kreatywnych działań dla dzieci

Jesteś małym superbohaterem! 
Wiesz o tym? 
Twoja odwaga to Twoja super moc i nic nie jest w stanie Cię pokonać!!!
 Żadne smutki, strachy, potwory spod łóżka czy nuda. 
Wszystko Ci się uda, jeśli tylko jesteś uzbrojony w odwagę i umiesz jej użyć! 
Centrum Promocji Młodych zaprasza zatem na trening dla superbohaterów, gdzie bawiąc się, zobaczysz, jak wielka jest Twoja moc!

Centrum zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na wyjątkową edycję Bajek-Rozrabiajek poświęconą odwadze. 
- Podczas warsztatów otworzymy worek z kreatywnymi pomysłami na to, jak spędzać czas z dziećmi i nadążać za ich zachłanną potrzebą wciąż nowych atrakcji. 
Zapraszamy do królestwa plastyki, muzyki, teatru i niczym nieograniczonej wyobraźni.

Zajęcia poprowadzi Aleksandra Florczyk.


Warsztaty dla dzieci w wieku 3-7 lat. Wstęp na warsztaty jest wolny. 

Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy przesyłać na mail: a.florczyk@muzeumczestochowa.pl

Prosimy podać imię, nazwisko, wiek oraz numer kontaktowy.


Centrum Promocji Młodych, al. Wolności 30
28 lutego 2016, g. 11.00–12.30
 

Kłopotliwe związki rynku sztuki i finansów w czasie dekadencji kapitalizmu – wykład dr. Mikołaja Iwańskiego

Centrum Promocji Młodych zaprasza na wykład dr. Mikołaja Iwańskiego (adiunkt na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie). 
Zajmuje się on rynkiem sztuki współczesnej oraz ekonomicznym i społecznym kontekstem funkcjonowania sztuki. 
W ramach spotkania dr. Iwański opowie  o relacjach pomiędzy rynkiem sztuki i finansów. Te dwa obszary są związane ze sobą niezwykle silnie, co rodzi szereg konsekwencji dla samego pola sztuki. Iwański zarysuje historię rynku sztuki w ostatnich czterech dekadach – w czasie, gdy formuje się również globalny rynek finansowy w postaci, która staje się być dla nas coraz bardziej kłopotliwa. Jeszcze nigdy w historii procesy ekonomiczne w tak wysokim stopniu nie determinowały dynamiki obrotu sztuką.
Perspektywa peryferyjna jest w tej sytuacji szczególnie ciekawa, gdyż z jednej strony pozwala spojrzeć z dystansem na przyszłość i fundamenty tak zorganizowanego rynku sztuki, z drugiej natomiast nic tak nie znakuje peryferyjności, jak brak krytycznego oglądu. Dlatego interesującym materiałem badawczym staje się sam lokalny fantazmat rynku, z którym mamy intensywnie do czynienia od początku lat 90.

Centrum Promocji Młodych 
Willa Generała, al. Wolności 30 
26 lutego 2016, g. 19.00 
wstęp wolny

Galeria Jurajska urządza Targi Ślubne

W Galerii Jurajskiej będzie można zaplanować wieczór panieński i ślub. W najbliższy weekend już po raz drugi w centrum handlowym odbędą się Targi Ślubne.


Jak zorganizować ślub pod gołym niebem i skąd wziąć połykaczy ognia na przyjęcie weselne? Już w najbliższą sobotę i niedzielę odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć w Galerii Jurajskiej. W centrum handlowym startują Targi Ślubne. Wiosenna edycja zgromadzi kilkudziesięciu wystawców z całego regionu.

Zaprezentują się m.in. cukiernie, studia, studia fotograficzne, barmani oraz wypożyczalnie samochodów. Na miejscu będzie można zasięgnąć porad wedding planerów, czyli specjalistów zajmujących się organizacją wesel, dekoratorów, stylistów, a także florystów i kucharzy, którzy doradzą w tematyce menu. Motywem przewodnim tegorocznych targów jest organizacja ślubu od A do Z - zapowiada organizator.

- Udało nam się zgromadzić firmy, które odpowiedzą niemal na każde nurtujące parę młoda pytanie. Będzie można u nas zasięgnąć porad zarówno osób związanych z aranżacją przestrzeni weselnej, jak również z nietypowymi atrakcjami, jakie mogą urozmaicić ślub  - mówi Violetta Dziubin, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Na targach nie zabraknie także pomysłów na miejsce, w którym można zorganizować ślub lub miesiąc miodowy. Wśród wystawców znajdą się popularne restauracje oraz hotele. Oprócz tego na przyszłe panny młode czekać będą pokazy mody ślubnej i makijażu. Na miejscu będzie można "wypróbować" weselny make-up, a także skonsultować się ze stylistką. Dla panów przygotowano natomiast prezentacje garniturów i smokingów.

- Targi to setki pomysłów na ślub i wesele, ale także wydarzenia towarzyszące temu najważniejszemu dniu. Znajdziemy tutaj zarówno tradycyjne koncepcje wesel, jak również bardziej oryginalne pomysły zarówno na wieczory kawalerskie i panieńskie, jak i na miesiąc miodowy - mówi Violetta Dziubin.


Targi Ślubne w Galerii Jurajskiej
27-28 lutego 2016, godz. 10-19, wstęp wolny.



Wygraj zaproszenia do Filharmonii Częstochowskiej

Jeszcze dziś czekamy na mail-e w konkursach, gdzie nagrodami będą zaproszenia na operę z udziałem międzynarodowych solistów NABUCCO - 15.03:
http://czest.info/NABUCCO 
oraz 
Koncert Symfoniczny - 26.02.

Zapraszamy serdecznie.

środa, 24 lutego 2016

[KINO] Marcowa odsłona Ladies Night z przedpremierowym pokazem filmu Carol

Marcowa odsłona Ladies Night z przedpremierowym pokazem filmu Carol  
Nic nie dzieje się przypadkiem…

Wieczór tylko dla kobiet, moc niespodzianek, a na deser – przedpremierowo – zjawiskowe Cate Blanchett i Rooney Mara w niezwykłej opowieści o miłości: Carol. Cinema City zaprasza już 3 marca o godzinie 19:30 na kolejne spotkanie z Ladies Night! 
Okrzyknięty przez brytyjski The Guardian „najpiękniejszym filmem o miłości ostatnich lat” – Carol to pełen emocji i wysmakowanych obrazów melodramat z brawurowymi kobiecymi kreacjami. W rolach głównych występuje zdobywczyni 2 statuetek Oscara – Cate Blanchett (Blue Jasmine, Aviator), której partneruje nagrodzona w Cannes za najlepszą rolę żeńską, jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia - Rooney Mara (Dziewczyna z tatuażem). Film otrzymał aż pięć nominacji do Złotych Globów, a także rekordową liczbę nominacji do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA. Ponadto, Carol jest nominowany także do tegorocznych Oscarów aż w 6 kategoriach – w tym za najlepszy scenariusz adaptowany oraz dla pierwszo- i drugoplanowej aktorki.


Carol to adaptacja słynnej powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy takich hitów, jak I Am Not There, Idol i Daleko od nieba. Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki oraz zamężnej dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie. Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze, niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.

Oprócz przedpremierowego pokazu filmu Carol na wszystkie panie czekają prezenty, konkursy, a także praktyczne porady ekspertów na temat zdrowia i urody. 
Najbliższe spotkanie już 3 marca o godzinie 19:30! 

Szczegóły na stronie http://cinema-city.pl/LadiesNight/

Carol już od 4 marca we wszystkich kinach Cinema City.



Kłomnickie uroczystości poświęcone Żołnierzom Wyklętym

Wójt Gminy Kłomnice Piotr Juszczyk serdecznie zaprasza do udziału w kłomnickich uroczystościach związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca 2016 r. W programie m.in. uroczystość przy tablicy pamiątkowej ks. Stanisława Piwowarskiego, kapelana oddziałów Warszyca oraz koncert patriotyczny Zespołu Folklorystycznego Klepisko.

Szczegóły programu:
godz. 10.30, kościół filialny w Rzekach Wielkich – złożenie kwiatów i warta honorowa harcerzy z 34. Kłomnickiej Drużyny Harcerskiej Płomień przy tablicy poświęconej ks. Stanisławowi Piwowarskiemu, kapelanowi I batalionu 27 pp Armii Krajowej, spowiednikowi skazanych na śmierć żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego., godz. 18.00, Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach – wieczornica z udziałem Folklorystycznego Zespołu „Klepisko” z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.


Waloryzacja emerytur i rent od 1 marca 2016 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od dnia 1 marca 2016 r. przeprowadzi waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Świadczenia zostaną zwaloryzowane przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji wynoszącego 100,24%.
Waloryzacją objęte zostaną świadczenia przyznane przed 1 marca 2016 r., do których prawo powstało do dnia 29 lutego 2016 r.

W przypadku świadczenia, którego wypłata została wstrzymana (np. w związku
z osiąganiem przychodu w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia albo z powodu kontynuowania zatrudnienia bez rozwiązania stosunku pracy), waloryzacja zostanie przeprowadzona z chwilą podjęcia jego wypłaty.

Sczegóły dotyczące waloryzacji świadczeń oraz jednorazowego dodatku na: http://czest.info/waloryzacja-dodatek

Produkt Roku 2016 dla kolekcji Elegante!

Już po raz kolejny meble firmy Mebin zostały wyróżnione zaszczytnym tytułem Produkt Roku. Tym razem nagrodzona została kolekcja mebli do salonu i jadalni – Elegante.


Kolekcja Elegante przeznaczona jest do salonu i jadalni.

Te piękne meble wykonane z najwyższej jakości umiejętnie dobranych i zestawionych ze sobą materiałów, o prostej, estetycznej formie są doskonałą ozdobą wnętrz. Jednym z największych atutów Elegante jest wybarwienie występujące w dwóch zestawieniach kolorystycznych: orzech amerykański – antracyt (w wersji połysk i mat), palisander Rio – antracyt (w wersji połysk i mat).


Organizatorem konkursu „Meble Plus – Produkt Roku 2016” jest redakcja magazynu „Meble Plus”. „Produkt Roku” to prestiżowy konkurs na najlepsze produkty w branży meblarskiej. Przy ocenie i typowaniu poszczególnych produktów uwzględniane są następujące kryteria: znaczące walory wzornicze, użytkowe i estetyczne, wysoka jakość wykonania, dobra relacja ceny do jakości, zgodność z obowiązującymi normami i zasadami konsumenckimi, nowatorstwo rozwiązań.

Wręczenie statuetek i wyróżnień w konkursie „Meble Plus – Produkt Roku” odbyło się 11 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w czasie uroczystej Galii. W imieniu Mebin statuetkę odebrali właściciele firmy Dorota i Andrzej Binkowscy.

To kolejne ważne wyróżnienie dla kolekcji Mebin potwierdza najwyższą jakość mebli, funkcjonalność i atrakcyjny design. Cieszy i zachęca do dalszej pracy i następnych sukcesów!



[KULTURA] Miejska Galeria Sztuki zaprasza w marcu 2016

Program Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie - marzec 2016: 
http://czest.info/Miejska-Galeria-Sztuki-marzec-2016

wtorek, 23 lutego 2016

Galeria Jurajska zmieniła swoje wnętrza. Food court jak hiszpańska restauracja

Ponad 400 nowych krzeseł, sof i stolików plus 172 lampy - Galeria Jurajska ma nową strefę restauracyjną, jedną z najciekawszych w Polsce. W centrum zakończył się właśnie remodeling tej części obiektu. Efektem tego jest zupełnie nowa aranżacja wnętrza m.in. z wiszącą, industrialną konstrukcją, która przypomina 100-letni szyld fabryki. Była to pierwsza tak duża zmiana od otwarcia centrum handlowego 7 lat temu.


Klimatyczna restauracja

W Galerii Jurajskiej właśnie zakończył się remodeling i powiększenie strefy restauracyjnej (tzw. food court). Zmianie poddano zarówno układ tej części obiektu, jak i wystrój. Prace objęły w sumie ponad 2000 m kw. Pojawiło się także kilka dodatkowych elementów, dotąd niespotykanych w galeriach handlowych w Polsce. Odświeżony food court pomieścił ponad 100 stolików i ponad 300 siedzisk.



Stylistyka strefy nawiązuje do nowoczesnych restauracji i kawiarni. Przestrzeń restauracyjna została podzielona na 5 części, które oddzielone zostały prześwitującymi przepierzeniami. Zdecydowano się także na optyczne zmniejszenie wysokości strefy poprzez podwieszenie ażurowych sufitów i pomalowanie ścian na ciemny kolor. Uzyskany w ten sposób efekt odcięcia od ogromnej przestrzeni galerii handlowej, ma zapewnić większą prywatność i wygodę.


Miks stylów

W wystroju odświeżonego food court'u dominuje nowoczesna stylistyka i design, połączony z elementami industrialnymi. Przemysłowy klimat znajdujemy m.in. w zawieszonych na łańcuchach lampach, a także w surowej, betonowej posadzce oraz w podwieszonej konstrukcji wykonanej z metalu i otoczonej żarówkami.

Ta ostatnia stylistyką nawiązuje do przemysłowych, nitowanych szyldów znanych z początku XX wieku. Imponujący jest także jej rozmiar. Dekoracja rozwieszona jest aż przez 2 pietra galerii. Dopełnieniem całości są nowe meble - w sumie ponad 400 elementów, dopasowanych do poszczególnych części strefy. Nowością jest także strefa barowa z wysokimi hokerami i ladą oraz strefa wypoczynku, z sofami i stolikami kawowymi, ustawionymi przy szklanej fasadzie obiektu.

- Zamieniliśmy food court w modą restaurację. Chcieliśmy domknąć tę przestrzeń, sprawić, że stanie się mniej stołówkowa. Udało się to dzięki połączeniu nowoczesnego designu, przemysłowej surowość z kilkoma akcentami artystycznymi i roślinnością. Ponadto zagraliśmy zastaną już przestrzenią, idealnie wpasowując olbrzymie okno w koncepcję. Dzięki temu stworzyliśmy jedną z najciekawszych stref tego typu w Polsce - mówi Henryk Łaguna, główny projektant Maas Projekt.


I faktycznie, Galeria Jurajska w odróżnieniu od innych galerii handlowych postawiła na odważne rozwiązania projektowe. Ciekawostką jest podział poszczególnych stref. Rozdzielają je nie tylko przepierzenia, ale także "dywany" z terakoty, czyli podłoga o różnych wzorach i fakturze. To nawiązanie do klimatu z restauracji hiszpańskich. Interesującym elementem jest także grafika XXL na jednej ze ścian, a także oświetlenie. Specjalny klimat budują aż 172 lampy i kinkiety.


Galeria się zmienia

Ze strefy food court w Galerii Jurajskiej korzysta obecnie 8 restauracji. Była to pierwsza tak duża modernizacja w galerii od jej powstania w 2009 roku. Powodem jest metamorfoza jaką od kilku miesięcy przechodzi samo centrum. - Mieszkańcy Częstochowy spędzają w galerii coraz więcej czasu. Przestaliśmy być miejscem szybkich zakupów, staliśmy się miejscem spotkań, zarówno prywatnych, jaki biznesowych. Stąd też stworzenie przestrzeni sprzyjającej takim spotkaniom stało się dla nas kluczowe - mówi Katarzyna Korpak, dyrektor Galerii Jurajskiej.

Jednak na strefie restauracyjnej Galeria Jurajska nie poprzestała. Zakończył się także pierwszy etap modernizacji toalet. Remodelingowi poddano pierwszy kompleks toalet, którym nadano nowy wygląd. Podłogi i część ścian toalet pokryto terakotą imitującą drewno, w pozostałych elementach wnętrz zastosowano czarne i białe szkło laminowane. W toaletach wymieniono także armaturę, urządzenia sanitarne i ścianki giszetowe. Zmiany objęły również korytarze prowadzące do toalet.

Za projekty przebudowy strefy foodcourt i toalet odpowiada firma MAAS Projekt.








[BUDUJ, REMONTUJ, URZĄDZAJ] Kupujemy dom z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Kupno domu z rynku wtórnego ma jedną główną zaletę: na wprowadzenie się nie musimy czekać miesiącami. Ma również pewną wadę – nie wiemy z jakich materiałów został wybudowany i w jakim jest obecnie stanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu:
http://czest.info/buduj-remontuj-urządzaj

Nie masz ochoty na śniadanie zaraz po przebudzeniu?

Firma LEKKI KĘS ma  dla Ciebie dobrą wiadomość.

- Według nowych teorii żywieniowych poranny posiłek można zjeść do godziny 10–10.30. Wtedy śniadanie spełni swoją rolę. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla tych, którzy rano nie mają czasu albo apetytu. Nie trzeba się zmuszać ani wstawać pół godziny wcześniej - mówią dietetycy z firmy Lekki Kęs

Jednak zanim wyjdziemy z domu, powinniśmy przynajmniej coś wypić. Szklankę wody mineralnej lub świeżo wyciśniętego soku z owoców - dodają.

Po więcej porad zapraszamy na: http://www.lekkikes.pl/

LEKKI KĘS - Twój Osobisty Catering Dietetyczny.
Tel.: tel.: 34 307 07 67


[KULINARIA] Triki, które odmienią gotowanie!

Spryt. To coś, co ułatwia życie i niezaprzeczalnie ratuje nas w trudnych sytuacjach. Ta cecha jest też nieoceniona w kuchni. Znajomość pewnych sprawdzonych trików kulinarnych pomaga zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy. Przedstawiamy sprytne sposoby, dzięki którym z łatwością poradzicie sobie w kuchni:
http://czest.info/kulinaria


Wiedza ta z pewnością pozwoli nam rozprawić się z kilkoma kulinarnym kłopotami i uczyni gotowanie znacznie łatwiejszym

poniedziałek, 22 lutego 2016

Wygraj zaproszenie na KONCERT SYMFONICZNY

26.02.2016, godz. 19.00 Sala koncertowa  


KONCERT SYMFONICZNY

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Jan Mráček – skrzypce
Adam Klocek – dyrygent

W programie:
L. v. Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
R. Strauss – Serenada na instrumenty dęte
R. Strauss – Dyl Sowizdrzał

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana pragnie zaprosić na kolejny koncert w ramach projektu muzycznego Multimedia Symfonia Gwiazd.
Multimedia Symfonia Gwiazd odbywa się pod mecenatem firmy Multimedia Polska, dostawcy usług telekomunikacyjnych. Mecenat Multimedia Polska umożliwi Filharmonii Częstochowskiej realizację artystycznych zamierzeń z udziałem wybitnych, utytułowanych gwiazd polskich i światowych scen muzycznych.

Solistą koncertu będzie Jan Mráček, 25-letni czeski skrzypek, zdobywca I nagrody na Fritz Kreisler International Violin Competition we Wiedniu w 2014 roku. Skrzypek wykona "Koncert skrzypcowy D-dur op. 61" Ludwiga van Beethovena. Dzieło to powstało w roku 1806, wkrótce po IV Symfonii i IV Koncercie fortepianowym, równolegle z Kwartetami op. 59. Wiedeńskie prawykonanie z udziałem Franza Clementa miało miejsce 23 XII 1806 roku. Koncert skrzypcowy D-dur, wykraczający poza ówczesne pojęcie gatunku, jest dziełem tajemniczym i wymagającym zarówno w wykonaniu, jak i odbiorze. 

Zapraszamy do zapoznania się z niezwykle bogatym repertuarem Filharmonii Częstochowskiej w miesiącu marcu:

http://czest.info/Filharmonia-MARZEC-2016

!!! KOINKURS !!!
Każdy, kto przyśle do nas e-mail na adres redakcja@czest.info z hasłem: "KONCERT SYMFONICZNY" w temacie,  weźmie udział w losowaniu zaproszeń , które będą do odbioru w kasie Filharmonii przed koncertem. Prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu.
Zwycięzców powiadomimy zwrotnie mailem w piątek rano.

Statuetki Starosty Częstochowskiego rozdane.

W sobotę, 20 lutego podczas uroczystej gali w Filharmonii Częstochowskiej wręczone zostały Statuetki Starosty Częstochowskiego "Za zasługi dla powiatu".

Statuetki trafiły do rąk siedmiorga laureatów – osób, które w sposób szczególnie wyróżniły się w pracy na rzecz powiatowej oświaty, kultury, sportu i turystyki, samorządności, przedsiębiorczości, zdrowia i opieki społecznej i innej.

- Uroczysta gala jest formą podziękowania dla tych, których kapituła konkursu nominowała do tej nagrody, a zwłaszcza dla jej laureatów. Jest podziękowaniem za ich wkład intelektualny, kulturalny i gospodarczy w rozwój naszego powiatu i jego promocję w regionie, kraju, a nawet daleko poza granicami Polski. Jest także wyrazem szacunku dla ich nieprzeciętnych osiągnięć, z których wszyscy w większym lub mniejszym zakresie, korzystamy – tłumaczył wicestarosta częstochowski Henryk Kasiura. - Uroczystość ma charakter małego jubileuszu. Po raz pierwszy bowiem Statuetka Starosty Częstochowskiego została wręczona 15 lat temu. Jej laureatem był Siegfried Tann, ówczesny starosta powiatu bodeńskiego, z którym łączy nas wieloletnia przyjaźń i partnerstwo.

Statuetki otrzymali: Bożena Kulwińska,  dyrektor Publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Koniecpolu (kat. oświata), Stowarzyszenie Przyjaciół „Gaude Mater” (kat. kultura), Stefan Zatoński, przewodnik turystyczny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (kat. sport i turystyka), Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn (kat. samorządność), Andrzej Miedziński, właściciel  Zakładu Stolarskiego „Miedziński” w Kowalach w gm. Konopiska (kat. przedsiębiorczość), Bogusław Marchewka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Blachowni (kat. zdrowie i opieka społeczna), Lothar Wölfle, starosta powiatu bodeńskiego (kat. inne szczególne osiągnięcia).

Atrakcją gali był występ znanego i cenionego artysty estradowego, felietonisty, aktora filmowego i jednocześnie wybitnego językoznawcy profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego - Aloszy Awdiejewa, któremu towarzyszyli dwaj znakomici krakowscy muzycy.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Częstochowie, wczestochowie.pl

Zostań supersportowcem!

Turniej gry w piłkarzyki czy pełne emocji mecze hokeja czekają na najmłodszych gości Centrum Handlowego Auchan Poczesna. W najbliższą sobotę maluchy będą mogły spróbować swoich sił także w licznych konkursach sprawnościowych. Wstęp wolny!

Na zakończenie zimowego wypoczynku Centrum Handlowe Auchan Poczesna przygotowało nie lada atrakcje dla swoich najmłodszych gości. W sobotę 27 lutego na wszystkie maluchy czekają sportowe animacje.

Na terenie galerii pojawi się między innymi specjalne boisko do gry w hokeja, na którym każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności w tej dyscyplinie. Maluchy będą mogły również stanąć do rywalizacji w turnieju gry w piłkarzyki, a także wziąć udział w licznych konkursach sprawnościowych. Każdy z uczestników wspólnej zabawy otrzyma imienną odznakę supersportowca!

Sportowe animacje odbędą się w sobotę 27 lutego w Centrum Handlowym Auchan Poczesna przy ulicy Krakowskiej 10. Animacje rozpoczną się o godzinie 12.00 i potrwają do godziny 18.00. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny!

Wygraj bezpłatną konsultacje dietetyczną.

!!!    KONKURS    !!!

Trwa od 15 lutego 2016 r. do 31 marca 2016 r.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU !!!
Zarówno Panie, jak i Panów.

Zobacz jak mało dzieli Cię od szczupłej sylwetki!

WYSTARCZY TYLKO:

1. Zapisać się na BEZPŁATNĄ, specjalistyczną konsultację dietetyczną  do naszego Centrum NATURHOUSE Wolności. Wizyta będzie połączona z pomiarami ciała, badaniami zawartości tkanki tłuszczowej oraz płynów metabolicznych w organizmie.                            

Drogą telefoniczną - 609 209 515, bądź e-mailową - czestochowa.wolnosci@naturhouse-polska.com

2.  Odebrać podczas wizyty KUPON upoważniający do zdobycia wygranej.

3.  Wziąć udział w losowaniu NAGRODY:
kolejnej bezpłatnej, specjalistycznej KONSULTACJI dietetycznej, połączonej z pomiarami składu ciała oraz oceną Twojego dotychczasowego sposobu odżywania,
TYGODNIOWEGO ZESTAWU SUPLEMENTÓW dobranych dla Ciebie indywidualnie na podstawie wywiadu dietetycznego oraz badań, wykonanych podczas dwóch bezpłatnych konsultacji,
profesjonalnego PLANU DIETETYCZNEGO przepisanego przez Panią dietetyk,
dodatkowo otrzymasz 30% rabatu na rozpoczęcie KURACJI w naszym Centrum.

4.  WYGRAJ I CIESZ SIĘ SMUKŁĄ SYLWETKĄ !!!

Konkurs trwa od 15 lutego 2016 r. do 31 marca 2016 r.
Losowanie wygranej odbędzie się 1 kwietnia 2016 r.
O wygranej poinformujemy Cię telefonicznie.

ŻYCZYMY POWODZENIA !!!

Centrum Dietetyczne NATURHOUSE
al. Wolności 48/5
42-200 Częstochowa
kom. 609 209 515
e-mail: czestochowa.wolnosci@naturhouse-polska.com


OPERETKI CZAR - rozwiązanie konkursu

Mamy już zwycięzców konkursu: 

Wygraj bilet na spektakl Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej do  Filharmonii Częstochowskiej

Dziś  wysyłamy wiadomości o wygranej.
Wszystkich zapraszamy do Filharmonii.
11 marca, godz.19.00.
TEATR NARODOWY OPERETKI KIJOWSKIEJ
PO RAZ PIERWSZY W POLSCE
W programie: 
OPERETKI CZAR

sobota, 20 lutego 2016

OPERETKA KIJOWSKA - wygraj bilet!

KONKURS! 

Wygraj bilet na spektakl Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej do  Filharmonii Częstochowskiej

Każdy, kto jeszcze dziś  przyśle do nas e-mail na adres redakcja@czest.info z hasłem: "OPERETKI CZAR" w temacie,  weźmie udział w losowaniu biletów.
Prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. 


TEATR NARODOWY OPERETKI KIJOWSKIEJ

 PO RAZ PIERWSZY W POLSCE
  
 W programie: 
OPERETKI CZAR
  
Filharmonia Częstochowska 
11 marca, godz.19.00.

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] OPOWIADANIA - Jacek CYGAN

Przeznaczenie, traf, przypadek

JACEK CYGAN, niezrównany poeta polskiej piosenki, teraz mierzy się z inna literacką formą.

Przeznaczenie, traf, przypadek to zbiór opowiadań, które dotykają tego, co nieuchwytne, ale dla nas najważniejsze.

 Bohaterowie książki z powodu pozornie błahych zdarzeń stają przed koniecznością przewartościowania całego życia. Choć bardzo chcą, nie potrafią zrozumieć tej „magii”, co wykrzywia ich ścieżki, nie dając się objąć umysłem i emocjami. Za sprawą przypadku lub – jak wolą inni – przeznaczenia stają w zdumieniu wobec niespodziewanych meandrów losu, często zawiedzeni, bo przecież chcieli tak niewiele, a innym razem niewytłumaczalnie szczęśliwi.

 Czy przeznaczenie istnieje? Czy o naszym życiu przesądza jedynie splot przypadków?

 Autor za sprawą literackiej wrażliwości dostrzega pod powierzchnią codzienności więcej i wydobywa sens z pozornie nic nieznaczących zdarzeń. Dzięki temu historie jego bohaterów inspirują do osobistych przemyśleń.

piątek, 19 lutego 2016

[KULINARIA] Przepisy na dania z ryb

W okresie przed Świętami Wielkiej Nocy, w kuchni polskiej, na popularności zyskują ryby. Są one nie tylko bogate w wartości odżywcze (zawierają wzmacniające odporność kwasy omega-3, wysokiej jakości białko, witaminy A i D oraz związki jodu, potasu, fosforu i wapnia), ale też smaczne.
Co ciekawe, lekarze oraz dietetycy zalecają spożywanie rybiego mięsa minimum dwa razy w tygodniu. Nasze przepisy podpowiedzą, jak szybko i łatwo je przygotować – nie koniecznie w tradycyjnej odsłonie.
 
Dziś: Łosoś pieczony w sosie tatarskim: http://czest.info/kulinaria

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji - Diane Ducre

To opowieść pikantna i przejmująca, doprawiona nutą ironii i humoru

Brama, przez którą diabeł dostał się na ziemię. Siedlisko niebezpiecznej kobiecej żądzy. 
 Błogosławieństwo i przekleństwo kobiet. 
 Tymczasem… to tylko wagina!

 Dla Platona wagina to wierzgające zwierzę. Da Vinci pomija ją na anatomicznych szkicach. Do 1948 r. jest wymazywana z podręczników medycyny, ale już 30 lat później pornograficzny film Głębokie gardło podbija Cannes.
 W 1960 r. zdesperowane mieszkanki Kamerunu obalają rząd, publicznie obnażając sromy. W 2006 r. Kolumbijki przez „strajk zaciśniętych ud” rozbrajają mafię narkotykową.
 W XIX w. kolonizatorów Afryki szokuje rytuał wydłużania warg sromowych, ale dziś w USA i Europie na zabiegi modelowania narządów płciowych wydaje się miliony dolarów.

 W najnowszej książce Diane Ducret pokazuje, jak męskie wyobrażenia na temat kobiecego ciała wpłynęły na życie milionów kobiet od starożytności po współczesność. To opowieść pikantna i przejmująca, doprawiona nutą ironii i humoru. Powinny ją przeczytać wszystkie kobiety i każdy mężczyzna, który chce je lepiej zrozumieć. 

 - Pragnę jedynie przedstawić prawdziwą historię moich poprzedniczek, które podobnie jak ja żyły w owym ciele – pożądanym, a zarazem przeklętym – i często musiały słono płacić za to, jak zostały stworzone - Diane Ducret

[BUDUJ, REMONTUJ,URZADZAJ] Wszystko o centralnym odkurzaniu, czyli co powinieneś wiedzieć

System centralnego odkurzania jest systemem instalacji, składający się z jednostki centralnej, systemu rur i gniazd zssących. Zmienia całkowicie podejście do sprzątania, czyniąc je komfortowym, przyjaznym dla alergików i środowiska. Odpowiednio rozplanowana instalacja systemu wraz z wyborem jednostki centralnej dobrej jakości, z mocą dostosowaną do gabarytów naszego domu posłuży na przez wiele lat. Warto wybrać więc raz a dobrze.

Wszystko o centralnym odkurzaniu, czyli co powinieneś wiedzieć
http://czest.info/buduj-remontuj-urządzaj


czwartek, 18 lutego 2016

Filharmonia Częstochowska zaprasza koncert w ramach projektu muzycznego Multimedia Symfonia Gwiazd.

26.02.2016, godz. 19.00 Sala koncertowa  
KONCERT SYMFONICZNY

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Jan Mráček – skrzypce
Adam Klocek – dyrygent

W programie:
L. v. Beethoven – Koncert skrzypcowy D-dur op. 61
R. Strauss – Serenada na instrumenty dęte
R. Strauss – Dyl Sowizdrzał

Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana pragnie zaprosić na kolejny koncert w ramach projektu muzycznego Multimedia Symfonia Gwiazd.
Multimedia Symfonia Gwiazd odbywa się pod mecenatem firmy Multimedia Polska, dostawcy usług telekomunikacyjnych. Mecenat Multimedia Polska umożliwi Filharmonii Częstochowskiej realizację artystycznych zamierzeń z udziałem wybitnych, utytułowanych gwiazd polskich i światowych scen muzycznych.

Solistą koncertu będzie Jan Mráček, 25-letni czeski skrzypek, zdobywca I nagrody na Fritz Kreisler International Violin Competition we Wiedniu w 2014 roku. Skrzypek wykona "Koncert skrzypcowy D-dur op. 61" Ludwiga van Beethovena. Dzieło to powstało w roku 1806, wkrótce po IV Symfonii i IV Koncercie fortepianowym, równolegle z Kwartetami op. 59. Wiedeńskie prawykonanie z udziałem Franza Clementa miało miejsce 23 XII 1806 roku. Koncert skrzypcowy D-dur, wykraczający poza ówczesne pojęcie gatunku, jest dziełem tajemniczym i wymagającym zarówno w wykonaniu, jak i odbiorze. 

Zapraszamy do zapoznania się z niezwykle bogatym repertuarem Filharmonii Częstochowskiej w miesiącu marcu:




[MOTORYZACJA] Sprawne szyby- bezpieczna podróż.

Zima, zmienna pogoda  to czas gdy szyby samochodowe, sprawne wycieraczki, brak odprysków to bardzo ważne elementy  zarówno wygody jak i bezpieczeństwa  naszego podróżowania.


Przed każdym wyjazdem sprawdź i zadbaj o szyby w samochodzie.
Są one bowiem istotnym elementem wpływającym na komfort i bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.
Mgła, deszcz, przymrozki, śnieg  szybkie zmiany pogodowe są powodem , by mieć bezpieczną szybę i sprawne wycieraczki.
Nawet maleńkie odpryski stanowią niezwykłe zagrożenie, którego nie jesteśmy świadomi.
Z kolei, aby poprawić komfort jazdy możemy pokusić się o przyciemnienie szyb. Poprawi to zabezpieczenie zarówno przed nagłym , niskim teraz słońcem jak i wścibskim okiem.

Wszystkie  potrzeby związane  z szybami w samochodzie zaspokoi firma Szybex -Service .
Częstochowa , ul. Zaciszańska 8, tel. 602 36 01 38
Piotrków Trybunalski, ul. Żelazna 7, tel.: 531 245 524
Więcej http://czest.info/motoryzacja:

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Mały Przyjaciel - Donna Tartt

Mały przyjaciel, druga powieść w dorobku Donny Tartt, była nominowana między innymi do Orange Prize.

Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę, która rozpadła się po tej tragedii.

 Uzbrojona w wiedzę zaczerpniętą z książek przygodowych, Harriet, w towarzystwie najlepszego przyjaciela, szuka zemsty w śmiertelnie niebezpiecznym półświatku amerykańskiego Południa.

 Mały przyjaciel, druga powieść w dorobku Donny Tartt, była nominowana między innymi do Orange Prize. To amerykańska powieść gotycka, a zarazem epicka opowieść o zemście, utracie niewinności i sprawiedliwości, którą pragnie się wymierzyć samemu.

Ferie w mieście - muzeum zaprasza

Wodny świat – w trakcie warsztatów spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania: Ile jest wody na świecie?, Gdzie znajdują się największe pokłady słodkiej wody?, Jak można w prosty sposób oszczędzać wodę? Poznamy także mieszkańców morskich głębin oraz różne sposoby wykorzystania wody.

Warsztaty w Multicentrum ZODIAK maja zarówno charakter artystyczny, jak i naukowo-techniczny. Mogą w nich wziąć udział zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne w wieku od 6 do 15 lat.

Przed nami jeszcze:

HISTORIA

Czwartki z historią – rody rycerskie i herby
18 i 25 lutego (czwartek), godz. od 11.00 do 12.30.
Miejsce: Ratusz.
Koszt warsztatów: 5 zł od osoby.

ETNOGRAFIA

Wtorek i środa z etnografią – Folkowo, kolorowo...
23 i 24 lutego (wtorek, środa), w godz. od 9.00 do 14.00

Dział Etnografii urządza wielką zabawę z kolorami i folkowymi motywami. Uczestnicy warsztatów wykonają własnoręcznie zakładki zdobione elementami z łowickich wycinanek.

Miejsce: Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47.
Koszt warsztatów: 5 zł od osoby. 

ARCHEOLOGIA 

Sami zróbmy wystawę!!!
Muzeum zaprasza grupy odważnych, którzy sami ZROBIĄ WYSTAWĘ z wykorzystaniem kolekcji prac dzieci i młodzieży wykonanych z gliny, zgromadzonych w Rezerwacie Archeologicznym. Nasi goście, połączeni w pracy zespołowej, wykonają wystawę na podstawie własnych pomysłów, przy udziale pracowników Muzeum służących wszelką pomocą i radą. Młodzi kuratorzy ustalą regulamin wizyt w muzeum i zasady korzystania z wystawy, przygotują projekt plakatu i zaproszenia, a także propozycję wydarzeń towarzyszących wystawie.

Terminy zajęć: od wtorku do piątku, w godz. od 9.00 do 14.00.
Miejsce: Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20. 
Koszt warsztatów: 5 zł od osoby.

środa, 17 lutego 2016

[BUDUJ, REMONTUJ, URZĄDZAJ] WOLMAR - producent balustrad i poręczy zaprasza.

Firma "WOLMAR" (Mokra I nr 72, 42-120 Miedźno, tel. 606 512 929)
specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i montażu balustrad i poręczy ze stali: nierdzewnych - kwasoodpornych, konstrukcyjnych - zwykłych.
W ofercie firmy WOLMAR  znajdują się  szklane balustrady w  nowoczesne wzory.
Balustrady ze stali nierdzewnych wykonuje się tu  w wersji polerowanej, szlifowanej (szczotkowanej) lub matowej.
Podczas Częstochowskicj Targów Budownictwa 2015 w Częstochowie firma WOLMAR s.c. Jerzy i Stanisław Wolny otrzymała nagrodę w Konkursie Prezydenta: „NAJLEPSZA PREZENTACJA OFERTY HANDLOWEJ” 
Więcej o firmie oraz zdjecia z realizacji:  http://czest.info/buduj-remontuj-urządzaj

BEKSIŃSCY INACZEJ w Miejskiej Galerii Sztuki

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na rozmowę z Magdaleną Grzebałkowską,
 25 lutego, o godz 17 w sali poplenerowej. 

Książka o rodzinie Beksińskich pt. „Portret podwójny” przez wiele miesięcy utrzymywała się na wysokich miejscach list bestsellerowych. Dogłębny portret rodzinny, napisany z niezwykłą empatią i umiejętnością wsłuchiwania się w rozmówców wzbudził zainteresowanie wielu czytelników. Książka wpłynęła na zmianę spojrzenia na samego artystę i jego relacje rodzinne. Rozmowa z autorka to opowieść o powstawaniu książki i poznawaniu Beksińskich. 
Rozmowę poprowadzi Tomasz Florczyk, współtwórca Festiwalu Dekonsturkcji Słowa "Czytaj".  
Wstęp na spotkanie wolny. 
Bezpłatne wejściówki na miejsca siedzące - do pobrania w kasie OKF (od 16 lutego). Liczba miejsc ograniczona.


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Sekrety urody Koreanek. Elementarz pielęgnacji - Charlotte Cho

Nieskazitelna, promienna cera jest w zasięgu ręki – odkryj, jak to robią Koreanki.

W Europie o skórze mówi się głównie w kontekście problemów: zmarszczek i niedoskonałości cery, które trzeba tuszować grubymi warstwami makijażu. Koreanki od dawna wiedzą, że takie podejście prowadzi donikąd. Ich niezwykła metoda kompleksowej pielęgnacji gwarantuje rewelacyjne efekty.

 Charlotte Cho na własnym przykładzie obala mit, że idealna cera Koreanek to efekt dobrych genów i udowadnia, że wszystko zależy od właściwej pielęgnacji. W książce przedstawia kilka prostych, ale niezastąpionych sposobów, by raz na zawsze pożegnać się z niedoskonałościami i zachwycić wszystkich promienną, nieskazitelną cerą.

 Zapomnij o starzejących się z godnością Francuzkach i osiągnij koreańską perfekcję.
 Oczyszczaj, złuszczaj, nawilżaj, regeneruj i lśnij!

wtorek, 16 lutego 2016

[PORADNIK] Czy warto kupić kasę fiskalną przez Internet

Ogromna ilość różnych ofert internetowych może sprawić, że potrzebujący kasę fiskalną zaczynają się zastanawiać, czy lepiej ją kupić w sklepie internetowym, czy na portalu aukcyjnym.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to trafnym rozwiązaniem, ale … no właśnie, może to sprawić, że będziemy mieć ogromne problemy. Jakie argumenty powodują, że decydujemy się na taki zakup internetowy?
Zapraszamy do naszego poradnika: http://czest.info/Kasafiskalna-a-Internet

Ważne dla pracujących emerytów i rencistów

Powiadom ZUS o przychodach.
Emeryci i renciści, którzy dorabiają do swoich świadczeń, do końca lutego powinni powiadomić ZUS o osiągniętych w 2015 roku przychodach. Ta informacja potrzebna jest do rozliczenia przysługującego im świadczenia.

Osoby pobierające emeryturę lub rentę mogą dorabiać do swoich świadczeń. Niektórzy jednak muszą pamiętać o ograniczeniach. Nie muszą się martwić ci emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny ustalony indywidualnie dla każdego zainteresowanego, w zależności od daty urodzenia, a także osoby uprawnione do renty inwalidy wojennego czy wojskowego. Pozostałe osoby muszą pamiętać o ograniczeniach ich dotyczących.

Ograniczenia te wynikają z kwoty przychodu, jaką wcześniejszy emeryt czy rencista uzyskuje, dorabiając. Ma znaczenie przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Jest nią zatrudnienie, służba lub inna praca zarobkowa albo prowadzenie pozarolniczej działalności.

Jeśli emeryt lub rencista dodatkowo dorabia, to może pobierać świadczenie w pełnej wysokości, jeśli jego przychód z tej umowy nie przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Gdy uzyska wyższy przychód, ale nie przekroczy drugiego limitu (130% przeciętnego wynagrodzenia), przysługująca mu emerytura lub renta podlega zmniejszeniu. Jeśli natomiast osiągany przychód przekracza 130% przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie zostaje zawieszone.

Progi zarobkowe zmieniają się raz na kwartał. Nowe limity obowiązują od:1 marca, 1 czerwca, 1 września i 1 grudnia każdego roku kalendarzowego. Obecnie (od 1 grudnia 2015r. do 29 lutego 2016r.) niższy próg zarobkowy wynosi 2726,80 zł, a wyższy – 5064 zł.

Po zakończeniu roku kalendarzowego, w terminie do końca lutego, pracujący emeryci i renciści zobowiązani są do dostarczenia zaświadczenia o wysokości osiąganych przychodów od swojego pracodawcy. Osoby opłacające składki same za siebie (prowadzące działalność gospodarczą) zobowiązane są do przedstawienia oświadczenia o wysokości przychodu. Przypominamy, że w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność za przychód uważa się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Zaświadczenie (oświadczenie) należy dostarczyć do oddziału ZUS, który wypłaca emeryturę lub rentę. Z uwagi na to, że świadczenia rozliczane są rocznie lub miesięcznie (w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla świadczeniobiorcy) wskazane jest, aby pracodawca wykazał przychody uzyskane przez emeryta lub rencistę w poszczególnych miesiącach 2015 roku. 

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Wejść tam nie można - Ewa Błaszczyk, Krystyna Strączek

Czekając, aż się przebudzi. Historia Ewy Błaszczyk i Kliniki „Budzik” 

 - Ewa zna lepiej niż ktokolwiek dramatyczną sytuację, bezsilność i rozpacz ludzi, którzy opiekują się osobami w śpiączce. Swoje osobiste cierpienie i rozpacz potrafiła przekuć w nadzieję dla innych. Ewa Błaszczyk jest moim Mistrzem. Podziwiam ją i bardzo cenię. - Anna Dymna

 Piętnaście lat temu, tuż po niespodziewanej śmierci męża, Ewę Błaszczyk dotknęła kolejna tragedia. Jej córka Ola zapadła w śpiączkę. Życie rodziny zmieniło się nie do poznania. Od tamtego dnia aktorka walczy o zdrowie córki i jej prawo do godnego życia. Walczy też o siebie.
 Wejść tam nie można to przejmujący portret, w którym autorka opowiada o swojej barwnej drodze artystycznej, stosunku do spraw ważnych, trudnych i kontrowersyjnych. Przybliża życie osobiste, kulisy zakładania fundacji i tworzenia kliniki.

 Ja wierzę, że cierpienia mają sens. Wiodą do jakiegoś celu. Już nawet zaczynam się do nich uśmiechać.

Ewa Błaszczyk – kobieta, matka, artystka. Występuje w teatrze, zagrała w dziesiątkach filmów w Polsce i za granicą. Założycielka fundacji Akogo? i Kliniki „Budzik”. Zdaniem jej przyjaciół i znajomych jest osobą o niespotykanej sile.

ZUS ma szefową. Na prezesa Zakładu została powołana prof. Gertruda Uścińska

Prof. Gertruda Uścińska została prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska wprowadziła ją do Zakładu. 

Przed tygodniem jej kandydatura uzyskała pozytywną opinię rady nadzorczej ZUS.

Profesor pracowała naukowo - była prodziekanem ds. studenckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego i kierowała Zakładem Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Polityki Społecznej na tym wydziale.


"Prof. Gertruda Uścińska została 11 lutego powołana przez premier Beatę Szydło na stanowisko prezesa ZUS. Nominację wręczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska" - podał MRPiPS w poniedziałek na swojej stronie internetowej.

ZUS nie miał prezesa od 1 kwietnia 2015 r., gdy odszedł Zbigniew Derdziuk. Obowiązki pełniła wiceprezes Elżbieta Łopacińska.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych kandydaturę na szefa ZUS przedstawia Radzie Nadzorczej ZUS minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Prezesa Zakładu, po zaopiniowaniu kandydata, powołuje premier. Wcześniej do obsady prezesa ZUS wymagany był konkurs.

Minister Rafalska tuż po objęciu funkcji mówiła PAP, że sytuacja personalna w zarządzie ZUS wymaga pilnego rozwiązania; od 15 grudnia zarząd był trzyosobowy. To minimalny skład, w którym może funkcjonować. W zarządzie, oprócz Łopacińskiej, są - nadzorujący pion finansów i realizacji dochodów Paweł Jaroszek i nadzorujący pion operacji i eksploatacji systemów Radosław Stępień
Źródło Serwis Samorządowy PAP
Fot.uw.edu.pl. 

Opłatomat z urzędu. Nowe rekomendacje dla administracji publicznej

W ciągu najbliższych kilku lat urzędy samorządowe powinny zapewnić swoim mieszkańcom możliwość opłacania lokalnych podatków lub usług świadczonych przez gminę w sposób bezgotówkowy i samoobsługowo. 

To jedno z zaleceń zawartych w „Rekomendacjach dla Administracji Publicznej" na lata 2014-2020, przygotowanych przez Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności.

Koalicja proponuje listę sugerowanych działań i czynności dla administracji, w tym dla samorządów, których realizacja jest konieczna, aby upowszechnić obrót bezgotówkowy w Polsce.

Jednym z celów zawartych w rekomendacji jest „zwiększenie włączenia finansowego".

Chodzi o to, aby zapewnić obywatelom-konsumentom dostęp do urządzeń umożliwiających korzystanie z usług płatniczych. Koalicja proponuje, aby w miejskich i gminnych urzędach oraz lokalnych instytucjach kultury były tworzone stanowiska komputerowe z dostępem do internetu lub do innych urządzeń umożliwiających dostęp do zdalnych kanałów dostępu do usług finansowych

„Należy zadbać przy tym przede wszystkim o bezpieczeństwo korzystania z użyczonego sprzętu, np. poprzez zainstalowanie programu antywirusowego" - czytamy w rekomendacji.

Innym zaleceniem dla samorządów jest „wprowadzenie samoobsługowych, bezgotówkowych kanałów do pobierania opłat i podatków lokalnych (opłatomatów)" oraz wprowadzenie samoobsługowych, bezgotówkowych kanałów płatności za usługi miejskie, w szczególności komunikacje miejską (biletomaty, kasowniki obsługujące karty płatnicze), płatne parkowanie (parkomaty).

Jednym z proponowanych przez Koalicję działań jest „poszerzenie sieci akceptacji płatności samorządowych, które mogą być dokonywane wyłącznie bezgotówkowo (np. dotacje, wypłaty dofinansowań, świadczeń społecznych)".

„Bez odpowiednich działań ze strony administracji rządowej rozwijanie płatności bezgotówkowych i budowanie odpowiedniej infrastruktury będzie znacząco utrudnione. Duży potencjał do wykorzystania jest w już istniejącej infrastrukturze bankomatów i POS-ów. Jeszcze większe są w płatnościach przez Internet czy płatnościach z wykorzystaniem telefonu komórkowego" - czytamy w dokumencie.

„Rekomendacje dla Administracji Publicznej" są trzecim, obok „Dokumentu Strategicznego" i trzyletnich planów operacyjnych, dokumentem, składającym się na „Program Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020". „Rekomendacje dla Administracji Publicznej" zastąpiły w 2015 r. dokument pt. „Rekomendacje dla Rządu", przyjęty w grudniu 2013 r.

Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności powstała wiosną 2007 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich. Jej podstawowym celem jest rozwój i upowszechnienie elektronicznych instrumentów płatniczych i przyspieszenie elektronizacji gospodarki.

Koalicja funkcjonuje jako platforma współpracy banków i firm technologicznych z partnerami reprezentującymi związki samorządowe. Funkcję Sekretariatu Koalicji w okresach rocznych pełnią rotacyjnie Narodowy Bank Polski oraz Związek Banków Polskich.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Warsztaty w Parafii Św. Zygmunta

Parafia Św Zygmunta w Częstochowie podczas ferii zimowych 22-26.02,  zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty teatralne, plastyczne, zajęcia językowe, sportowe. Informacje pod nr tel.:  730 022 507

poniedziałek, 15 lutego 2016

Jurajskie Klimaty

Do 29 lutego można odwiedzać Wystawę JURAJSKIE KLIMATY Sławomira Jodłowskiego w Urzędzie Miasta I gminy w Żarkach. Zapraszamy.