poniedziałek, 30 listopada 2015

Miejska Galeria Sztuki zaprasza na wystawę Adama Brinckena

Adam Brincken. RETROspektywa 1975 – 2015
           
            Już  - 4 grudnia 2015 r. w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbędzie się wernisaż wystawy Adama Brinckena. Na tę okoliczność Miejska Galeria Sztuki wraca do spotkań w piątek, bo 4 grudnia jest jednocześnie dniem urodzin Artysty. Adam Brincken pochodzi z Karkowa, tam mieszka i pracuje, ale jego związki z częstochowską galerią są długoletnie i przyjacielskie. Brincken jest przewodniczącym Rady Programowej MGS, kilkukrotnie był zaangażowany w przygotowanie koncepcji Triennale Sztuki Sacrum, członek Jury Konkursu na Obraz im. Mariana Michalika, właśnie tu zechciał zrealizować swoją wystawę retrospektywną na 40-lecie pracy twórczej. Wystawa, opracowana merytorycznie przez kurator Barbarę Major z MGS w Częstochowie oraz aranżacyjnie przez Annę Król, starszego kustosza z Muzeum Sztuki i Techniki Manggha w Krakowie, powstała we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, Miejską Galerią Sztuki w Zakopanem, Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli oraz Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Do lipca 2016 roku będzie kolejno prezentowana w tych miejscach.
Wystawa Adama Brinckena -  artysty malarza, abstrakcjonisty, autora przestrzennych, jak sam je nazywa, obiekto-obrazów, a także polichromii; witrażysty oraz projektanta wystroju obiektów sakralnych, czasem scenografa;  artysty, znanego z poszukiwań odpowiedniej formy dla swoich wypowiedzi - to nie zwyczajny przegląd dzieł, ale niemalże żywe widowisko.
Na wystawie zobaczymy m.in. obiekto obrazy, wyjątkowe dzieła, łączące sposób myślenia rzeźbiarza z wyobraźnią malarską. Znamionuje je dążenie artysty do stworzenia dzieł, których materia łączy się z niematerialnością,  a same dzieła są  jednocześnie konkretne i metafizyczne. Brincken jest również znakomitym rysownikiem, chociaż, jak sam mówi, to wyjątkowy okres w jego twórczości, przypadający na lata osiemdziesiąte – czas stanu wojennego w Polsce. Powstały wtedy wspaniałe cykle rysunków, między innymi Kordon Sanitarny /wg Trzech Krzyży Rubensa/, Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki (1985). Nie sposób również pominąć projektów witraży, które zostały zrealizowane w kościołach: NMP Królowej Polski w Wejherowie, Niepokalanego Poczęcia NMP w Kobiernicach oraz Chrystusa Króla w Jarosławiu. Dla zwiedzających oznacza to z całą pewnością przeżycia estetyczne jak i doznania intelektualne.


Adam Brincken  jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa uzyskał dyplom w pracowni Adama Marczyńskiego (1975). Obecnie pracuje w macierzystej uczelni, gdzie Prowadzi Pracownię Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych. W 1992 roku uzyskał tytuł profesorski. Jest także wykładowcą na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1990-96 prezes jego oddziału krakowskiego. W latach 80. XX wieku współtwórca ruchu kultury niezależnej. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik zbiorowych w kraju i za granicą, laureat nagród.  

Jarmark Bożonarodzeniowy w Lelowie

Wójt  Gminy Lelów zaprasza na JARMARK BOŻONARODZENIOWY
 13 grudnia ( niedziela), od godz. 12
Targowisko "Mój Rynek", ul. Koniecpolska w Lelowie.
W programie między innymi:
stoiska handlowe z ozdobami świątecznymi, upominkami, choinkami, odzieżą, degustacje potraw świątecznych, wiele atrakcji dla najmłodszych, a także występy artystyczne dzieci młodzieży oraz Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej
Zapraszamy!

[KULINARIA] Andrzejkowe przekąski na ostatnią chwilę


Andrzejki – wieczór wróżb i hucznych zabaw. Noc, w którą możemy dowiedzieć się kto będzie naszym partnerem na całe życie oraz ile szczęścia czeka na nas w nadchodzącym nowym roku. Ta magiczna noc to świetny pretekst do spotkań z przyjaciółmi, a skoro spotkania, to obowiązkowo musimy zorganizować odpowiednie przekąski. A skoro przekąski, to tylko finger food! 
Przepis na łódeczki salami z czarnymi oliwkami: http://czest.info/kulinaria

Kochanie na kredyt - wyśmienita zabawa, pouczające przesłanie

Już za nami wyśmienite przedstawienie w Filharmonii Częstochowskiej z doborową obsadą znanych i lubianych aktorów, pt.: "Kochanie na kredyt” wystawione przez Teatr MY, w reżyserii Olafa Lubaszenko.

Spektakl komediowy  "Kochanie na kredyt” wywarł na publiczności częstochowskiej naprawdę ogromne wrażenie. Znani polscy aktorzy po raz kolejny zachwycili widzów swoim profesjonalizmem. Na deskach filharmonii częstochowskiej mogliśmy oglądać:  Katarzynę Sienkiewicz, Małgorzatę Pieczyńską, Filipa Bobka, Przemysława Sadowskiego i Piotra Zelta. Autorem spektaklu był Marcin Szczygielski, a reżyserem Olaf Lubaszenko. 
„Kochanie na kredyt” to wspaniała komedia, która daje widzowi szansę dostrzeżenia, jak wielką wagę przywiązujemy do pieniądza, jak ogromną rolę odgrywa on w naszej codzienności i jak bardzo powiązany jest z życiem osobistym i miłością. Widzowie uśmiali się do rozpuku, a aktorów nagrodzili gromkimi brawami, które  przerodziły się w owacje na stojąco.To najlepszy dowód na to   jak bardzo spektakl spodobał się publiczności częstochowskiej.

Salon Artystyczny „Z ciemności w światło’’

26 listopada odbyła się  XXIV edycja Salonu Artystycznego Gimnazjum Nr 18 w Częstochowie, pod hasłem „Z ciemności w światło’’, będąca podsumowaniem projektu realizowanego w Międzynarodowym Roku Światła oraz w Roku Jana Pawła II. Tegoroczna edycja salonu odbyła się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.
Więcej: http://czest.info/XXIV-Salon-Artystyczny

Bajeczny Festiwal Bajek w M1

Czy Twoje dziecko zawsze marzyło o rozwiązaniu tajemniczej zagadki ze Scooby-Doo lub spotkaniu z bohaterami kreskówki Tom and Jerry? Tylko w najbliższy weekend M1 w Częstochowie otworzy przed najmłodszymi drzwi do niezwykłego świata bajek!

Magiczny weekend w centrum handlowym M1 w Częstochowie wypełniony będzie atrakcjami dla wszystkich dzieciaków. Spotkają się ze swoimi ulubionymi postaciami z filmów i seriali animowanych: Scooby-Doo, Tom and Jerry, Królik Bugs, Kanarek Tweety i Kot Sylwester, Kaczor Duffy i Diabeł Tasmański Taz.

- Wszystkie dzieciaki zapraszamy do wykonania pamiątkowych zdjęć ze znanymi postaciami z bajek w specjalnie przygotowanym stoisku fotograficznym. 6 grudnia natomiast prezenty będzie rozdawał sam Święty Mikołaj – mówi Łukasz Leszczyński, Dyrektor Centrum Handlowego M1 w Częstochowie.

Ale to nie wszystko! W centrum handlowym M1 dzieciaki będą mogły także wykonać niezwykłe ozdoby świąteczne przy użyciu długopisów 3D, wcielić się w ukochaną postać w kącikach malowania buziek, spróbować swoich sił w dmuchanym zamku i ozdobić bajecznymi barwami kolorowanki XXL.  

Bajeczny Festiwal Bajek w M1 potrwa od 5 do 6 grudnia, w godzinach 11:00-19:00. 
Wejście do wszystkich stref jest bezpłatne.
Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej M1 Częstochowa.


sobota, 28 listopada 2015

Kartki świąteczne - cegiełki na ratowanie życia


zaprasza do zakupu kartek świątecznych, 
z których dochód przeznaczony jest na 
ratowanie życia poczętych dzieci i pomoc samotnym matkom


Cena kompletu 5 składanych kartek z kopertami to 17 zł. 
Kartki są przesyłane zaraz po otrzymaniu zamówienia. 

Cegiełki te można  także zamawiać telefonicznie:
od poniedziałku do piątku, w godz. od 8:00 do 18:00, pod numerem telefonu: 12 633 12 46 lub mail-em: kartki@pro-life.pl

Formularz zamówienia: http://www.pro-life.pl/kartki


Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy

Zapraszamy do udziału w Kłomnickim Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbędzie się 6 grudnia 2015 r. w hali sportowej w Kłomnicach. 
W programie zaplanowano występy artystyczne w wykonaniu dzieci i zespołów folklorystycznych, stoiska produktów lokalnych i wyrobów świątecznych oraz liczne prezentacje kulinarne. Gościem specjalnym Jarmarku będzie Grzegorz Russak, wytrawny kucharz i gawędziarz. Jarmark zostanie zakończony ogniskiem, podczas którego nastąpi degustacja wyrobów myśliwskich. Organizatorami Jarmarku jest Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Kłomnice, Zespół Szkół w Kłomnicach, Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach oraz Urząd Gminy Kłomnice.





piątek, 27 listopada 2015

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] WYBRANIEC - Lincoln Hall

Życie po śmierci na Evereście

Lincoln Hall przekroczył granicę życia i śmierci. Opuszczony przez współtowarzyszy wspinaczki, pozbawiony tlenu, rażony chorobą wysokościową, oślepiony, niezdolny do samodzielnego zejścia ze szczytu przeżył niezwykle długą noc zaledwie 300 metrów poniżej wierzchołka najwyższej góry świata. Znaleziony przez członków innej wyprawy został szczęśliwie sprowadzony do bazy. Wrócił z bardzo dalekiej podróży, która dla większości ludzi w jego sytuacji jest podróżą w jednym kierunku. Uznany za zmarłego „ożył”, żeby zdać relację z „drugiej strony”.

 „Wybraniec. Życie po śmierci na Evereście” to opowieść o wspinaczce, pokonywaniu trudności i dążeniu do realizacji marzeń, lecz także drugiej szansie, zarówno na zdobycie szczytu, jak i na nowe życie. Są tu zarówno chwile chwały, jak i momenty zwątpienia. Jest radość zwycięstwa i rozpacz nadchodzącej tragedii. Jest wielkie szczęście i niewiarygodny pech. Jest tęsknota za bliskimi i ich oczekiwanie na himalaistę. Słowem wszystko, co może zdarzyć i zwykle zdarza się w górach wysokich. To książka, którą z wypiekami będą czytać zarówno młodzi miłośnicy literatury górskiej, jak i starzy wyjadacze wysokościowi, znający arenę himalajskich zmagań z autopsji.

Dziś w Filharmonii Kuba Badach

27.11.2015 (piątek) godz. 19.00
Sala koncertowa
Koncert andrzejkowy OBECNY - TRIBUTE to ANDRZEJ ZAUCHA 
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Kuba Badach 

Niezapomniane piosenki Andrzeja Zauchy: „Byłaś serca biciem”, „Bądź moim natchnieniem”, „C’est la vie” czy „Siódmy rok”, zaaranżowanych na nowo przez Kubę Badacha i Jacka Piskorza. - To moje podziękowanie dla Zauchy. Nie wiem, być może machnąłby ręką zniesmaczony, słysząc słowo „hołd”... Ale to zaszczyt śpiewać jego utwory - opowiada o albumie Badach. Kuba Badach, znany m.in. ze współpracy z Robertem Jansonem przy albumie „Trzeci Wymiar” i frontman zespołu Poluzjanci, we wczesnej młodości miał okazję poznać Andrzeja Zauchę i do dzisiaj pozostaje pod wrażeniem jego talentu.



Cena biletów: 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy), 50 zł (UTW)

[MOTORYZACJA] Co warto wiedzieć o bramach garażowych?

[DOPLER RADZI] 

Co powinniśmy wiedzieć przed dokonaniem zakupu bramy garażowej
Po głębszym zastanowieniu, okazuje się, że w głowie kłębią się nam dziesiątki pytań, które musimy zadać sprzedawcy przed zakupem. Nie zawsze pamiętamy spytać o wszystko i nie zawsze wiemy o co powinniśmy spytać, aby dokonać prawidłowego wyboru . 



Bardzo trudno jest dobrać bramę garażową o typowych wymiarach do już wybudowanego i wykończonego garażu. Dlatego warto najpierw wybrać bramę spośród typowych, a dopiero potem projektować garaż lub przerabiać stary - mówi właściciel firmy DOPLER Dariusz Stępień

Dzięki firmie DOPLER przybliżamy najczęściej zadawane pytania, na które powinniśmy znać odpowiedź przed wyborem bramy.


  1. Czy w każdym otworze można zamontować bramę segmentową?
  2. Jaki rozmiar powinien mieć otwór garażowy w stosunku do bramy?
  3. Co to jest nadproże?
  4. Jakie są wymagania dotyczące nadproża?
  5. Czy można kupić bramę garażową z automatem i zamkiem równocześnie?
  6. Czy można samemu zamontować bramę garażową?
  7. Jak otworzymy bramę garażową w razie braku prądu?
  8. Jaka jest grubość paneli bramy i czy jest to ważne?
  9. Jaki VAT przy zakupie bramy; dlaczego jedni podają 8 a inni 23 %?
  10. Czy montując samemu bramę garażową otrzymam na nią gwarancję?

Na te i inne szczegółowe pytania odpowiedzą nam specjaliści z firmy DOPLER na łamach naszych przyszłych wydań www.czest.info/motoryzacja.

Zapraszamy także  do osobistego kontaktu ze specjalistami z firmy DOPLER;

Częstochowa, ul. Legionów 94A, tel.: 34 365 60 06




[SPORT] TOUR DE POLOGNE NOMINOWANY W PLEBISCYCIE PS I TVP

Tour de Pologne UCI World Tour znalazł się w gronie wydarzeń nominowanych do Imprezy Roku w plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej.



Nasz narodowy wyścig kolarski już pięciokrotnie zdobywał miano Imprezy Roku w najważniejszym sportowym plebiscycie w Polsce. Po raz pierwszy Tour de Pologne uhonorowano w 1995 roku, a więc niedługo po tym, jak wyścig zaczął być organizowany przez Czesława Langa. Kolejne sukcesy to lata 1996, 2004, 2008 i 2011. W tym roku Tour de Pologne powalczy o szósty triumf, a w gronie nominowanych znalazły się także finał Ligi Europy UEFA w Warszawie oraz  mistrzostwa świata w hokeju na lodzie dywizji 1A.

Tour de Pologne to największa cyklicznie organizowana impreza sportowa w Polsce z wieloletnią i bogatą tradycją. Pierwsza edycja odbyła się w 1928 roku, a wyścig szybko stał się jednym z najważniejszych sportowych wydarzeń międzywojennej Polski. Tradycje wyścigu wskrzeszono po wojnie, ale w czasach PRL pozostawał on w cieniu faworyzowanego przez władze Wyścigu Pokoju. Nowy rozdział w historii Tour de Pologne rozpoczął się w 1993 roku, kiedy organizacją zajął się wicemistrz olimpijski z 1980 roku Czesław Lang, a sam wyścig stał się w pełni zawodowy. Obecnie Tour de Pologne należy do kolarskiej ligi mistrzów, czyli prestiżowego cyklu UCI World Tour skupiającego najważniejsze kolarskie wyścigi na świecie. Dzięki temu w Polsce startują wszystkie najlepsze grupy zawodowe oraz czołowi kolarze świata.

 Rozgrywana w tym roku 72. edycja Tour de Pologne UCI World Tour cieszyła się niezwykła popularnością wśród Polaków. Na trasie wyścigu – na startach, metach, premiach – pojawiło się 3,2 miliona fanów kolarstwa. Wspaniałą atmosferę i perfekcyjną organizację podkreślali sami zawodnicy. – Tour de Pologne to świetna impreza, a tegoroczna trasa była naprawdę wymagająca. Etapy, hotele, cała organizacja jest wspaniała. Dodatkowo  macie wyśmienitych kibiców, którzy wspierają kolarzy – mówił zwycięzca 72. Tour de Pologne Hiszpan Ion Izagirre. Wyścig miał także znakomitą oglądalność w Telewizji Polskiej, wszystkie programy – transmisje, relacje, zapowiedzi, kroniki i kulisy – oglądało około 3,5 miliona widzów. Za pośrednictwem Eurosportu i innych stacji telewizyjnych Tour de Pologne był w tym roku pokazywany w 119 państwach. To niezwykle ważne, bo nasz narodowy wyścig jest nie tylko imprezą sportową na najwyższym poziomie, ale również znakomitą formą promocji Polski. Dzięki transmisjom ta swoista wizytówka naszego kraju była obecna na całym świecie.


Obecność Tour de Pologne w gronie nominowanych w kategorii Impreza Roku to nie jedyny kolarski akcent w 81. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej. O miano Najlepszego Sportowca Polski 2015 roku powalczy Rafał Majka, który w tym roku zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana, a także wygrał jeden etap Tour de France. Przypomnijmy, że przed rokiem Majka zwyciężył w 71. Tour de Pologne, a wiele wskazuje, że w naszym narodowym wyścigu wystartuje także w przyszłym roku. O miano Odkrycia Roku powalczy natomiast Katarzyna Niewiadoma, która w tym roku zdobyła brązowy medal mistrzostw świata w Richmond w drużynowej jeździe na czas, a w przyszłym roku będzie miała możliwość startu w organizowanym po raz pierwszy Tour de Pologne kobiet. 

Jurajskim Szlakiem do Wieliczki i Krakowa

WERNISAŻ WYSTAWY fotografii członków Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa: 
Jurajskim Szlakiem do Wieliczki i Krakowa
7 grudnia( poniedziałek), godz. 18.30 
Regionalny Ośrodek Kultury, ul. Ogińskiego 13a; GALERIA "FOTOPOBUDKA" 

Ekspozycja fotografii potrwa od 7 grudnia do 11 stycznia.

Zapraszamy


ROK zaprasza na spotkanie autorskie

7 grudnia, o godz 19.00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie, ul. Ogińskiego 13a odbędzie się 
spotkanie autorskie - AUTOPORTRET - Katarzyna Łata-Wrona - artysta fotografik.

*****************

Urodzona 29 maja 1973 roku w Świętochłowicach. W latach 1994-1999 studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach. Dyplom w 1999 roku z fotografii i projektowania graficznego w pracowni prof. Tomasza Jury oraz w katedrze grafiki warsztatowej u prof. Stanisława Kluski.
Członek ZPAP i ZPAF.
Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych, kilkudziesięciu zbiorowych oraz happeningów fotograficznych. Jest redaktorem książek fotograficznych, kuratorem wystaw i koordynatorem licznych projektów fotograficznych. Była jurorem wielu konkursów fotograficznych. Zajmuje się promocją i edukacją w zakresie fotografii. Współtworzy program warsztatów fotograficznych (www.fotowarsztaty.eu).W 2010 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia twórcze i wkład w rozwój polaskiej kultury.



Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fototece ZPAF w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, USA i w Polsce.



[WYGRAJ KSIĄŻKĘ] Mroczny zakątek - konkurs rozwiązany

Książka: "Mroczny zakątek" - Gillian Flynn ma już swoich właścicieli!
Dziś zwycięzcy otrzymają e-mail z informacją o wygranej.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach!

Co naprawdę wydarzyło się tej nocy, kiedy zamordowano matkę i dwie starsze siostry Libby Day?

Przeczytaj: http://czest.info/książki

czwartek, 26 listopada 2015

Z ciemności w światło - XXIV edycja Salonu Artystycznego

Gimnazjum Nr 18, im Kazimierza Wielkiego z ul. Orkana w Częstochowie zaprasza na 
XXIV  EDYCJĘ SALONU ARTYSTYCZNEGO: „Z  ciemności w światło”:

26.11.2015 r. 
godz. 17.00 
Muzeum Monet i Medali w Częstochowie przy ul. Jagiellońskiej 67/71 

Tematem przewodnim tegorocznego Salonu Artystycznego jest podsumowanie projektu realizowanego w Międzynarodowym Roku Światła oraz roku Jana Pawła II.

Goście honorowi:
prof. Krzysztof Sokalski - dyrektor Instytutu Informatyki, Wydział Elektryczny Politechniki  Częstochowskiej
Krzysztof Witkowski - twórca i właściciel  Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Program:
Rozmowa z gościem honorowym - prof. Krzysztofem Sokalskim, doświadczenie z zakresu optyki, pokaz laserów
Wywiad z gościem honorowym - p. Krzysztofem Witkowskim, twórcą i właścicielem Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II
Występ Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego „Cantus”
Występy uzdolnionych artystycznie uczniów Gimnazjum nr 18
Nagrodzenie laureatów konkursów powiatowych

 Serdecznie zapraszamy.

Śnieg i mróz - co na to nasze rośliny.

Na balkonach, w ogrodach pojawił się biały puch. 
W dzień dodatnie jeszcze temperatury nocą zmieniają  się w ujemne. 
Jaki to ma wpływ na nasze rośliny, które z nich trzeba i jak zabezpieczyć, by wiosną znowu cieszyć sie z ich rozwoju?
Są takie rodzaje roślin, które właśnie teraz przyzdobią nasze ogrody i balkony. 
Które to są i jak o nie dbać w tych trudnych zimowych warunkach?

Na te pytania odpowiedzą pecjaliści w 
 ul. Rocha 219 b oraz Jana Pawła II 2 w Częstochowie.

[KSIĄŻKĄ DLA DZIECI] Kevin sam w domu


[Polecamy dla dzieci na Święta!]

Tłumaczenie: Wojciech Orliński 

25. rocznica Kevina


Ośmioletni Kevin McCallister ma jedno życzenie: chce, żeby jego rodzina zniknęła. Najgorsze (albo raczej najlepsze) zacznie się, kiedy nieoczekiwanie to życzenie się spełni, a na jego dom napadnie dwóch okropnych zbirów. Na pewno nie przeczuwają, jakie niespodzianki przygotował dla nich Kevin… W końcu tylko mięczaki chowają się pod łóżkiem!

PRZYRODA JURAJSKA W OBIEKTYWIE!

Muzeum Częstochowskie przypomina, że do końca grudnia można składać prace na konkurs fotograficzny.
Szczegóły: http://www.muzeumczestochowa.pl/edukacja/konkursy/jurajska-przyroda-w-obiektywie/

środa, 25 listopada 2015

KOCHANIE NA KREDYT w Filharmonii już 29 listopada

KOMEDIOWY SPEKTAKL TEATRALNY

KOCHANIE NA KREDYT

29 listopada, godz.17.00

Filharmonia Częstochowska

Żyjemy w świecie najróżniejszych „holizmów” – uzależnienia stają się naszą naturą, a dostępnych używek przybywa z dnia na dzień. Uzależniamy się już nie tylko do chemicznych substancji, ale od czynności i uczuć na skalę niespotykaną do tej pory w historii cywilizacji. Internet, zakupy, telewizja, seks, przyjemności, higiena, jedzenie, popularność – przedawkowane wpędzają nas w kłopoty nie mniejsze, niż nadmiar alkoholu. Anna to dziewczyna sukcesu – w pogoni za życiowym powodzeniem wpada w spiralę uzależnień, a uzależnić potrafi się w równym stopniu od kochania, jak i od kupowania. Chłopak wymyka jednak jej się z rąk, na progu mieszkania staje komornik z obstawą,  w dodatku niezbyt lubiana do tej pory macocha nagle odkrywa w sobie pokłady instynktu macierzyńskiego, które obsesyjnie manifestuje. Osaczona dziewczyna próbuje zapanować na rozsypującymi się elementami układanki, jednak uzależnienia wciąż biorą górę…

„Kochanie na kredyt” to komedia z elementami farsy – wypukłe zwierciadło, którego zniekształcenie komicznie wyolbrzymia szczegóły rzeczywistości. Każde powiększenie ma jednak to do siebie, że daje widzowi szansę dostrzeżenia pozornie nieistotnych detali determinujących nasze życie, a z tego spostrzeżenia płynie konkretna nauka – w dzisiejszym świecie niezwykle łatwo jest pomylić pragnienie z nałogiem.
Marcin Szczygielski

Obsada: Filip Bobek, Małgorzata Pieczyńska, Przemysław Sadowski, Agnieszka Sienkiewicz, Piotr Zelt
Tekst: Marcin Szczygielski
Reżyseria: Olaf Lubaszenko
Produkcja: Teatr MY

Bilety do nabycia: www.kupbilecik.plw kasie Filharmonii, tel.: 795 451 438; 34 324 42 30 oraz pod nr tel. 603 877 135 

Zapraszamy na:www.kochanienakredyt.pl www.teatrMY.plfacebook.com/kochanienakredyt

oraz do obejrzenia zdjęć ze spektaklu: http://czest.info/KOCHANIE-NA-KREDYT






Apel o region. Co z obietnicami utworzenia województwa częstochowskiego?

Deklaracje były składane - przypomina prezydent Częstochowy

Województwo to decydowanie o podziale środków, prestiż i szansa na bycie samorządowym partnerem dla rządu i UE – pisze prezydent Częstochowy w liście do premier.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wystosował do premier Beaty Szydło apel o utworzenia województwa częstochowskiego. Jak przypomina, deklaracje były składane podczas wizyt polityków w mieście.

Według prezydenta reaktywacja województwa byłaby „sprawiedliwym zadośćuczynieniem decyzji, której skutkiem było odebranie Częstochowie i regionowi w 1999 r. - mimo sprzeciwu społeczności lokalnej - statusu miasta wojewódzkiego”.

Jak przypomina Krzysztof Matyjaszczyk, ograniczono wówczas możliwości rozwoju Ziemi Częstochowskiej, „a obiecywane byłym miastom wojewódzkim osłonowe programy nigdy nie weszły w życie”.

Według samorządowca dzięki utworzeniu województwa możliwe byłoby w Częstochowie decydowanie o podziale środków regionalnych, w tym europejskich oraz realizacja większej liczby ważnych dla regionu i miasta projektów.
Krzysztof Matyjaszczyk pisze również, że przywrócenie regionu wiązałoby się dla jego miasta z prestiżem stolicy regionu, siedziby wojewody i samorządu województwa. Jego zdaniem zmiana administracyjna byłaby również szansą na bycie samorządowym partnerem dla rządu oraz instytucji Unii Europejskiej.

Matyjaszczyk zauważa, że niektórzy przedsiębiorcy chcą inwestować tylko w większych centrach administracyjnych, takich jak miasta wojewódzkie.

Prezydent uważa, że odzyskanie przez Częstochowę statusu stolicy województwa spowoduje rozwój ośrodka akademickiego, szybsze powołanie Uniwersytetu Częstochowskiego i przyciągnięcie do miasta nowych studentów i kadry naukowej.

Jak podkreśla, Częstochowa jest 12. co do wielkości miastem w Polsce i pozbawionym statusu wojewódzkiego. Zauważa, że jego miasto jest większe m.in. od Opola, Olsztyna, Rzeszowa, Kielc czy Gorzowa.

Samorządowiec pisze też, że Częstochowa jest „jednym z największych centrów kultu religijnego świata chrześcijańskiego, a ze względu na obecność Jasnej Góry i swoją rolę w historii, bywa często nazywana `duchową` stolicą Polski”.

„Czekam na działania i realny, korzystny dla Częstochowy i regionu projekt zmian administracyjnych, który przywróci naszemu miastu utracony wojewódzki status. Wierzę, że jest to możliwe przy poszanowaniu podmiotowości ziem wchodzących w skład nowego województwa” - napisał.

Prezydent rozpoczął jednocześnie akcję, w której prosi mieszkańców o wsparcie idei powołania województwa częstochowskiego.

Propozycje powstania województwa środkowopomorskiego złożonego z subregionów słupskiego i koszalińskiego oraz warszawskiego pojawiły się latem tego roku.

Według demografa z Uniwersytetu Łódzkiego dr Piotra Szukalskiego propozycje dotyczące utworzenia woj. środkowopomorskiego i częstochowskiego prowadziłyby do pojawienia się słabych demograficznie i gospodarczo regionów oraz osłabiałyby potencjał obecnych województw.

Według niego, utworzenie nowego regionu ze stolicą w Częstochowie oznaczałoby konieczność sięgnięcia po obszary znajdujące się na terenie trzech istniejących województw: śląskiego, łódzkiego i ewentualnie świętokrzyskiego. Zdaniem Szukalskiego zakładając, iż obejmowałoby ono 11 najczęściej wymienianych powiatów, liczba mieszkańców wyniosłaby ok. 1,055 mln. Tym samym – na dziś – byłby to trzeci od końca pod względem populacji region w Polsce.

Źródło: UM Częstochowy, PAP
Fot.PAP/W.Deska


ANDRZEJKI w FILHARMONII - mamy zwycięzców!

Wiemy już kto może odebrać podwójne zaproszenie na jeden z dwóch koncertów:

26.11.2015, godz. 19.00
Sala kameralna
Czwartkowe Wieczory z Chórem Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA 
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Janusz Siadlak - dyrygent


***************

27.11.2015, godz. 19.00
Sala koncertowa
Koncert andrzejkowy OBECNY - TRIBUTE to ANDRZEJ ZAUCHA 
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Kuba Badach

Do zwycięzców wysyłamy wiadomości mial-em.
Prosimy o potwierdzenia.

[ZDROWIE] Zielona herbata - na zdrowie!

Szukasz nowych smaków do swojej diety?

Dietetycy LEKKI KĘS radzą:
 - spróbuj zielonej herbaty o nazwie "Matcha"

Matcha to zielona herbata w proszku, która jest podobno najzdrowsza ze wszystkich gatunków zielonych herbat. Wspiera również odchudzanie! Wszytko za sprawą zawartości związku o nazwie EGCG (galusan epigallokatechiny), który wpływa na poprawę metabolizmu.

Może "Matcha" okaże się świetnym uzupełnieniem Twojej diety.


Twój Osobisty Catering Dietetyczny 
tel.: 34 307 07 67

[WYGRAJ KSIĄŻKĘ] Mroczny zakątek - Gillian Flynn

Co naprawdę wydarzyło sie tej nocy, 
kiedy zamordowano matkę i dwie starsze siostry Libby Day?

Libby Day była małą dziewczynką, gdy zamordowano jej matkę i dwie starsze siostry. To jej zeznania doprowadziły do skazania jej piętnastoletniego brata Bena na dożywocie.

 Dziś, po dwudziestu pięciu latach, Ben nadal siedzi w więzieniu, a Libby desperacko potrzebuje pieniędzy. Kiedy więc członkowie Klubu Zbrodni, stowarzyszenia, które fascynuje się tajemniczymi zabójstwami uznają, że Ben został niesłusznie skazany i proponują jej pieniądze w zamian za pomoc w jego uwolnieniu, Libby nie może się nie zgodzić. Musi poradzić sobie z demonami przeszłości, ocenić, co naprawdę pamięta z tamtej nocy, a co wmówiono jej w trakcie śledztwa i wreszcie poznać prawdę o swojej rodzinie. Czy brutalnego morderstwa dopuścił się brat, posądzany o satanizm? Czy śledczy popełnili błąd?

 Gillian Flynn jest światowym fenomenem wydawniczym. Jej ostatnia powieść, „Zaginiona dziewczyna”, sprzedała się w ponad 6 milionach egzemplarzy i zapoczątkowała modę na thrillery psychologiczne -podobną do tej na kryminały skandynawskie po publikacji trylogii „Millenium”.

 Jej debiutancka powieść „Ostre przedmioty”, jako pierwsza w historii, zdobyła dwie Dagger Award. „Mroczny zakątek” został wybrany najlepszą książką roku według „Publisher’s Weekly”, ulubioną książką krytyków „New York Timesa” i „Chicago Tribune”. Tej jesieni w kinach pojawią się ekranizacje dwóch jej powieści: „Zaginionej dziewczyny” w reżyserii Davida Finchera i „Mrocznego zakątka” z Charlize Theron w roli głównej.

**********

Już 19 listopada premiera filmu z Charlize Theron na DVD !

**********


KONKURS!  Wygraj książkę!

Wśród wszystkich, którzy prześlą e-mail na adres: redakcja@czest.info z hasłem: " Mroczny zakątek"  w temacie, rozlosujemy egzemplarze książki. 
Prosimy o podanie w treści  swojego imienia i nazwiska.  
O wygranej i sposobie odbioru nagrody zwycięzców powiadomimy zwrotnie mail-em.  Zakończenie konkursu 28 listopada.


wtorek, 24 listopada 2015

[KULINARIA] Restauracja ASTORIA zaprasza

Jeśli chcesz znaleźć się w klimacie międzywojennej Polski wystarczy odwiedzić Restaurację ASTORIA w Częstochowie, przy ul. Krakowskiej 45.


Elegancki wystrój wnętrz, niebo usłane gwiazdami, przedmioty z epoki zachęcają do spędzenia tu mnóstwa czasu.

 Główną część restauracji stanowi  przestrzenna, klimatyzowana sala na 200 osób z salą taneczną.
Można więc zorganizować duże udane przyjęcie, spotkanie firmowe, konferencję , czy  briefing lub wybrać się i miło spędzić czas w kameralnym, rodzinnym gronie.
Szeroki wybór dań, oraz bogata karta win z całego świata zaspokoją najbardziej wyrafinowane podniebienia.
Zapraszamy:
Restauracja ASTORIA, ul. Krakowska 45, Częstochowa. Tel.: 34 366 80 80





ANDRZEJKI w Filharmonii z www.CZEST.INFO

Serdecznie zapraszamy na dwa wspaniałe wydarzenia!

26.11.2015, godz. 19.00
Sala kameralna

Czwartkowe Wieczory z Chórem Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA 
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
Janusz Siadlak - dyrygent

W programie: Wacław z Szamotuł - Już się zmierzcha, G.G. Gorczycki - Gaude Maria virgo, K. Szymanowski - Hej wółki moje, I.J. Paderewski/St.Wiechowicz - Nad wodą wielką, I.J. Paderewski/St.Wiechowicz - Polały się łzy, J. Maklakiewicz - Dwa wiatry, J. Łuciuk - O ziemio polska, E. Pałłasz - Jeszcześ mamuliczko, H. Czyż - Pastorale e notturno, M. Borkowski - Libera me, M. Bembinow - Vulnerasti cor meum, R. Twardowski - Wsjakoje dychanie, K. Penderecki - Cheruwimskaja piesń, P. Łukaszewski - Psalmus 102

Cena biletów: 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy), 15 zł (UTW) 


***********************************************


27.11.2015, godz. 19.00
Sala koncertowa
Koncert andrzejkowy OBECNY - TRIBUTE to ANDRZEJ ZAUCHA 
Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
Kuba Badach 

Niezapomniane piosenki Andrzeja Zauchy: „Byłaś serca biciem”, „Bądź moim natchnieniem”, „C’est la vie” czy „Siódmy rok”, zaaranżowanych na nowo przez Kubę Badacha i Jacka Piskorza. - To moje podziękowanie dla Zauchy. Nie wiem, być może machnąłby ręką zniesmaczony, słysząc słowo „hołd”... Ale to zaszczyt śpiewać jego utwory - opowiada o albumie Badach. Kuba Badach, znany m.in. ze współpracy z Robertem Jansonem przy albumie „Trzeci Wymiar” i frontman zespołu Poluzjanci, we wczesnej młodości miał okazję poznać Andrzeja Zauchę i do dzisiaj pozostaje pod wrażeniem jego talentu.

Cena biletów: 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy), 50 zł (UTW)

***********************************************

Bliższych informacji udziela Impresariat Filharmonii, tel. 34 324 18 54.
Kasa Filharmonii, ul. Wilsona 16, tel. 795 451 438 czynna poniedziałek-piątek w godz. 9.00-19.00 oraz na godzinę przed rozpoczęciem w miejscu koncertu. 
Zapraszamy do rezerwacji i zakupu biletów on line!
www.filharmonia.com.pl

***********************************************



KONKURS! Wygraj  podwójne zaproszenie do Filharmonii Częstochowskiej


Każdy, kto przyśle do nas e-mail na adres redakcja@czest.info z jednym z haseł:
"PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA" lub" KUBA BADACH"
 w temacie,  weźmie udział w losowaniu zaproszeń , które będą do odbioru w kasie Filharmonii przed koncertem.
Prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. 
Na mail-e czekamy do środy, do godz. 10.
Zwycięzców powiadomimy zwrotnie mailem lub sms-em.

Nie musisz wysiadać, aby zatankować i umyć auto!

W samochodzie ciepluto, a na zewnątrz coraz zimniej, mży, mokro wieje ..........brrrrrrrrrr.

Dla tych, którzy nie lubią takiej aury polecamy komfort na Myjni i Stacji Paliw WEGA, na ul. Żyznej 1
Rewelacyjne rozwiązanie - nowoczesna myjnia - wystarczy wyjąć rękę, wjechać, chwilkę odpocząć...... i wyjechać czystym autem.

Warto nawet nadgonić drogi, aby w spokoju i nie narażając się na nieprzyjemne warunki pogodowe mieć zatankowane i czyste auto.

Zapraszamy na Stację Paliw WEGA oraz do nowoczesnej myjni.
Częstochowa, ul. Żyzna 1

Wybór rodziców. W najbliższych dniach projekt dotyczący obowiązku szkolnego


Wkrótce będzie projekt nowelizacji - obiecuje Anna Zalewska

W ciągu najbliższych 10 dni będzie projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty likwidujący obowiązek szkolny dla sześciolatków, ustalający wiek siedmiu lat jako czas rozpoczynania obowiązkowej nauki w szkole - zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska.

Minister w poniedziałek spotkała się w siedzibie resortu z Karoliną i Tomaszem Elbanowskimi ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, zabiegającymi o obniżenie wieku obowiązku szkolnego, oraz z ekspertami związanymi ze Stowarzyszeniem.

- W grudniu dostaniecie państwo informację o zmianie w ustawie o systemie oświaty, która będzie polegała na tym, że siedmiolatki to jest ten moment obowiązkowy dla dziecka, jeśli chodzi o pójście do szkoły. 

Dajemy wolność rodzicom. Mówimy o nauczycielach przedszkoli, że mają umiejętności i kompetencje dyskusji i wsparcia rodzica w decyzjach czy sześcio- czy siedmiolatek” - powiedziała Zalewska na konferencji prasowej po spotkaniu.

Poinformowała także, że będą zmiany w podstawie programowej.


- Koniec z tajnymi kompletami w zerówkach. Oficjalnie nauczyciele będą uczyli liczyć, czytać i pisać. W związku z tym możemy powiedzieć, że niczego nie zmieniamy – mamy obniżenie wieku szkolnego, ale w przyjaznych warunkach, tzn. dzieci będą w swoim środowisku, nie będą zmuszane do tego, żeby być w szkole - zaznaczyła.

Minister zaznaczyła, że w związku z zapowiedzianą zmianą "oczywiście jest wiele miejsc, w których może dojść do zawirowań organizacyjnych, ale o nich też dyskutowaliśmy".

Zalewska zapowiedziała, że w projekcie wprowadzi m.in. zmiany w używanym słownictwie - zniknąć ma stygmatyzujące określenie "odroczenie".


Prawdopodobnie pojawi się też "powtórne zapisanie do klasy pierwszej". Powiedziała, że będzie możliwość powrotu, jeśli dziecko nie będzie sobie radzić w pierwszej klasie, do zerówki, do przedszkola jeśli będzie tam miejsce.


Zaznaczyła, że są miejscowości, gdzie może być problem z wolnymi miejscami. "Myślimy o takim swobodnym pozostawieniu ucznia w klasie pierwszej, ale rodzic będzie mógł zdecydować o powtórnym zapisaniu do klasy pierwszej" - dodała.

- Szczegóły, jeśli chodzi o projekt ustawy, niebawem. Myślę, że w ciągu najbliższych 10 dni państwo ten projekt zobaczą. Ponieważ zależy nam, żeby te zmiany weszły w grudniu, będzie to projekt poselski - powiedziała.

Pytana, jakie będą rozwiązania dla rodziców, którzy będą chcieli posłać swoje dziecko do szkoły w wieku sześciu lat, odpowiedziała, że brane są pod uwagę dwa warianty. Pierwszy będzie pozostawiać rodzicom pełną swobodę decyzji, w drugim rodzice sześciolatków urodzonych po 1 września będą musieli zasięgnąć opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Obecna na konferencji prasowej Elbanowska podziękowała Zalewskiej za zaproszenie i spotkanie. "Jest to dla nas w jakimś stopniu symboliczne, że możemy być tutaj i rozmawiać w absolutnie przełomowy sposób" - powiedziała.

- Okazało się, że warto było walczyć, warto było działać – podkreśliła. Pogratulowała i podziękowała także wszystkim rodzicom zaangażowanym w akcję. - To jest wasz rodzicielski sukces – podkreśliła.

Z kolei ekspertka Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców Dorota Dziamska przekazała Zalewskiej projekt podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego dla klas I-III przygotowany pod jej kierunkiem przez zespół nauczycieli współpracujących z Pracownią Pedagogiczną im. Ryszarda Więckowskiego.

Minister edukacji zapowiedziała, że będą kolejne spotkania z Elbanowskimi.

Stopniowe obniżanie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat trwa w Polsce od 2009 r.  Przez pierwszych pięć lat decyzję o tym, czy dziecko rozpocznie naukę w wieku sześciu czy siedmiu lat, podejmowali rodzice.


1 września tego roku po raz pierwszy do I klasy szkoły podstawowej poszedł obowiązkowo cały rocznik dzieci sześcioletnich, czyli urodzonych w 2009 r. Rok wcześniej - we wrześniu zeszłego roku - obok siedmiolatków do pierwszych klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków.

W swoim expose premier Beata Szydło zapowiedziała m.in. przywrócenie rodzicom prawa wyboru, czy ich dzieci pójdą do szkoły w wieku sześciu czy siedmiu lat. Poinformowała, że zmiana ta zostanie przeprowadzona w ciągu pierwszych 100 dni działania rządu.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
Fot.: PAP/M.Obara

poniedziałek, 23 listopada 2015

[KULINARIA] Pyszne na słodko - Anna Starmach

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich łasuchów!

Sprawdzone przepisy na najlepsze słodkości od Ani Starmach zebrane w jednym tomie.

Aż 88 pysznych i prostych przepisów na desery, których przyrządzenie zajmie tylko chwilę. 
Koniec z zakalcami czy popękaną bezą - Ania Starmach dzieli się swoimi kuchennymi sekretami, które sprawią, że każdy przepis się uda.

Podróżować znaczy żyć.....

Biuro Podróży Gandalf oferuje Państwu szeroki wybór podróży. 
Może warto wybrać się w ciepłe kraje, gdy w Polsce coraz mniej Słońca? 

http://www.gandalf.pl/

***************

Zaplanuj LATO 2016 już teraz i zyskaj największe korzyści przy wczesnej rezerwacji:
- gwarancja niezmienności ceny
- gwarancja najniższej ceny
- bezkosztowe zmiany rezerwacji
- zaliczka od 5%
- rabat do 30%


Biuro Podróży GANDALF, Al. NMP 23, tel.: 34 365 54 25
Szczegóły: http://daa.pl/Lato2016




Wolna Wszechnica Historyczna zaprasza

W dniu 2 grudnia b.r. (środa), o godz. 16.00, w sali 26 Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD (al. Armii Krajowej 36a), w ramach Wolnej Wszechnicy Historycznej PTH Oddział w Częstochowie, dr hab. Maciej Janik, prof. AJD i dr Marek Nita wygłoszą odczyt pt. "Mały region w dokumentacji archiwalnej wielkiego imperium. Refleksje z kwerendy archiwalnej w Rosyjskim Państwowym Archiwum Historycznym w Sankt Petersburgu".

Dr hab. Maciej Janik, prof. AJD i dr Marek Nita są pracownikami Instytutu Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, zatrudnianymi w Zakładzie Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki. W trakcie spotkania przedstawione zostaną refleksje z kwerendy archiwalnej
przeprowadzonej przez nich w dniach 2-11 IX 2015 r. w zasobach Rosyjskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Sankt Petersburgu. Kwerenda była fragmentem badań prowadzonych w związku z realizacją grantu badawczego Miejsca pamięci i zapomnienia. Badania interdyscyplinarne północnych terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jego tematem są miejsca tworzące bodźce dla „wieloaspektowego poznawania historii, kulturowej rzeczywistości, klimatu społecznego,
lokalnej i rodzinnej pamięci, dziedzictwa pokoleń oraz dzisiejszej tożsamości” pięciu gmin jurajskich: Mstowa, Olsztyna, Janowa, Lelowa i Przyrowa. Prowadzący kwerendę dotarli do wielu zespołów jednego z największych archiwów rosyjskich w celu przekonania się, jaką dokumentację znajdują w nich sprawy niewielkich społeczności lokalnych poddanych niegdyś władzy Imperium Rosyjskiego. Działania te były jednocześnie okazją do zapoznania się z metodyką pracy oraz organizacją archiwów rosyjskich.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych

Wstęp wolny

DŻEM w Filharmonii już 6 grudnia!


Bilety na KONCERT ZESPOŁU DŻEM W FILHARMONII CZĘSTOCHOWSKIEJ  mają  już swoich właścicieli!

Dziś zwycięzcy  otrzymają e-mail z informacją o wygranej.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach!

TAKAfucha" - kampania społeczna

w Częstochowie powstała nowa kampania społeczna: "TAKAfucha".
Dotyczy ona godnej pracy i przedsiębiorstw, a dokładnie problemu mobbingu i seksizmu w miejscu pracy.
Zapraszamy do obejrzenia spotu kampanii: https://www.youtube.com/watch?v=WelBMmeah_w&feature=youtu.be

sobota, 21 listopada 2015

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Misja: rodzinka - John-Paul Flintoff, Hariett Green

Zastanawiasz się, jakie tajemnice skrywa dziadek ze strony matki? Myślisz czasem o wstydliwej miłości ciotecznej prababki, na którą wszyscy spuszczają zasłonę milczenia? Chciałbyś wiedzieć, jak rozpoczął się ognisty romans rodziców? A może bezskutecznie próbujesz odnaleźć smak powideł ze śliwki robionych przez babcię?

 Ta książka pomoże ci odkryć rodzinne tajemnice i zbudować niezwykły album, pamiętnik rodu, który z pewnością stanie się kiedyś niebanalnym źródłem historycznym i skarbnicą wspomnień o przodkach dla przyszłych pokoleń. Podejmij wyzwanie, zbierz rodzinną drużynę i razem wypełnijcie treścią karty tej niezwykłej księgi przygotowanej przez Harriet Green i Johna-Paula Flintoffa.

 Uwaga! Będziecie musieli zamienić się w historyków, detektywów, degustatorów, kiperów i antropologów. Nie unikniecie rysowania, wklejania, pisania, malowania, śledzenia, kopania w przeszłości i – tego co najlepsze - rodzinnych pogaduch!

 Podejmijcie misję „rodzinka” i stwórzcie własną księgę rodu.

piątek, 20 listopada 2015

„Tydzień Przedsiębiorcy” już od poniedziałku

Już od najbliższego poniedziałku częstochowski Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na „Tydzień Przedsiębiorcy”.
 „Tydzień Przedsiębiorcy” organizowany jest przez ZUS już od kilku lat. Tegoroczny, w dniach 23 -27 listopada, odbywa się pod hasłem „ZUS dla Biznesu”.
- Zapraszamy nie tylko aktywnych płatników składek, ale także tych, którzy przedsiębiorcami dopiero zamierzają zostać –mówi Ewa Jęczmyk, rzecznik prasowy Oddziału ZUS
w Częstochowie.
W ramach „Tygodnia Przedsiębiorcy” częstochowski Oddział przygotował szkolenia
i seminaria, poświęcone codziennie innemu zagadnieniu:
Poniedziałek 23 listopada„Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej – poznaj swoje prawa i obowiązki”
Wtorek 24 listopada – „Jakość danych a rozliczenie konta”
Środa 25 listopada – „Przedawnienie należności z tytułu składek od 1999 r.”
Czwartek 26 listopada – „Ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe”
Piątek 27 listopada – „Rozliczanie i wypłata świadczeń”.
          Wszystkie seminaria rozpoczynają się o godz. 10.00 w siedzibie Oddziału ZUS
w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego 43/45 w sali 312 (III piętro). Zgłoszenia na seminaria przyjmowane są pod numerem telefonu: 368-92-96.
Poza seminariami będzie można też spotkać się ze specjalistami ZUS oraz zasięgnąć porad ekspertów z innych instytucji, m.in. urzędu skarbowego, urzędu miasta, Narodowego Funduszu Zdrowia czy Powiatowego Urzędu Pracy. W trakcie spotkań z przedsiębiorcami przedstawiciele Zakładu będą szeroko informować o nowym narzędziu służącym szybkiemu
i bezbłędnemu sporządzaniu dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych - Interaktywnym Płatniku Plus. Będzie można również dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w poprawę bezpieczeństwa pracy przy wsparciu ZUS oraz nowej bezpłatnej usłudze - doradcy ds. ulg
i umorzeń. Podczas „Tygodnia Przedsiębiorcy” wszyscy zainteresowani będą mogli założyć bezpłatny profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, który umożliwi m.in. otrzymywanie od stycznia 2016 r. elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA.


Ferrari powiezie do ślubu? W Galerii Jurajskiej ruszają Targi Ślubne

Aż 45 firm zaprezentuje się w Galerii Jurajskiej podczas rozpoczynających się tam w sobotę Targów Ślubnych.  Wśród wystawców m.in. salony sukien ślubnych, floryści, hotele i… samochody, w tym czerwone Ferrari.

Czy wypada ubrać się do ślubu w czarną mini suknię, a przyjęcie zorganizować… pod wodą? Już w najbliższy weekend w Galerii Jurajskiej będzie można znaleźć odpowiedź na każde pytanie, które nurtuje przyszłych nowożeńców. W centrum handlowym odbędą się Targi Ślubne.

Skupią one aż 45 firm, bez których nie może się obejść żadne wesele. Wśród wystawców pojawią się m.in. salony sukien ślubnych, barmani, cukiernie, fotografowie oraz hotele i restauracje.  Będzie można zasięgnąć zarówno porad m.in. dekoratorów, wedding plannerów, stylistów oraz florystów, jak również restauratorów i barmanów.

- Zgromadziliśmy w jednym miejscu firmy i osoby, które na co dzień zajmują się organizacją ślubów marzeń. W weekend będziemy mogli więc nie tylko zaplanować swoje wesele, ale także zobaczyć realizacje z innych wesel, a tym samym poszukać pomysłów na swój własny ślub - mówi Violetta Dziubin, marketing manager Galerii Jurajskiej.

Tych ostatnich będzie można szukać m.in. na stoiskach fotografów, florystów, cukierników i salonów sukien ślubnych. Swoje oferty zaprezentują także najpopularniejsze w regionie hotele i restauracje m.in.  Płac Pawłowice, Pałac Nieznanice czy Biały Borek.

Przyszłe panny młode dowiedzą się także, jak przygotować się do ślubu. Porad udzielać będą styliści, makijażyści oraz instruktorzy tańca i fitness. Z myślą o pannach młodych odbędą się także pokazy mody ślubnej.  Także panowie znajdą coś dla siebie, na targach nie zabranie salonów z garniturami i winiarni.

Prawdziwą gratką targów będzie pokaz samochodów, którymi można pojechać do ślubu. Wśród prezentowanych aut znajdzie się m.in. czerwone Ferrari. Wśród atrakcji pojawią się także pokazy iluzjonistów i zespołu tanecznego.

- Na targach znajdziemy setki, jeśli nie tysiące ślubnych inspiracji. Począwszy od tego, jak ma wyglądać opalenizna i nasza figura, poprzez winnicę, która dostarczy nam wino, a skończywszy na marce i wieku samochodu, którym młoda para pojedzie na miesiąc miodowy - zapowiada Violetta Dziubin.


Targi odbywają się 21 i 22 listopada (sobota i niedziela) w godz. od 10 do 19. Wstęp wolny.

Złodziej w Filharmonii w doborowej obsadzie

Właśnie wysłaliśmy maile do zwycięzców konkursu: ZŁODZIEJ.
Ten kto dostał  wiadomość e-mail o wygranej  będzie mógł odebrać podwójne zaproszenie na spektakl Złodziej w doborowej obsadzie: Renata Dancewicz, Izabela Kuna, Cezary Żak, Rafał Królikowski, Leszek Lichota, Jacek Braciak.
Filharmonia Częstochowska
12 GRUDNIA  2015r. - godz. 16:00 i 19:00 
Sprawdzajcie pocztę!
Serdecznie zapraszamy na spektakl!

[DOPLER RADZI] Refleksole i żaluzje fasadowe rozwiązaniem nie tylko na przenikanie promieni słonecznych.

Co zrobić,  aby w domu, czy firmie było wygodnie i komfortowo, a przy okazji bezpiecznie?

Częstochowska firma DOPLER - wiodący producent rolet, bram garażowych, markiz przedstawia Państwu jak ważną i skuteczną rolę pełnią zamontowane dobrej jakości ROLETY, REFLEKSOLE oraz ŻALUZJE FASADOWE:

http://czest.info/buduj-remontuj-urządzaj


***********
Zapraszamy do siedziby producenta, na ul. Legionów 94a, 
tel/fax 34 365 60 06 oraz na stronę www.dopler.pl

***********





[WYGRAJ KSIĄŻKĘ] Konkurs rozwiązany


Książka: "Święta bez chemii - Julity Bator ma już swoich właścicieli!
Dziś zwycięzcy  otrzymają e-mail z informacją o wygranej.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w następnych konkursach!
*****

Książka, która nie zawiera chemii ani polepszaczy smaku!
Co to znaczy zdrowo się odżywiać?
http://czest.info/kulinaria

czwartek, 19 listopada 2015

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Krym. Miłość i nienawiść - Maciej Jastrzębski

Czy w morzu nienawiści można odnaleźć ukraińsko - rosyjską miłość?

 Maciej Jastrzębski, dziennikarz Polskiego Radia i niestrudzony badacz krain położonych na wschód od nas – autor książek: Matrioszka Rosja i Jastrząb oraz Klątwa gruzińskiego tortu – tym razem wybrał się na Krym.
Jednak nie na ten bajkowy, opiewany w powieściach, wierszach, filmach i pieśniach miłych duszy każdego Słowianina, tylko na ten prawdziwy. Z krwi i kości. Krym Anno Domini 2015. Krym, który padł ofiarą aneksji. Zamieszkany przez skłóconych ze sobą Ukraińców, Tatarów i Rosjan. Dokąd powiedzie te narody najnowsza historia? Co się stanie z pięknym półwyspem, dawną perłą tatarskiego chanatu i rosyjskiego cesarstwa? I czy możliwa jest jeszcze miłość na Krymie, skoro tyle tu nienawiści?

Balladowo-andrzejowo w ROK-u

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie zaprasza na spotkanie andrzejkowe:


Balladowo - Andrzejkowo 
Paweł Łowicki z Zespołem


28 listopada 2015 r. o godz. 18.00


Cena promocyjna biletu wstępu: 20 zł
(do nabycia w sekretariacie ROK)

Zagrają dla Państwa: (po raz ostatni w tym roku w Częstochowie)

PAWEŁ ŁOWICKI - Wokal 
JACEK DZWONOWSKI - Skrzypce 
ROBERT GLIŃSKI - Gitara 
WOJTEK KRÓLIKOWSKI - Piano 
MARCIN KĘDZIA - Bas 
MARIUSZ MIGAS - Perkusja

W programie:
- premierowy pokaz teledysku "Niepomarańczowo"
- andrzejkowa lampka wina

[SPORT] Norwid Częstochowa kontra SMS PZPS SpałaII

Do końca pierwszej rundy rozgrywek II ligi zostały 2 kolejki. Najbliższą Norwid Częstochowa rozegra na własnym parkiecie. Przeciwnikiem Norwia będzie zespół SMS PZPS Spała II. Mecze z uczniami SMS zawsze wyzwalają dodatkowe emocje i stoją na wysokim poziomie sportowym! Bądźcie z tu i pomóżcie podtrzymać serię zwycięstw Częstochowy!
To już walka o fotel lidera.
Rozpoczęcie: 21 listopada, godz. 17.00, ul. Jasnogórska 8.

Turystyka na wesoło


Więcej saturystyki: http://czest.info/podroze

Przypominamy: zadbajmy o rośliny przed nadejściem chłodów.

Ogród to miejsce, w którym życie - dosłownie i w przenośni - rozkwita szczególnie latem. Towarzyszą mu spotkania przy grillu, zabawy na świeżym powietrzu oraz różnorodne prace remontowe. Schyłek jesieni to zatem świetna okazja do tego, by przygotować nasz ogród na zimowe dni.

Jesienią trzeba z ogrodu usunąć opadłe liście


 Największym problemem jest przerastająca roślinność, czyli mech i chwasty, które przedostają się przez fugi. Aby się ich pozbyć, warto je regularnie usuwać przez cały rok. Przed zimą najlepiej dodatkowo wykonać tzw. oprysk ekologiczny, który jest alternatywą dla środków chemicznych. Przygotowujemy go mieszając ocet z wodą w proporcji 2:1 i spryskujemy otrzymanym roztworem wszystkie chwasty.

Jesieńia koniecznie należy zadbać o trawnik. Oprócz standardowego koszenia trawy warto pamiętać o jego napowietrzeniu. Dzięki takim zabiegom pielęgnacyjnym sprawimy, że szybciej zazieleni się on na wiosnę. Dodatkowo warto wcześniej zgrabić liście, które możemy wykorzystać jako kompost na rabaty. Taka warstwa liści świetnie sprawdza się jako izolator do utrzymania dodatniej temperatury, a jak wiadomo przymrozki jesienne zawsze zaczynają się od gruntu. 

Jesień to pora roku, w której bez żadnych obaw przed nadchodzącymi przymrozkami możemy sadzić średniej wielkości drzewa. To najlepszy okres, gdyż  roślina czując nadchodzącą zmianę temperatur będzie dążyła do intensywniejszej asymilacji w nowym gruncie. W październiku możemy także przystąpić do sadzenia takich roślin jak krokusy, narcyzy, tulipany czy hiacynty. Nie zaleca się sadzenia krzewów, gdyż mogą one łatwo przemarznąć.

Po więcej praktycznych porad oraz na zakupy zapraszamy do 
ul. Rocha 219 b oraz Jana Pawła II 2 w Częstochowie.