piątek, 28 listopada 2014

Tłumy na koncercie Mrozu w Galerii Jurajskiej [zdjęcia]

Tłumy fanów szalały wczoraj podczas koncertu Mrozu w Galerii Jurajskiej. Artysta dał tam ponad godzinny koncert, spotkał się także z fanami.

Podczas występu jednego z najpopularniejszych dziś piosenkarzy w Polsce można było usłyszeć największe przeboje artysty, w tym kawałki pochodzące z ostatniej płyty „Rollercoaster”,  będącej efektem współpracy m.in. z producentem Dryskullem, a także Tomsonem z Afromental i raperem Frenchy. Nie zabrakło także hitów z płyt  - „Vabank” i  „Miliony monet”.

Mrozu, czyli Łukasz Mróz, ma 27 lat i kilkanaście przebojów na swoim koncie. Zadebiutował w 2009 roku płytą „Miliony monet”. Pojawiał się także gościnnie na płytach m.in. TeDe, DJ Frodo i RasLusta. 
W 2014 roku zgarnął aż 2 nagrody ESKA Music Awards, w tym w kategorii „Najlepszy artysta”. Nagrodzono go także za teledysk „Nie mamy nic do stracenia”. Ten ostatni na YouTube ma już ponad 4,2 miliona wyświetleń!

Zobacz zdjęcia:
http://czest.info/Mrozu-w-Galerii-zdjęcia







[ZDROWIE] Bardzo ważna wczesna interwencja

Wczesna interwencja oznacza wszystkie realne poczynania, których celem jest stymulacja małego dziecka, w zakresie kompensacji braków rozwojowych oraz wykorzystania tych rezerw, które są ponad przeciętne możliwości dziecka. Wczesna interwencja, to także przygotowanie rodziców do umiejętnego postępowania z dzieckiem i pozbycie się przez nich przekonania o własnej niekompetencji.

Wczesna interwencja odgrywa istotne znaczenie:

- zmniejsza ryzyko opóźnień rozwojowych dziecka 
- spełnia funkcję leczniczą- umożliwia osiąganie w miarę normalnego procesu rozwoju i
zapobiega pogłębianiu wad 
- zmniejsza skutki uboczne upośledzenia ciężkiego na dziecku 
-jest efektywną metodą pomocy rodzicom w zakresie postępowania z dzieckiem
niepełnosprawnym 
- dostarcza informacji z zakresu diagnozy, przyczyn niepełnosprawności,
prognoz, wiedzy na temat normalnego rozwoju dziecka i jego stymulacji 
- umożliwia całej rodzinie przystosowanie się do nowej sytuacji związanej z obecnością i
postępowaniem wobec dziecka niepełnosprawnego


We wczesnej interwencji pomoże Państwu Międzynarodowe Centrum Rehabilitacji "Ren-pol"  Renaty Gębicz-Budzyńskiej:  Radomsko, ul. Brzeźnicka 81, tel. 500 490 325  oraz Kletnia, ul. Częstochowska 3,  Gomunice.

czwartek, 27 listopada 2014

Matka Feministka, Polka, Żydówka” – spotkanie z Agnieszką Graff

Centrum Promocji Młodych, Willa Generała, al. Wolności 30
28 listopada 2014, g. 19:00. Wstęp wolny.
Więcej na stronie: http://cpm.muzeumczestochowa.pl/imprezy/dzialania-uzupelniajace/matka-feministka-polka-zydowka-spotkanie-z-agnieszka-graff

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Kultowa trylogia fantasy - Gart Nix

GART NIX POWRACA!

A wraz z nim: Sabriel, Lirael i Abhorsen!

Wznowienie kultowej trylogii fantasy w nowej szacie graficznej!
O trylogii: http://czest.info/wydawnictwo-literackie




Sposób na „bawoli kark”

Zgrubienie w górnej części grzbietu, będące nagromadzeniem się tłuszczu, to nie tylko mankament figury. Taka dokuczliwość wprawia wiele osób, szczególnie kobiety, w zakłopotanie i kompleksy. Problem dodatkowo narasta, gdy masaże i zrzucenie zbędnych kilogramów nie pomagają. Okazuje się, że skutecznym sposobem na „bawoli kark” są zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem aparatu VelaShape redukujące tkankę.
Wszystko o sposobie na „bawoli kark”: http://czest.info/zdrowie


środa, 26 listopada 2014

Hugh Grant w roli nauczyciela na listopadowym Ladies Night

Cinema City zaprasza na ostatnie Ladies Night przed świętami! Wieczór uświetni Hugh Grant i Marisa Tomei w najnowszej komedii Marca Lawrence’a: Scenariusz na miłość. 27 listopada panie będą mogły poczuć się jak studentki jednego z największych amantów w historii kina. Życie pisze różne scenariusze, ale co jeśli skrypt życia chce napisać wielokrotnie nagradzany scenarzysta?  

Cinema City zaprasza wszystkie Panie na pokaz filmu Scenariusz na miłość, który odbędzie się przedpremierowo na listopadowym Ladies Night! Jest to ostatni wieczór cyklu przed świąteczną gorączką, a „poprowadzi” go wiecznie młody, szarmancki i niesamowicie przystojny Hugh Grant. Komedia twórcy Prosto w serce to fantastyczna opowieść o związku studentki i sławnego scenarzysty, który w wyniku braku weny – trafia na uczelnię jako wykładowca. Jednak klasa, którą będzie szkolił została przez niego skrupulatnie wybrana tworząc zbiór miss, cheerleaderek i kandydatek na fotomodelki. Spośród nich wyróżnia się jedna kobieta, która zajęcia rozpoczęła dużo później niż reszta dwudziestolatek. Scenariusz na miłość to zabawna wariacja na temat zachowania ludzi po doznaniu wypalenia zawodowego i nieoczkiwanych życiowych zmian. W głównych rolach nie tylko brytyjska gwiazda Hugh Grant, ale także utalentowana Marisa Tomei (Zapaśnik). Czy kiedyś rozchwytywany, a teraz zapomniany pisarz znajdzie swoje miejsce na hałaśliwej i „odmłodzonej” uczelni? A może nowa znajomość w postaci błyskotliwej studentki pomoże mu zdjąć maskę nieprzejednanego gwiazdora? Odpowiedzi na te pytania tylko na wieczorze ostatnim w tym roku wieczorze Ladies Night w Cinema City 27 listopada!

Jednak Ladies Night to nie tylko pokaz filmowy. Na miejscu każda z pań będzie mogła m.in. zaczerpnąć porad kosmetycznych, wymienić się doświadczeniami, ale co najważniejsze – miło spędzić czas. Na wszystkie uczestniczki czeka moc konkursów i atrakcyjnych nagród.

Ladies Night z przedpremierowym pokazem Scenariusz na miłość oraz specjalnymi atrakcjami odbędzie się 27 listopada w 17 kinach Cinema City w Polsce. Start o godzinie 19.30. 


KONKURS! Wygraj podwójne zaproszenie na listopadową odsłonę Ladies Night

Wśród tych, którzy prześlą do nas mail-a na adres: redakcja@czest.info z hasłem: "Ladies Night" rozlosujemy podwójne zaproszenie do Cinema City Wolność Częstochowa 27 listopada. Na maile czekamy do środy 26 listopada

Prosimy o podanie w mailu imienia i nazwiska oraz numeru telefonu.

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Życie niebywałe. Wspomnienia Fotokompozytora - Ryszard Horowitz

Wciągająca opowieść o pokonaniu fatum, marzeniu o wolności i spełnionym amerykańskim śnie.

Powojenny Kraków, artystyczne kręgi, początki legendarnej Piwnicy pod Baranami. Nowy Jork niczym z serialu „Mad Men” – miasto jazzu, wielkich marzeń i nieograniczonych możliwości. Wszystko to poprzedzone przejściem przez piekło getta i obozów koncentracyjnych.

 W swojej autobiografii Ryszard Horowitz, najsłynniejszy polski fotograf i jeden z pionierów współczesnej reklamy, opowiada o przypadku i przeznaczeniu, o trudnej drodze do sukcesu i sile wielkiej miłości. Odkrywa przed nami kulisy bezwzględnego świata show-businessu, mówi o wieloletniej przyjaźni z Romanem Polańskim, o spotkaniach z Mickiem Jaggerem, Andym Warholem, Davidem Brubeckiem czy Richardem Avedonem. Nie tylko kreśli barwny portret epoki, odsłania też tajemnice swojego warsztatu fotograficznego.

 „ŻYCIE NIEBYWAŁE” ZAWIERA FOTOGRAFIE Z ARCHIWUM RODZINNEGO I ZNAKOMITE PRACE 
AUTORA.

Fotograf Ryszard Horowitz został 24 września w Nowym Jorku odznaczony krzyżem komandorskim Orderem Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Mrozu zagra w Galerii Jurajskiej

Już 27 listopada w Galerii Jurajskiej zagra Mrozu. Artysta znany z takich hitów jak „Nic do stracenia”, „Jak nie my to kto” i „Miliony monet” da ponad godzinny koncert. Spotka się  także ze swoimi fanami. Wstęp na wydarzenie jest wolny. 

Od blisko 5 lat okupuje szczyty list przebojów, teraz zagra koncert w Galerii Jurajskiej w Częstochowie. Już 27 listopada na scenie największego w mieście centrum handlowego wystąpi Mrozu, jeden z najpopularniejszych dziś piosenkarzy w Polsce. 

Podczas ponad godzinnego koncertu w Galerii Jurajskiej będzie można usłyszeć największe przeboje artysty, w tym kawałki pochodzące z ostatniej płyty „Rollercoaster”,  będącej efektem współpracy m.in. z producentem Dryskullem, a także Tomsonem z Afromental i raperem Frenchy. Usłyszymy także hity z wcześniejszych płyt  - „Vabank” i debiutanckiej - „Miliony monet”. Po koncercie natomiast zaplanowane jest spotkanie artysty z fanami i podpisywanie płyt. 

- Koncert w Galerii Jurajskiej będzie okazją do tego, żeby nie tylko posłuchać największych hitów Mrozu, ale także do tego, żeby spotkać się z piosenkarzem, zamienić parę słów, zdobyć autograf - mówi  Violetta Dziubin, marketing manager Galerii Jurajskiej. 

Mrozu, czyli Łukasz Mróz, ma 27 lat i kilkanaście przebojów na swoim koncie. Zadebiutował w 2009 roku płytą „Miliony monet”. Pojawiał się także gościnnie na płytach m.in. TeDe, DJ Frodo i RasLusta. 
W 2014 roku zgarnął aż 2 nagrody ESKA Music Awards, w tym w kategorii „Najlepszy artysta”. Nagrodzono go także za teledysk „Nie mamy nic do stracenia”. Ten ostatni na YouTube ma już ponad 4,2 miliona wyświetleń! 

Koncert Mrozu 
Galeria Jurajska, Częstochowa 
27 listopada (czwartek), godz. 19.00 
Wstęp wolny 

Uroczyste podsumowanie KONKURSU DESIGN. TRZY KOLORY SEGREGACJI

28 listopada 2014 r. o godz. 12.00 zapraszamy do Sali Reprezentacyjnej Ratusza na uroczyste podsumowanie KONKURSU DESIGN. TRZY KOLORY SEGREGACJI oraz wręczenie nagród i wyróżnień.
Projekt pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka.
Koordynacja projektu: Muzeum Częstochowskie – Multicentrum „Zodiak”

poniedziałek, 24 listopada 2014

Kto musi mieć kasę fiskalną - nowe przepisy

Z dniem, 1 stycznia 2015 wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Finansów , które mówi jakie grupy usługowe, są objęte obowiązkiem posiadania kas fiskalnych, niezależnie od obrotu.

Zapraszamy do zapoznania się z listą, aby po nowym roku urząd skarbowy, nie musiał nas nieprzyjemnie zaskoczyć.

Będą to:

DZIAŁALNOŚĆ PRAWNICZA, RACHUNKOWO-KSIĘGOWA I DORADZTWO PODATKOWE

Działalność prawnicza

adwokaci, radcowie prawni, komornicy, sędziowie polubowni, rzecznicy patentowi, radcowie prawni, mediatorzy sądowi

Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe

doradztwo podatkowe i reprezentowanie klientów przed organami podatkowymi, przygotowywanie dokumentów o dochodach osób i firm w celach podatkowych, działalność biegłych księgowych i biegłych rewidentów

OPIEKA ZDROWOTNA

Praktyka lekarska ogólna

porady lekarskie, diagnostyka oraz leczenie świadczone przez lekarzy ogólnych

Praktyka lekarska specjalistyczna

porady, diagnostyka i leczenie świadczone przez lekarzy specjalistów, włączając chirurgów

Praktyka lekarska dentystyczna

praktyki dentystyczne o charakterze ogólnym lub specjalistycznym np. periodontologia, ortodoncja, operacje dentystyczne

HANDEL HURTOWY I DETALICZNY POJAZDAMI SAMOCHODOWYMI; NAPRAWA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH

Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli

naprawy mechaniczne, naprawy elektryczne, naprawy elektronicznych systemów wtryskowych, przeglądy, naprawy nadwozia, naprawy części, mycie, polerowanie itp., lakierowanie i malowanie, naprawy szyb i okien, naprawy siedzeń samochodowych, naprawy opon i dętek, zakładanie lub wymiana, wykonywanie zabiegów antykorozyjnych w pojazdach samochodowych, z wyłączeniem motocykli, instalowanie części i akcesoriów w pojazdach samochodowych (niebędące częścią procesu produkcji), z wyłączeniem motocykli.

TRANSPORT LĄDOWY ORAZ TRANSPORT RUROCIĄGOWY

Działalność taksówek osobowych

działalność polegającą na wynajmowaniu samochodów osobowych i furgonetek (< =3,5 t) z kierowcą.

Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany

rozkładowe dalekobieżne przewozy autobusowe, wynajem autobusów z kierowcą, przewozy wycieczkowe i turystyczne oraz inne okazjonalne przewozy autobusowe kursujące bez ustalonego rozkładu, autobusowe przewozy szkolne i pracownicze, działalność kolejek linowych naziemnych, kolejek linowych, wyciągów orczykowych i wyciągów narciarskich pod warunkiem, że nie są częścią miejskiego lub podmiejskiego systemu komunikacji, przewozy wahadłowe między portem lotniczym a stałymi punktami w centrum miasta


POZOSTAŁA INDYWIDUALNA DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA

Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne

mycie, obcinanie i układanie, czesanie, suszenie, farbowanie, prostowanie włosów, wykonywanie trwałej ondulacji oraz podobne czynności świadczone dla mężczyzn i kobiet, golenie i przycinanie brody, masaż twarzy, manicure i pedicure, robienie makijażu itp., pozostałe zabiegi kosmetyczne, gdzie indziej niesklasyfikowane.

DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA ZWIĄZANA Z WYŻYWIENIEM

Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne

restauracje, kawiarnie, fast food, bary mleczne, bary szybkiej obsługi, lodziarnie, pizzerie, żywność na wynos, restauracje lub bary w środkach transportu, wykonywaną przez oddzielne jednostki

Ruchome placówki gastronomiczne

obwoźni sprzedawcy lodów, wózki z żywnością, przyczepy gastronomiczne, przygotowywanie żywności na straganach

Więcej szczegółów oraz odpowiedzi na pytania pod nr tel.: 601 093 323 oraz na stronie: 
http://www.kasy.czest.pl/

Filharmonia Częstochowska zaprasza w grudniu.


Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem Filharmonii Częstochowskiej w Grudniu 2014: http://czest.info/Filharmonia-repertuar-GRUDZIEŃ


Zapraszamy do Filharmonii Częstochowskiej


DO SERCA PRZYTUL PSA Koncert Andrzejkowy 
Piosenki Jana Kaczmarka 
Piątek 28.11.2014r., godz. 19.00; Sala koncertowa 

Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Andrzej Kosendiak – dyrygent
Aga Damrych – wokal, Marta Dzwonkowska – wokal
Jerzy Skoczylas – wokal i prowadzenie


Do serca przytul psa to koncert poświęcony twórczości zmarłego w 2007 roku Jana Kaczmarka – satyryka, poety, jednego z założycieli Kabaretu Elita, współtwórcy audycji rozrywkowych Studio 202 czy 60 minut na godzinę. W programie usłyszymy piosenki, do których teksty napisał Jan Kaczmarek (niektóre wspólnie z Jerzym Skoczylasem ). Prócz tytułowej ballady zabrzmi też między innymi: Kurna chata, Nie odlecimy do ciepłych krajów, Czego się boisz głupia i wiele innych utworów znanych z anteny radiowej i sceny kabaretowej. Muzykę do tekstów Jana Kaczmarka, której autorami są m.in. Włodzimierz Plaskota i Bogusław Klimsa, zaaranżował na orkiestrę symfoniczną Jan Walczyński. Gospodarzem wieczoru jest twórca kabaretowy Jerzy Skoczylas – kolega Jana Kaczmarka, z którym przed laty zakładał Elitę. Nie zabraknie więc wspomnień, anegdot i żartobliwych opowieści z czasów wspólnej kabaretowej działalności. Zapraszamy na spotkanie z markową, kabaretową piosenką, na chwilę wspomnień i porcję dobrego humoru.

Cena biletów: 35 zł (normalny), 30 zł (ulgowy), 20 zł (UTW)



Koncert połączony z promocją akcji Nie kupuj – Adoptuj! oraz zbiórką pieniędzy na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie


KONKURS! Wygraj  podwójne zaproszenie do Filharmonii Częstochowskiej

Każdy, kto do czwartku przyśle do nas e-mail na adres redakcja@czest.info z hasłem: "Do serca przytul psa" w temacie,  weźmie udział w losowaniu zaproszeń , które będą do odbioru w kasie Filharmonii przed koncertem.
Prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu.Zwycięzców powiadomimy zwrotnie mailem lub sms-em.



Nowości w czeskich ośrodkach narciarskich

Przed zbliżającym się sezonem, czeskie ośrodki narciarskie zainwestowały w infrastrukturę setki milionów koron, chcąc zapewnić najwyższą jakość narciarzom i snowboarderom. Najwięcej środków przeznaczono na modernizację i budowę tras zjazdowych, powstaną także nowe kolejki i wyciągi, a także wydajniesze systemy sztucznego naśnieżania.
Szczegółowe informacje: http://czest.info/podroze

Sportowcy stawiają na liofilizację!


Sportowcy szczególną wagę musza przykładać do racjonalnego odżywiania. Ważne jest, aby ich dieta była urozmaicona, czyli zawierała białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne, witaminy oraz błonnik. Osoby zajmujące się sportem zawodowo coraz częściej sięgają po niestandardowe źródła tych składników, które łączą w sobie dwie cechy – są zdrowe i jednocześnie szybkie w przygotowaniu.
Sportowcy to grupa zawodowa, która często uczestniczy w wyjazdach. Wiąże się to z najróżniejszymi konsekwencjami, m.in. utrudnionym dostępem do świeżych posiłków przygotowanych zgodnie z wytycznymi racjonalnej diety. Osoby aktywne fizycznie często wybierają więc produkty liofilizowane.
Więcej: http://czest.info/kulinaria

BAL ANDRZEJKOWY w Pałacu NIEZNANICE

SOBOTA, 29 LISTOPADA, GODZ.18.
Pałac Nieznanice zaprasza na wieczór pełen wrażeń !


W programie:
wykład Astrolog E.Kłobus: „Życie pod wpływem Gwiazd”, lanie wosku, wróżby z kart, możliwość konsultacji…
Czarodziejskie Menu: zupa czarownicy z gruszką,
drób z bajki na zielonym dywanie, trunek z jagód 
Szalone tańce  z DJ MARTINEZ.
Cena 90 zł/os
Więcej informacji na: www.nieznanice.pl 
ul. Sobieskiego 22A, Nieznanice, 42-270 Kłomnice, 20 km od Cz-wy 
Rezerwacje: palac@nieznanice.pl 
Tel 34 32 81 998


[POLECAMY KSIĄŻKĘ] RANCZO 2 - Robert Brutter, Jerzy Niemczuk

Książkowa wersja drugiego sezonu Rancza, ulubionego serialu  milionów Polaków!

Opowieść dla wszystkich, którzy pokochali perypetie mieszkańców Wilkowyj. Kultowe dialogi, duża dawka humoru i wątki, które nie pojawiły się w wersji telewizyjnej!

Druga część Rancza wypełniona jest marzeniami. Lucy chce Kusego, Kusy sztuki, Stach Japycz – Michałowej, doktor Wezół – Szkotów, ale tylko w sensie zawodowym.  Wójt chce Violetki, w sensie jak najbardziej prywatnym, którą także, a nawet jeszcze bardziej chce policjant. Jeśli dodać do tego Pietrka, który chce Klaudii i Więcławskiego, który z kolei chce rozwodu – to robi się naprawdę niezły festiwal życzeń.

 Czytaj i śmiej się do łez!

Super Promocja na kortach Aspro

Kup karnet lub abonament do końca grudnia, a  Twoje godziny zostaną podwojone!
* gratisowe godziny będzie można wykorzystać w okresie od 1.05.2015 do 30.09.2015 na kortach zewnętrznych
Korty ASPRO, ul. Wręczycka 259, tel.: 666 749 814

sobota, 22 listopada 2014

[KSIĄŻKA DLA DZIECI] Jego Wysokość Longin - Marcin Prokop

Od Longina do Marcina

Longin mieszka w kuchni (bo jego pokój to właściwie kawałek kuchni, w której tata wydzielił dla niego miejsce), uwielbia bawić się resorakami (nawet nie mówcie, że nie wiecie, co to jest!), a jego marzeniem jest nowiutkie atari (no dobra, tu podpowiedź: to ma joystick i można na tym grać w gry). Nie lubi zabawy w chowanego, bo zawsze jakoś wystaje – a to głowa, a to ręce, a to nogi. A poza tym zawsze wpakuje się w jakieś tarapaty (ale słowo, wcale nie specjalnie!). Na pewno byście się dogadali!

 Longin, co z ciebie wyrośnie?! Już wiadomo. Marcin Prokop, czyli jak dorastałem w PRL-u.

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Mój Miłosz - Marek Skwarnicki

Biały Kruk
Wspomnienia Marka Skwarnickiego o Czesławie Miłoszu zawarte w tej książce doprowadzone zostały do ostatnich dni życia Noblisty. Są nie tylko zapisem przyjaźni, ale ukazują całą epokę, w którą wpisali się bohaterowie tej książki. Obszernie cytowana korespondencja między poetami ujawnia wiele osobistych sympatii i antypatii Miłosza oraz rozterki duchowe wielkiego artysty. Z zamieszczonych listów i zapisów rozmów, które obejmują niemal pół wieku, wyłania się Miłosz znacznie ciekawszy aniżeli ten, którego znamy z bardziej lub mniej przychylnych opracowań i biogramów. Korespondencja „starego poety” (Miłosz) z „młodszym” (Skwarnicki) mówią o autorze „Zniewolonego umysłu” być może nawet więcej, aniżeli spuścizna literacka. Są kluczem do kolejnych drzwi, za którymi staje prawdziwsza postać Czesława Miłosza.
Wielkim walorem książki są również dokumentalne, nieznane zdjęcia (ponad 60!) z rodzinnego archiwum, autorstwa m.in. brata Noblisty, Andrzeja, oraz fotografie Adama Bujaka.        

piątek, 21 listopada 2014

PREMIEROWY PROGRAM „KILAR, HADYNA - DWA SERCA, JEDEN ŚLĄSK”

2 grudnia 2014 roku o godz. 19:00, w Rybnickim Centrum Kultury odbędzie się premiera nowego programu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - „Kilar, Hadyna - dwa serca, jeden Śląsk”. Koncert uświetni 50 - lecie Teatru Ziemi Rybnickiej. 

Koncert dwuczęściowy z udziałem chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, jest kompozycją najpiękniejszych utworów Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara. Pierwszą część programu stanowią dzieła Wojciecha Kilara, drugą - Stanisława Hadyny. Całość jest zbiorem wybranych utworów obu twórców, którzy odcisnęli artystyczne piętno na repertuarze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ich dzieła należą do największych przebojów Zespołu, utwory wokalne       i baletowe z muzyką Wojciecha Kilara i Stanisława Hadyny przez ponad 60 lat stanowią główne elementy oferty programowej „Śląska”. Autorskiego wyboru utworów do programu „Kilar, Hadyna - dwa serca, jeden Śląsk” dokonali wspólnie: Dyrektor Zespołu Zbigniew Cierniak i Kierownik Artystyczny Kazimierz Ratajczak. 

Twórczość Stanisława Hadyny jest najcenniejszym dziedzictwem jakie posiada Zespół „Śląsk”. Kompozycje Profesora i jego opracowania muzyczne stanowią trzon repertuaru „Śląska”, a wykonywanie ich niezmiennie od ponad 60 lat daje Zespołowi możliwość prezentowania hadynowskich dzieł kolejnym pokoleniom widzów. Zebranie największych szlagierów Stanisława Hadyny w programie dedykowanym założycielowi Zespołu i Wojciechowi Kilarowi, to hołd dla twórców którzy wyznaczyli artystyczny kierunek Zespołu wiele lat temu. 

Premierowy program rozpocznie „Polonez powitalny” do muzyki Wojciecha Kilara, w choreografii Jarosława Świątka. W opracowaniu muzycznym kompozytora usłyszymy także dawno nie wykonywanego „Koguta” czy walczyk „Sowa na gaju siada”, będzie jeden  z największych przebojów „Śląska” - „Głęboka studzienka” i wiele innych piosenek, które dla Zespołu opracował Wojciech Kilar. Balet zatańczy do „Poloneza” z filmu „Pan Tadeusz”, a także przeniesie nas w góralskie klimaty w „Harnasiu i zbójnikach” czy w „Suicie tańców żywieckich”. Zobaczymy także piękne, liryczne „Kujawiaki głuszyńskie”, które do muzyki Kompozytora opracowała choreograficznie Hanna Chojnacka. 

Drugą część koncertu, poświęconą Stanisławowi Hadynie, balet rozpocznie górnośląskim „Trojakiem” i „Karolinką” - utworami, które są znakami rozpoznawczymi Zespołu „Śląsk” na całym świecie. Nie zbraknie innych przebojów: „Gąski”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry” czy „Słoneczko wyszło” - pieśni śpiewanej przez białe głosy. Do kompozycji założyciela Zespołu balet zatańczy m.in. „Taniec chustkowy”, „Polkę wróbelek”, „Tańce podhalańskie”, „Kołomajki” oraz narodowe tańce: kujawiaka, oberka, krakowiaka - w choreografiach Elwiry Kamińskiej oraz poloneza i mazura w choreografii Władysława Stefanika.

Połączenie tych dwóch wielkich nazwisk w jednym programie nie jest przypadkowe. Twórcza współpraca Kilara i Hadyny rozpoczęła się w latach 60. ubiegłego wieku. Wojciech Kilar wielokrotnie podkreślał, że bez twórczości Stanisława Hadyny i epizodu współpracy z Zespołem „Śląsk” nie powstałyby jego największe, inspirowane folklorem dzieła – „Krzesany”, „Orawa” i „Siwa mgła”. Zespół „Śląsk” zawdzięcza Wojciechowi Kilarowi kompozycje i opracowania muzyczne około 30 utworów, które do dziś wzbogacają repertuar Zespołu i są jednymi z największych przebojów, m.in. „Głęboka studzienka”, „Odwiązała mi się”, „Nie chodź koło róży”, „Kogut”. Dla „Śląska” opracował „Suitę rozbarską” i „Suitę żywiecką”, melodie Zagłębia Dąbrowskiego i Ziemi Opolskiej, pieśni Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, tańce narodowe, a także liryczne „Kujawiaki głuszyńskie” czy zabawne „Dwa Michały”. Z okazji Jubileuszu 60 - lecia w 2013 roku, Zespół ponownie sięgnął także do kompozycji Wojciecha Kilara „Harnaś i zbójnicy”, a inny, niezwykle piękny utwór Kompozytora z 1986 roku pt. „Orawa” - pozostanie na zawsze perłą w repertuarze „Śląska”.

Zespół „Śląsk” nigdy nie zapominał o Wojciechu Kilarze. W 2002 roku, z okazji Jubileuszu 70 - lecia kompozytora, „Śląsk” opracował program oparty na jego muzyce. Premiera odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wojciech Kilar był także laureatem prestiżowej nagrody Zespołu - „Animus Sielesiae”, którą odebrał osobiście w Koszęcinie 1 lipca 2006 roku. Bogactwo Jego kompozycji zostało utrwalone na płycie pt. „Kilar -  Pieśni i Tańce Górnego Śląska, Zagłębia Dąbrowskiego oraz Górali Beskidu Żywieckiego”, wydanej w 2010 roku w ramach fonograficznej serii Złota Kolekcja „Śląska”. W tym samym roku „Śląsk” ponownie przypomniał twórczość Kompozytora przygotowując dwuczęściowy program „Kilar” w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry. Podczas jego premiery w Teatrze Śląskim w Katowicach Kompozytor zaszczycił Zespół swoją obecnością. „Śląsk” wziął także udział w nagraniu albumu wydanego z okazji 80 - rocznicy urodzin Wojciecha Kilara, za co odebrał w czerwcu 2013 roku Platynową Płytę.

Przez wiele lat Wojciech Kilar zasiadał w Radzie Programowej Zespołu, a w ostatnich latach - aż do śmierci - jako jej Honorowy Członek. W planie pracy artystycznej na rok 2014 przedstawionym zaledwie dwa tygodnie przed śmiercią Wojciecha Kilara, Zespół zaplanował wprowadzenie do oferty nowego, dwuczęściowego programu pt. „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk”. Planując tę repertuarową nowość Zespół nie zdawał sobie sprawy, że będzie to pomnik w hołdzie zmarłemu Kompozytorowi…


Bilety na premierowy koncert, w cenie 50 i 40 zł są do nabycia w Rybnickim Centrum Kultury. 

Pomoc dla Ratownika potrzebna

Apel Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie.

"Nasz kolega - pracownik częstochowskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i członek NSZZ "Solidarność" - Zbigniew Grabiński ma 53 lat. Jest żonaty, ma dwóch synów-studentów. Żona Zbyszka niedawno została zwolniona z pracy, a Zbyszek dowiedział się, że jest chory na nowotwór.



Pomóżcie ratować naszego Kolegę 

Długotrwałe zwolnienie lekarskie, wymuszone przez walkę z chorobą, wiąże się z utratą przez Zbyszka dużej części zarobków. Leczenie powoduje natomiast konieczność ponoszenia nadzwyczajnych wydatków, którym w obecnej sytuacji rodzinnej (utrata pracy przez żonę) Zbyszek nie jest w stanie podołać.
Jego praca ratownika w Pogotowiu nieraz przyczyniła się do ocalenia ludzkiego życia lub zdrowia. Teraz on sam znalazł się w ogromnej potrzebie. Dlatego zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli, członków NSZZ "Solidarność", o pomoc finansową, o solidarność w godzinie próby.

Prosimy o dokonywanie wpłat na konto KZ Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie:
PKO BP SA I O. w Częstochowie
30 1020 1664 0000 3702 0143 9538
z dopiskiem "Dla Zbyszka"

Z góry serdecznie dziękujemy,
Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie"


środa, 19 listopada 2014

Stań razem z Katniss do walki w Igrzyskach Śmierci w Cinema City!

W związku z premierą najnowszej części hitu Igrzyska Śmierci – Kosogłos, część 1, Cinema City przygotowało dla Was specjalną niespodziankę. Weźcie udział w aplikacji konkursowej i wygrajcie bilety na wyjątkowy maraton przygód Aberdeen. Najlepsi będę mogli „uzbroić” się w niesamowite gadżety prosto z finałowej części Igrzysk.

Cinema City przygotowało prawdziwą gratkę dla wszystkich miłośników ekranizacji bestsellerowej powieści Suzanne Collins. Dzięki specjalnej aplikacji znajdującej się na profilu Cinema City Poland na Facebooku możecie wygrywać wyjątkowe gadżety filmowe i bilety na maraton trylogii. Wystarczy dać się ponieść wyobraźni i opisać swoją taktykę na przeżycie w śmiertelnej rozgrywce Igrzysk. Wolicie utworzyć sojusz tak jak Katniss czy zastosować techniki skradania i pokonywać przeciwników z ukrycia? Może jak wojownicy z Dystryktu 2 stawiacie na otwartą walkę z przeciwnikiem? Nie ma żadnych ograniczeń, a tylko od Was zależy jaki plan przetrwania przyjmiecie. Do wygrania są podwójne zaproszenia na maraton Igrzysk Śmierci, który odbędzie się już 21 listopada w Cinema City. Najlepsi mistrzowie przetrwania mogą zdobyć słuchawki i breloki nawiązujące do filmu!

Władza ma swojego Kosogłosa

Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 1 to podzielony na dwa epizody film, który jest finałem niesamowitej trylogii w reżyserii Francisa Lawrence’a. Katniss – główna bohaterka, nigdy nie chciała brać udziału w krwawych rozgrywkach. Totalitarny rząd nie pozostawił jej jednak wyboru – wbrew moralnym regułom zabijanie i walka stały się jej „talentem”. Będąc najlepszą łuczniczką wśród wszystkich kandydatów, szybko stała się ulubienicą tłumu i maskotką rządzącego systemu. Rozdarta w polityczno-społecznej walce ludzi z państwem musi zadecydować, co zrobić, aby przerwać niekończącą się falę bezsensownego rozlewu krwi. Film Igrzyska Śmierci: Kosogłos.

 Część 1 będzie można zobaczyć we wszystkich kinach Cinema City w Polsce od 21 listopada. Właśnie ruszyła przedsprzedaż biletów na www.cinema-city.pl .

Maraton filmowy Igrzysk Śmierci, podczas którego wyświetlone zostaną filmy Igrzyska Śmierci, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia oraz Igrzyska Śmierci: Kosogłos. Część 1. odbędzie się 21 listopada, o godz. 22:00 w  Cinema City Wolność Częstochowa

Szczegółowy repertuar oraz możliwość zakupienia biletów na stronie www.cinema-city.pl oraz w aplikacji mobilnej Cinema City, dostępnej na iOS i Android.

*****************************************************************

KONKURS! Wygraj podwójne zaproszenie na Maraton filmowy Igrzysk Śmierci.

Wśród tych, którzy prześlą do nas mail-a na adres: redakcja@czest.info z hasłem: "Igrzyska Śmierci"  rozlosujemy podwójne zaproszenia do Cinema City Wolność Częstochowa na 21 listopada. Na maile czekamy do 20 listopada.

Prosimy o podanie w mailu imienia i nazwiska oraz numeru telefonu.


RUSZA WYPRAWA TOMKA MICHNIEWICZA W RAMACH KONKURSU SWOJĄ DROGĄ

Wydawnictwo Otwarte oraz Tomek Michniewicz, podróżnik i dziennikarz, we współpracy
z liniami lotniczymi KLM i Allegro ogłosili konkurs Swoją drogą. Wystarczyło w 250 znakach opisać, jak wyprawa w dowolne miejsce na świecie może zmienić życie zwycięzcy. Nagrodą jest wyjazd w to miejsce ze znanym podróżnikiem, Tomkiem Michniewiczem!

Laureatem został Dariusz Sieradzki, pracownik koncernu naftowego, który już w piątek 21 listopada wyruszy w podróż życia!


Fundacja Allegro All For Planet podczas analizowania zgłoszeń postanowiła nagrodzić jeszcze jedną osobę – Karolinę Lachotę, która urodziła się z małooczem, całkowitym zrośnięciem powiek,  bez gruczołów i dróg łzowych. Od urodzenia walczy o przywrócenie wzroku. Laureatka pojedzie w swoją podróż w 2015 roku.

Życzeniem Darka było ujrzenie na własne oczy tego, jak wyniszczająca jest polityka przemysłu naftowego. Dlatego Tomek zabiera go do Parku Narodowego Bwindi, który wraz z górami Ruwenzori i Parkiem Narodowym Wirunga tworzą olbrzymi kompleks ochrony dzikiej przyrody w samym sercu Afryki w Ugandzie. To teren poważnie zagrożony polityką przemysłu wydobywczego z uwagi na bogate złoża ropy naftowej. To także gęsta, równikowa dżungla, las deszczowy, najbogatszy ekosystem świata. Do tego – jedno z dwóch ostatnich siedlisk majestatycznych goryli górskich na naszej planecie.

Darek będzie mógł na własne oczy zobaczyć, do czego prowadzi obecna polityka wielkich koncernów i czym to grozi, jeśli się jej nie zmieni. Od pewnego czasu ma poczucie, że jest pośrednio odpowiedzialny za niszczenie środowiska naturalnego. Choć ma na utrzymaniu rodzinę, coraz poważniej myśli o radykalnej zmianie życiowej drogi. Kto wie, być może ta wyprawa będzie punktem zwrotnym w jego dotychczasowym życiu?

Partnerami konkursu są Allegro oraz tradycyjnie linie lotnicze KLM, które od lat stale wspierają Tomka w organizacji niestandardowych akcji, pisaniu książek, a także
w przygotowaniach licznych wypraw. Konkurs został objęty patronatem medialnym przez Program Pierwszy Polskiego Radia, Tanie-Loty.pl oraz telewizję TTV.


Tomek Michniewicz – dziennikarz, backpacker, fotograf, radiowiec i aktywista. Autor trzech bestsellerowych reportaży: Samsara. Na drogach, których nie ma, Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów oraz Swoją drogą, redaktor naczelny serwisu podróżniczego KoniecŚwiata.net. Kojarzony z anten radiowej Jedynki i Trójki i z telewizji TTV. Wcześniej dziennikarz m.in. Polityki i Polskiego Radia BIS. Laureat czterech statuetek na festiwalu cywilizacji i sztuki mediów, odkrywców i podróżników Mediatravel, nominowany do Kolosów
i nagrody National Geographic Traveler.

Mikołajki w Multicentrum „ZODIAK”!

Gdzie mieszka Święty Mikołaj? 
Co jedzą renifery? 
Gdzie leży Laponia?

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź podczas mikołajkowych warsztatów w Multicentrum „ZODIAK”, na które zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Mikołajki w Multicentrum będą pełne niespodzianek, każdy znajdzie dla siebie coś interesującego... Uczestnicy zajęć wezmą udział w warsztatach, w trakcie których każdy będzie mógł wykonać ozdoby świąteczne: pięknego renifera, wesołego mikołaja czy kolorową bombkę. Druga część zajęć przeniesie dzieci do fabryki zabawek, gdzie z klocków K’nex zostanie zbudowany zaprzęg Świętego Mikołaja pełen wymarzonych zabawek.
Zapraszamy od 1 do 5 grudnia 2014

Szczegółowe informacje na stronie Multicentrum\ "Zodiak" www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl w zakładce ZAPOWIEDZI...

[ZDROWIE] Wylew i co dalej?

"Moja żona (ma 45 lat) 5 miesięcy temu miała wylew. I chociaż nie był rozległy, spowodował częściowy niedowład lewej strony i zaburzenia mowy. Żona wydaje się w miarę sprawna, ale jest zupełnie wyłączona z życia. Nasz lekarz rodzinny stwierdził, że występują u niej objawy otępienne.  Czy będzie w stanie wrócić do zawodowego życia? Jest wziętym architektem, teraz przebywa na zwolnieniu lekarskim" – Piotr   

Na pytania Czytelników odpowiada Sławomir Wolniak, lekarz specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa:


          Otępienie, czyli demencja, jest chorobą spowodowaną uszkodzeniem mózgu, które znacznie obniża sprawność umysłową. Wbrew powszechnym schematom nie dotyczy ona tylko osób  starszych i nie jest normalnym objawem procesów starzenia się. Oprócz chorób, takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona czy Pika, do objawów demencji prowadzić mogą również choroby naczyniowe, takie jak udar czy wylew krwi do mózgu. Myślę, że stwierdzenie zaburzeń otępiennych u Pana żony, bez specjalistycznej analizy wyników badań (w tym neuropsychologicznych) i testów psychometrycznych, nie jest uprawomocnione. Wielu moich pacjentów, ze znacznie większymi uszkodzeniami mózgu, wróciło do pełni sił i podjęło pracę. 
Niezwykle ważne jest, aby tuż po ustabilizowaniu stanu chorego podjąć rehabilitację i ćwiczenia, które przywrócą funkcjonowanie uszkodzonych połączeń nerwowych. Stwierdzono, że osoby aktywne społecznie i intelektualnie przed chorobą znacznie szybciej pokonują jej skutki. Powinny być jednak odpowiednio stymulowane przez psychologa lub psychiatrę i najbliższe otoczenie. Żona niezwłocznie powinna znaleźć się pod opieką neurologa, który określi skalę schorzenia i zaleci najskuteczniejsze zabiegi. Najlepszym rozwiązaniem byłby stacjonarny ośrodek rehabilitacyjny. Niezbędna jest również wizyta u psychiatry. Bardzo często zdarza się bowiem, że objawy określane jako otępienne są wynikiem głębokiej, nierozpoznanej depresji, w której znajduje się chory po przebytym udarze. Wystarczy wtedy rozpocząć jej leczenie, aby stan psychiczny pacjenta znacznie się poprawił. Odzyskuje wtedy wiarę we własne siły, pozbywa się lęków przed chorobą i kalectwem oraz nabiera energii do podjęcia rehabilitacji. Przy systematycznych ćwiczeniach i odpowiednio dobranych lekach, zdrowa część mózgu jest w stanie przejąć funkcje uszkodzonych tkanek. Pana żona prawdopodobnie ma wielką szansę wrócić do swojego zawodu i normalnego funkcjonowania.

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Matt Hidalf i Błyskawica Widmo -Christophe Mauri

Tłumaczenie: Magdalena Talar 

Kto tym razem dostanie się do szkoły czarów?

Obok Matta Hidalfa nie można przejść obojętnie. Ożenił króla z bezzębną wiedźmą, postanowił oszukać nieomylne biuro wykrywania oszustw, bo marzył o tym, żeby wstąpić do Akademii Elity, a do tego bardzo często gości na pierwszej stronie „Proroka Królewskiego”.

 Jedni nazywają go osobistym wrogiem (król), drudzy leniwym i zarozumiałym pierwszoroczniakiem (dyrektorka Akademii), a jeszcze inni rozwydrzonym śpiochem (dyspozytorka łóżek). Tylko jeden człowiek, Luis Serra, kapitan wojowników, wierzy, że Matt to ktoś wyjątkowy, kto może uratować królestwo.

Czy Matt wam kogoś nie przypomina?
Kim tak naprawdę jest?

wtorek, 18 listopada 2014

Spotkanie autorskie w Gaude Mater

 Zarząd Częstochowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa  Historycznego, Dyrekcja Instytutu Historii Akademii im Jana Długosza w  Częstochowie, Dyrekcja Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” uprzejmie zaprasza na spotkanie z prof. dr hab. Rafałem Stobieckim (UŁ), autorem książki "Historycy polscy wobec wyzwań XX wieku", które odbędzie się w dniu 25 listopada (wtorek), o godz. 17.00, w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” ul. J.H. Dąbrowskiego 1 (I piętro).
Wstęp wolny.

 Prof. dr hab. Rafał Mieczysław Stobiecki urodził się w 1962 r. w Łodzi, w 1985 r. ukończył studia historyczne w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego i rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Historii Historiografii UŁ. W 1995 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych (promotor: prof. dr hab. Andrzej Feliks Grabski), a w 1999 r. stopień doktora habilitowanego, na podstawie rozprawy: Bolszewizm a Historia. Próba rekonstrukcji bolszewickiej filozofii dziejów. Tytuł profesorski uzyskał w 2007 r. Obecnie jest kierownikiem Katedry Historii Historiografii w Instytucie Historii UŁ. W swoich badaniach koncentruje się na problemach historiografii okresu PRL, rosyjskiej i radzieckiej historiografii XIX i XX w., a także emigracyjnego historiografia dziejopisarstwa polskiego po 1945 r. Był stypendystą Funduszu dla Popierania Niezależnej Nauki i Kultury, a także Polskiej Fundacji Kulturalnej. Jest członkiem Komisji Metodologii Historii i Historii Historiografii Komitetu Nauk Historycznych PAN, a także komitetu redakcyjnego pisma „Dzieje Najnowsze”.

Otwarcie wystawy 9. konkursu fotograficznego "Klimaty Częstochowy"

21 listopada 2014 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Ratusza
na otwarcie wystawy 9. konkursu fotograficznego "Klimaty Częstochowy"


9 klimatycznych lat Częstochowy

Dobiega końca kolejna edycja Konkursu Fotograficznego „Klimaty Częstochowy”. To już 9. odsłona konkursu.

Konkurs „Klimaty Częstochowy” trwa nieprzerwanie od 9 lat. Został zapoczątkowany w 2006 roku, kiedy to powstała idea zorganizowania konkursu, którego bohaterem zostałaby Częstochowa widziana oczami nie tylko profesjonalnych fotografów, ale też fotoamatorów, Częstochowa ze swoimi wszystkimi współczesnymi walorami architektonicznymi, kulturowymi, przyrodniczymi i turystycznymi, ale w ujęciu niebanalnym i klimatycznym.

Od 2006 roku w ciągu dziewięciu lat jurorzy „Klimatów” obejrzeli prawie 7000 fotografii! W tym roku na konkurs wpłynęło 800 zdjęć 144 autorów. Wśród oceniających prace byli do tej pory min.: Maksymilian Rigamonti, Tomasz Tomaszewski, Jacek Waszkiewicz, Maciej Nabrdalik, Grzegorz Skowronek, Leszek Pilichowski, Marcin Stawiarz, Piotr Dłubak, Janusz Mielczarek, Marcin Szpądrowski, Jacenty Dędek, Krzysztof Muskalski, Piotr Bednarek, Małgorzata Kozakowska, Jerzy Piwowarski, Kamil Pawlik, Sławomir Jodłowski, Wojciech Barczyński, Maciej Kuroń, Jan Pawlikowski, Monstfur.

W 9. edycji konkursu organizator - Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta do obrad nad fotografiami zaprosił 5 osób:

Renatę Dąbrowską - absolwentkę Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wielokrotną laureatkę polskich konkursów fotografii prasowej: Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto oraz Gdańsk Press Photo. Od 2005 roku współpracującą z trójmiejskim oddziałem “Gazety Wyborczej”. Mającą na swoim koncie wiele wystaw fotograficznych indywidualnych i zbiorowych.

Adama Florczyka - reprezentanta Centrum Promocji Młodych Muzeum Częstochowskiego. Współorganizatora i czynnego odbiorcę wielu wydarzeń kulturalnych w mieście.

Jacka Łydżbę - artystę działającego głównie na polu malarstwa. Nauczyciela Instytutu Plastyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Prezesa Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie.

Jakuba Szymczuka - laureat Grand Prix konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo 2014. Fotoreportera związanego z "Gościem Niedzielnym", zdobywcą wielu nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych.

Radka Wojnara – fotografa mieszkającego w Warszawie. Absolwenta Państwowej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zawodowo zajmującego się głównie fotografią wnętrz i produktu. Wojnar fotografuje dla wielu agencji artystycznych i pracowni architektonicznych. Współpracuje z czasopismami: "Dobre Wnętrze", "Weranda", "Villa", "Elle Decoration", "Dom & Wnętrze". Publikuje w magazynach: "Architektura", "Zwierciadło", "Ogrody", "Cosmopolitan", "National Geographic Traveller", "Polityka", "Wysokie Obcasy", Twój Styl", "Ad Italy".

6 listopada Jury konkursu wyłoniło 37 autorów zdjęć których prace zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej. Oto lista uczestników ekspozycji:

Adamus Michał, Adamus Sebastian, Ataniel Lesław, Baranowski Dariusz, Bugara Agnieszka, Czerwińska Urszula, Deska Waldemar, Filipczak Katarzyna, Joński Stanisław, Kamiński Jacek, Kras Piotr, Łata Łukasz, Madejska Aleksandra, Kowalik Martyna, Michalski Marcin, Opałczyński Marcin, Pawełoszek Klaudia, Pawlik Kamil, Pawlik Katarzyna, Pułkownik Maciej, Pilichowski Leszek, Raczek Łukasz, Respondek Jarek, Rykała Tomasz, Sidorowicz Joanna, Skoczylas Przemysław, Skowronek Grzegorz, Skowronek Maciej, Suchańska Justyna, Szpądrowski Marcin, Świtała Piotr, Tybinkowski Olgierd, Urban Joanna, Wiśniewski Tomasz, Woszczyk Wojciech, Zięba Jakub.

Laureatów nagród i wyróżnień poznamy 21 listopada o godz. 17.00 w Sali Reprezentacyjnej Muzeum Częstochowskiego (Ratusz Miejski, Al. NMP 45). Wtedy nastąpi także otwarcie wystawy, która potrwa do 31 grudnia 2014 roku.

Zaraz po wernisażu "Klimatów Częstochowy", o godz. 18.00, odbędzie się inauguracja wystawy "Grand Press Photo 2014". Będzie można ją oglądać już po raz siódmy na parkingu podziemnym DH Schott, w dniach od 21 listopada 2014 r do 3 grudnia 2014. Wernisaż z okazji otwarcia wystawy odbędzie się w „Pubie Sportowym Stacherczak”.

Organizator: Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, Muzeum Częstochowskie

Patroni Medialni: Miesięcznik PRESS, Miesięcznik "Jasne, że Częstochowa"

poniedziałek, 17 listopada 2014

Lekcje pokazowe w Snake Dance

Już 22 listopada w Centrum Nauki Tańca Snake Dance odbędą się darmowe lekcje pokazowe z Roxi.
Będzie można  spróbować swych sił w dwóch stylach, hip hop/videoclip oraz dancehall/ragga.
Więcej informacji: http://www.snake-dance.pl/szkolatanca/35-aktualnoci/405-darmowe-lekcje-taca-z-roxi-ju-22-listopada 
Zapraszamy!

Wielka gratka dla podróżników i smakoszy w Nieznanicach

Już po raz szósty w nieznanickim pałacu w pobliży Częstochowy odbył się lunch dla podróżników i  smakoszy połączony z opowieściami doświadczonych globtroterów.
Mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu ciekawych ludzi, których pasją są podróże, tradycje i smaki odmiennych kultur.
Spotkanie rozpoczęło się od wykwintnego 5-daniowego lunchu z przysmakami z całego świata. Doskonale przygotowane przez pałacową kuchnię potrawy nawiązywały do tematów prezentacji, czyli smaków Indonezji, Islandii, Rumunii, Indii i Maroka,  a wszystko to z lekką nutką kuchni francuskiej uważanej i słusznie, za jedną z najlepszych na świecie.
Goście mieli okazję spróbować indonezyjskiej potrawy nasi gorend – jest to smażony ryż z kurczakiem i krewetkami, indyczych wątróbek z mamałygą w sosie winnym oraz tarty z cukini i fety (Rumunia). Maroko reprezentował kuskus z rodzynkami,  pochodzący stamtąd brik z kozim serem oraz tarta marchewka z pomarańczą i migdałami. Bogato reprezentowana była kuchnia indyjska: heyderbadi klema – mielona jagnięcina podsmażana z przyprawami i warzywami, alu mattar – curry z ziemniaków i zielonego groszku, daal makkani czarna i czerwona soczewica z przyprawa, kheer – ryż na słodko z migdałami, Na deser była sałatka egzotyczna oraz czekoladowe i kokosowe trufle.
Kosztując każdego dania mogliśmy przenieść się w zupełnie inny świat.

Po uroczystym lunchu odbyło się spotkanie z podróżnikami, którzy z wielką pasją opowiadali o swoich wyprawach.
Danuta Stawiarska przedstawiła opowieść filmową z wycieczki do Indonezji na wyspy Jawę i Bali; obejrzeliśmy występy zespołów ludowych i zdewastowany rejon po niedawnym wybuchu wulkanu. 
Redaktor Grzegorz Micuła opowiadał o Islandii – wyspie na północnym Atlantyku, wulkanach, gejzerach i wodospadach oraz tamtejszej bardzo oryginalnej kuchni, gdzie spożywa się takie przysmaki jak suszony na wietrze dorsz i hakarl – zgniły rekin.
Obejrzeliśmy piękne zdjęcia, zapierające dech w piersiach, ukazujące piękną przyrodę i zakątki Islandi, a przy okazji zaczerpnęliśmy wiedzy na temat przeróżnych zjawisk atmosferycznych występujących na kuli ziemskiej.
Po przerwie kawowej właścicielka pałacu pani Elżbieta Lubert interesująco opowiadała o atrakcjach Rumunii – o secesyjnej architekturze Bukaresztu i Oradei, miastach i zamkach Transylwanii oraz o powiązaniu dziejów tego kraju z naszą historią, a także o najsławniejszym obywatelu tego kraju okrutnym księciu Wladzie Palowniku, który był protoplastą postaci krwawego wampira Drakuli.
Bardzo podobała się ilustrowana pięknymi zdjęciami Himalajów opowieść Jadwigi Luli o podróży do buddyjskiej świątyni w Kaszmirze oraz niezwykła wyprawa do Maroka, o której opowiadali Ewa Foley i Wojciech Lewandowski. Zatrzymali się oni w królewskim mieście  Fez, w klimatycznym riadzie – niewielkim hotelu urządzonym w starym domu bogatego marokańskiego kupca. Opowiedzieli o podróży na Saharę, po której przemieszczali się  specjalnie przystosowanymi do tego mercedesami.
Na koniec była zaskakująca niespodzianka  czyli Kąpiel w dźwiękach - prawdziwa uczta duchowa. Goście ułożeni wygodnie na materacach pogrążyli się w całkowitym relaksie przy uspakajających dźwiękach gongów, mis i szamańskich bębnów. 
Pobyt w pałacu w Nieznanicach był niezwykle udany zarówno kulinarnie  jak i duchowo. Ilustrowane zdjęciami i filmami opowieści podróżników na pewno zainspirowały wielu gości do wyruszenia w świat. Zapraszamy do obejrzenie zdjęć z tego niezwykłego spotkania: http://czest.info/Lunch-Podrózników-w-Nieznanicach
  
 ******************************
Historia Nieznanic sięga XVI wieku. Na początku XX stulecia stanął tu modernistyczny pałac z wieżą wzniesiony przez Niemca Aureliusza Wuensche, który prowadził gospodarstwo rolne i miał tu fabrykę cykorii. Po II wojnie majątek upaństwowiono, był tu m. in. PGR a w pałacu mieściła się dyrekcja, przedszkole, stołówka i świetlica. W roku 1989 nieznanicki pałac został wpisany na listę zabytków.  
W 1997 właścicielami pałacu w Nieznanicach  zostało polsko-francuskie małżeństwo Elżbieta Lubert i Gerard Weydmann. Wkrótce  powstał projekt gruntowego remontu budynku, uporządkowania parku i zaadaptowania całości na działalność hotelarską i gastronomiczną.  Restauracja  otwarta została w czerwcu 1998 r., a część hotelowa była oddawana stopniowo do użytku do końca 2002 r. W Podziemiach pałacu znajduje się gabinet masażu oraz sauna  fińska.

Kolejne spotkanie w cyklu Gawędy Historyczne w Willi Generała, al. Wolności 30

W czwartek 20 listopada o godz. 17.30 zapraszamy do Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy na prelekcję dr. Juliusza Sętowskiego pt.  „Częstochowskie przedsiębiorstwa budowlane i ich realizacje do 1914 r. (cz. I)”.

Willa Generała
al. Wolności 30

wstęp wolny

piątek, 14 listopada 2014

Zaplanuj lato wcześniej - będzie taniej

W Gandalfie teraz 34% rabatu na LATO 2015.

Najlepszy więc czas, by zaplanować wakacje za pewną, niższą cenę.

Biuro podróży, al. NMP 23, tel.: 34-365-54-25, http://www.gandalf.pl/


Duchy i andrzejkowe wróżby w pałacu w Nieznanicach.

 Motto: "nalejcie wosku na wodę, ujrzycie swoją przygodę" 

 Ta noc 29 listopada ma magiczną moc odsłaniania przyszłości. Zjawiają się istoty pozaziemskie, wróżki nawiązują kontakt z duchami błąkającymi się po ziemi. Gdy do tego dodamy czarownice gotujące tajemniczą zupę, to będziemy mieli nastrój panujący w wigilię św. Andrzeja w pałacu w Nieznanicach.

 Pozostałość po wierzeniach ludowych to dziś zabawa z wróżbami, a konkretnie – lanie wosku na wodę przez dziurkę od klucza i konsultowanie symboliki odlanych figurek i ich cieni z profesjonalną wróżką p. Joanną Kowalik, a do tego p. Elżbieta Kłobus – dyplomowany astrolog poprowadzi konferencję pt. „Życie pod wpływem gwiazd”. Plus wróżby z kart i szalone tańce.
Więcej: http://czest.info/polecamy

[POLECAMY KSIĄŻKĘ] Dom Tajemnic. Starcie Potworów - Ned Vizzini, Chris Columbus

Tłumaczenie: Katarzyna Janusik 

Książka reżysera Harry’ego Pottera!

W domu Kristoffa wreszcie zapanował spokój. Wichrowa Wiedźma zniknęła, a rodzina Walkerów nagle odkryła na swoim koncie dziesięć milionów dolarów. Lecz to tylko cisza przed burzą. Eleanor, Kordelia i Brendan znów będą musieli stawić czoła wiedźmie, która ukryła się w najmniej oczekiwanym miejscu, będą świadkami niezwykłego wywoływania duchów, a nawet przeniosą się do Rzymu, gdzie wpadną w sam środek walk gladiatorów. Co tym razem wpiszą do Księgi życzeń i zagłady?

 „Dom Tajemnic to niebezpieczny, pełen przygód roller coaster, w którym trójka odważnego rodzeństwa zmierza do nieuniknionego starcia z potężnymi mrocznymi siłami. To wybuchowa mieszanka fantazji i tajemnicy.”
 J. K. Rowling

WEEKEND WYPRZEDAŻY W M1 CZĘSTOCHOWA

Już w sobotę i w niedzielę, od 15 do 16 listopada zapraszamy do M1 Częstochowa naWeekend wyprzedaży”. 
Przez dwa dni wybrane sklepy i stoiska na terenie M1 oferują klientom rabaty nawet do - 50%.

Serdecznie zapraszamy do M1 Częstochowa !

[ZUS] Tylko dwa miesiące na wniosek o abolicję

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które od stycznia 1999 r. do lutego 2009 r. zalegały z opłacaniem składek ZUS, mają jeszcze dwa miesiące na złożenie wniosku o ich umorzenie. Czas nagli, termin upływa już 15 stycznia 2015 r.

 Ustawa abolicyjna z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych 
z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność pozwala firmom na umorzenie długu wobec ZUS. Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które od 1999 r. do lutego 2009 r. podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawa dotyczy też twórców i artystów, osób wykonujących wolny zawód oraz wspólników spółek.

Jakie są warunki skorzystania z umorzenia?

Ustawa abolicyjna umożliwia umorzenie nieopłaconych składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Oznacza to brak możliwości umorzenia na tej podstawie zaległości powstałych przed 1 stycznia 1999 r. oraz po 28 lutego 2009 r. Nie ma też możliwości umorzenia składek za pracowników.
Na mocy ustawy abolicyjnej umorzeniu podlegają nieopłacone składki na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz - za okres, za który dług na ubezpieczenia społeczne zostanie umorzony – również składki na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy. Ponadto umorzyć można odsetki za zwłokę, opłatę prolongacyjną, koszty upomnienia, opłatę dodatkową, koszty egzekucyjne.
Trzeba pamiętać, że aby otrzymać umorzenie, nie można mieć innych nieuregulowanych zobowiązań wobec ZUS. Należności, które nie podlegają umorzeniu, np. składki za pracowników, należy zapłacić w terminie 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia, wydanej przez ZUS. Osoba, która otrzymała taką decyzję, ale nie jest w stanie uregulować wspomnianych należności, może wystąpić
z wnioskiem o rozłożenie ich na raty lub odroczenie terminu ich płatności.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

             Przedsiębiorca zainteresowany umorzeniem długu powinien złożyć w ZUS odpowiedni wniosek. Można go złożyć osobiście (w formie pisemnej) w jednostce ZUS albo przesłać pocztą. W przypadku osób, które w dniu złożenia wniosku o umorzenie nie prowadziły pozarolniczej działalności, jedynym wymaganym dokumentem jest poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności. Sam wniosek składają również osoby, które w dniu złożenia wniosku prowadziły działalność, jednakże w stosunku do tych osób nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne.
Osoby, wobec których jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, powinny dołączyć dodatkowe dokumenty: zaświadczenia o pomocy de minimis, oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej, wyciąg z książki przychodów
i rozchodów.
Przedsiębiorcy zainteresowani umorzeniem długów muszą pamiętać, że mają na to coraz mniej czasu. Ostateczny termin na złożenie wniosku to 15 stycznia 2015 roku.

Trzeba podkreślić, że okres, za który składki zostały umorzone, nie będzie uwzględniony przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury oraz renty, a kwota umorzonych składek nie zostanie wliczona do podstawy obliczenia emerytury.